Ionut Popa si-a condus echipa spre a patra infrangere consecutiva

16 August 2008
1402 Vizualizari | 4 Comentarii
Ionut Popa
• Gloria Bistrita - Poli Iasi 3-1 (1-1), in etapa a patra a Ligii I de fotbal • Iesenii au egalat chiar inainte de pauza, dar au primit gol in primul minut al reprizei secunde si au fost incapabili sa puna in pericol poarta adversa • Desi era condus cu 2-1, Ionut Popa a "gandit" din nou lamentabil acest meci, scotand de pe teren toate cele trei varfuri in actul secund • Poli ramane cu 0 puncte dupa patru etape, dar mai ingrijorator este jocul batranesc al fotbalistilor lui Popa
Patru meciuri si patru infrangeri: acesta este bilantul Politehnicii Iasi in debutul sezonului 2008-2009. Un joc batranesc, gafe de curtea scolii in defensiva si o noua infrangere in fieful lui Jean Padureanu. Poli a pierdut meciul de la Bistrita cu scorul de 3-1, nu pentru ca ar fi intalnit un adversar mai bun sau mai in forma, ci pentru ca a avut in teren cativa jucatori care au gafat lamentabil (Branet, Kalai, Stancu) si un antrenor neinspirat pe banca tehnica. De altfel, dincolo de gafele jucatorilor sai, Ionut Popa pregateste echipa cu cel mai urat si batranesc joc din Liga I. Fara nici o sclipire, fara eficienta si fara sa impresioneze pe cineva: asa a aratat jocul Politehnicii la Bistrita. Condusi cu 2-1 de la pauza, jucatorii lui Ionut Popa nu au avut nici un sut pe spatiul portii pana in minutul 89, ceea ce spune totul despre partitura tactica abordata de Poli la Bistrita. Partida a inceput sub nota de dominare a oaspetilor, insa dupa 10 minute de la start, gazdele au revenit in joc, echilibrand situatia la mijlocul terenului. Bilba putea deschide scorul pentru moldoveni in minutul 11, insa Tatarusanu a intervenit salvator, respingand mingea trimisa cu capul de atacantul iesean. Jocul s-a mutat rapid la cealalta poarta, unde Diogo scutura bara portii lui Branet cu un sut de senzatie de la 20 de metri. Dupa alte doua ocazii mari ale aceluiasi Diogo, cel mai bun jucator al gazdelor, Borbely (25`), a deschis scorul cu o lovitura de cap in urma unei centrari din corner. La faza imediat urmatoare, acelasi Borbely trece pe sub minge la o centrare a lui Diogo. Cel mai frumos gol al campionatului In ciuda temperaturii foarte ridicate de la ora meciului, jocul a fost frumos, iar ocaziile s-au succedat de la o poarta la alta, insa mai periculosi au fost jucatorii Bistritei. Cand toata lumea astepta fluierul de final al primei reprize, Ciprian Tanasa aduce egalarea pe tabela de marcaj in minutele de prelungiri, dupa o actiune personala de toata frumusetea, in care a driblat 2 adversari in marginea careului si a marcat cu un sut plasat printre picioarele lui Tatarusanu. Nici n-au apucat bine sa se dezmeticeasca cei 22 de jucatori dupa pauza, ca Gloria Bistrita a majorat diferenta la 45 de secunde de la reluare. Diogo a centrat de pe partea dreapta, iar Ciprian Petre a marcat cu capul de langa Branet. Caldura si oboseala si-au pus amprenta pe jocul celor doua formatii in repriza secunda si mai ales pe final de meci, cand jocul a scazut mult in intensitate. Asta nu l-a impiedicat pe Danut Sabou (86`) sa marcheze un gol de toata frumusetea, poate cel mai frumos gol din aceasta editie de campionat. Vazandu-l iesit pe Branet mult din poarta, ardeleanul a trimis o bolta de la 60 de metri direct in