Irina Bara, eliminata de Sevastova în optimile de la Moscova

Publicat: 26 iul. 2018
1

Irina Bara a fost învinsa de letona Anastasija Sevastova, a treia favorita, cu 6-2, 6-7 (5), 6-4, în optimile de finala ale turneului WTA de la Moscova. Bara (23 de ani, 140 WTA), care are acces pe tabloul principal ca "lucky loser", a pierdut în fata balticei (28 de ani, 20 WTA), campioana la Bucuresti, dupa doua ore si noua minute de joc.

Românca a câstigat primul game al meciului, dar apoi a pierdut cinci la rând si a cedat primul set, cu 2-6, dupa doar 26 de minute. Sevastova a condus cu 3-0 în actul secund, dar a început sa greseasca destul de mult si a fost egalata, 3-3.

Letona a condus apoi cu 5-3, dar Bara a egalat din nou, 5-5, reusind sa trimita setul în tie-break, dupa ce Sevastova a servit pentru meci la 6-5. În tie-break, letona a început cu un mini-break, dar Bara a luat cinci puncte consecutive. Sevastova a reusit sa egaleze, 5-5, dar a comis o dubla greseala, iar Bara a profitat si si-a adjudecat setul, cu 7-6 (5).

În "decisiv", Irina Bara a început excelent si a condus cu 2-0 si 3-1, dar jucatoarea din Letonia a reusit sa egaleze, dupa ce a scos-o din ritm pe românca printr-o pauza medicala la 3-2. Sevastova a condus apoi cu 4-3 si 5-4, încheind meciul cu un break la zero (6-4).
Irina Bara va primi un cec de 7.195 de dolari si 42 de puncte WTA.

Bara va juca si în sferturi la dublu, alaturi de Oksana Kalashnikova (Georgia), împotriva cuplului Alexandra Panova (Rusia)/Galina Voskoboeva (Kazahstan). Turneul din capitala Rusiei este dotat cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari.