Ionut Popa acuza: "Noi jucam fuga dupa minge, nu fotbal"

4 Februarie 2005
1285 Vizualizari | 0 Comentarii
•Declaratia apartine antrenorului Ionut Popa, care s-a declarat exasperat de starea proasta a terenurilor din Arad •Intr-un joc amical disputat ieri pe un teren acoperit cu zapada, Poli a incheiat la egalitate, scor 2-2, meciul cu formatia UT Arad •Astazi este programata o noua partida de verificare in compania formatiei FC Oradea •Din cauza starii proaste a gazonului, Ciubotariu s-a accidentat in timpul meciului de miercuri si a ratat jocul de ieri

Ninsorile si gerul din ultima perioada ii dau batai de cap antrenorului Ionut Popa. Aflata de unsprezece zile in stagiul de pregatire de la Baile Felix, echipa de fotbal Politehnica Iasi nu a reusit sa dispute inca un meci pe un teren curatat de zapada. Dupa ce miercuri a remizat, scor 0-0, la Ineu, Poli nu a izbutit sa treaca nici de UT Arad, intr-o partida disputata ieri si incheiata cu scorul de 2-2. Poli a deschis scorul prin Onofras in minutul 30, dar pana la pauza a restabilit egalitatea Apostu, transformand un penalty in minutul 45. Repriza a doua a fost la discretia jucatorilor ieseni, dar singurul care si-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost Miclea, in minutul 50. Zece minute mai tarziu insa, acelasi Apostu a stabilit scorul final, 2-2. Popa a inceput jocul cu UT Arad cu urmatoarea formula: Branet, Perenyi, Ilie, Baldovin, Beceru, Onofras, Serban, Tincu, Croitoru, Palimariu, Bilba. Pe parcursul jocului a fost rulat intregul lot avut la dispozitie, cu exceptia lui Ciubotariu, care s-a accidentat in timpul remizei cu Tricotaje Ineu si a lipsit ieri de pe teren. Ambele jocuri s-au disputat insa pe un teren inghetat, acoperit cu un strat de zapada de douazeci de centimetri, spre disperarea antrenorului Ionut Popa. Dupa o luna de zile de la reluarea pregatirilor, tehnicianul iesean nu a reusit sa-si urmareasca la lucru elevii intr-o partida amicala disputata pe un teren desfundat. "Noi jucam fuga dupa minge, nu fotbal. Na pacalim spunand ca disputam cateva partide de verificare, din moment ce nici un meci de pana acum nu s-a disputat in conditii optime. Nu-mi pot face o parere despre potentialul baietilor, asa ca nu are nici un rost sa ne mai chinuim. Vom juca inca un meci cu FC Oradea, dupa care sper sa avem vreme buna macar la jocul din Ungaria, pentru ca altfel vom ajunge in Italia fara sa avem vreun joc in picioare", a declarat Ionut Popa. In cursul zilei de astazi, iesenii vor disputa ultimul amical al stagiului de la Baile Felix, impotriva echipei FC Oradea, dupa care sambata jumatate din lot se va deplasa la Beckecsaba pentru un amical cu echipa din localitate, in timp ce restul lotului va participa la un turneu de sala in Oradea.

Poli trateaza transferul lui Ibrahim Ba

Singura veste buna pentru gruparea din dealul Copoului ar putea fi transferul lui Ibrahim Ba la trupa pregatita de Ionut Popa. Din cate se pare, tehnicianul iesean a avut o prima discutie cu impresarul italian al jucatorului care a mai evoluat timp de sase sezoane la AC Milan. Totusi, Popa s-a declarat pesimist in privinta reusitei acestui transfer, din moment ce jucatorul in varsta de 32 ani nu va accepta sa vina la o echipa care nu-i poate oferi un salariu mai mare de cateva zeci de mii Euro. In plus, tehnicianul Politehnicii nu avea foarte multe referinte despre Ba, jucator care in ultimul sezon nu a prea jucat. Discutia finala referitoare la transferul lui Ba va avea loc la Norcia, in Italia, localitate in care Poli va efectua un stagiu de pregatire la inceputul saptamanii viitoare. "Nu stiu daca ne putem noi permite sa aducem un jucator de talia lui Ba. In plus, nu stiu daca acesta a mai jucat in ultima perioada. Poate este mai bun Miclea decat el, asa ca nu mai are nici un rost sa discutam despre asta", a afirmat Ionut Popa.

Page time :0.1310 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014593 (s)