poarta, mingea depasindu-l in aer pe goalkeeper-ul Politehnicii. Aceasta avea sa fie soarta unei partide in care Poli a bifat o noua infrangere si norii negri se aduna deasupra Copoului. Gafele uriase ale unor jucatori care se cred mari vedete si neinspiratia antrenorului Popa au facut ca Poli sa ramana cu 0 puncte dupa patru runde si sa aiba cel mai slab start de sezon din istorie. Etapa viitoare, vineri, 22 august, Politehnica va primi vizita echipei Farul Constanta (ora 21.45), intr-un joc cu o incarcatura uriasa pentru ieseni, care in runda a sasea se deplaseaza la campioana CFR Cluj. Popa nu demisioneaza La finalul meciului de la Bistrita, antrenorul Ionut Popa a declarat ca nu intentioneaza sa demisioneze. "Daca pierd pana in etapa a XXII-a, din etapa a XXII-a redresez corabia. Cine isi da demisia este un las. Eu nu ma insor ca sa divortez. Echipa Pandurii Targu Jiu a pierdut 14 etape la rand in sezonul trecut. Acestea sunt motive de discutie in plus create de ziaristi. In prima repriza parca s-a jucat cu garda deschisa, atat gazdele cat si noi am avut ocazii de a inscrie. Terminandu-se 1-1, am plecat in repriza a doua cu speranta ca vom castiga jocul. A fost apoi o greseala impardonabila pe centrul apararii, pornita de la flancul stang in care o minge de 100 de metri e lasata sa cada. Normal ca iti pare rau, fiindca in repriza a doua gazdele nu au prea ajuns la poarta noastra. Am dominat si noi, dar fara ocazii mari. Un gol a fost din filmele cu prosti. In repriza a doua n-au contat Borbely, Coroian, dar noi am facut greseli de prosti. Ca arbitraj, doua lucruri ma nelinistesc. Jocul dur a fost lasat prea des de catre arbitru, ceea ce a dus la faultarea celor doi atacanti si scoaterea lor din joc. Au fost faulturi clare facute de numarul 27 (n.r. - Panc), trei unul dupa altul, iar cel care l-a accidentat pe Bilba trebuia chiar sa primeasca al doilea cartonas, dar, ma rog. Golul decisiv l-am luat, dupa parerea mea, intr-o faza in care Viveiros scapase clar pe poarta, fault clar, iar doamna arbitru (n.r. - arbitrul asistent Monica Rigo) a lasat jocul sa continue. Nu poti da vina in mare parte pe arbitraj, dar s-au facut unele greseli care se fac mereu impotriva echipei noastre si se pare ca exista o conjuratie impotriva noastra. La fiecare meci, pana acum, am fost dezavantajati. Sa scoti repede doi atacanti care erau periculosi e o chestie", a declarat Ionut Popa. Caseta tehnica a partidei Gloria Bistrita - Politehnica Iasi 3-1 (1-1) Marcatori: Csaba Borbely (25`), Ciprian Petre(`46) si Danut Sabou (86`) / Ciprian Tanasa(45`+2) Stadion: Gloria Vreme: cald (30 de grade la ora meciului) Spectatori: 1000 (30 de la Iasi) Gazon: bun Formatii: Gloria Bistrita: Tatarusanu - Panc, Flavius Moldovan, Frasinescu, Vagner - Ciprian Petre (Hora `70), Achim (Sabou `81), Marginean, Borbely - Coroian ( Negrean `62), Diogo. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau. Poli Iasi: Branet - Ionut Stancu, Kalai, Cristian Munteanu, Buta - Adrian Ilie, Naidin - Mircea Oprea (Milea `46), Bersnjak, Ciprian Tanasa, (Nuno Viveiros `70) - Bilba (Diarrassouba `61). Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: - Cartonase galbene: Panc `37, Diogo `68 / Buta `16, M. Oprea `44, Adrian Ilie `90+3. Arbitri: Ovidiu Hategan - 6, Florin Stanescu - 7, Monica Rigo - 6 Observatori Viorel Boit si Aron Huzu.