Iris se desprinde in fruntea clasamentului

22 Noiembrie 2006
1539 Vizualizari | 4 Comentarii
• Dupa meciurile din etapa a XIII-a a Diviziei D de fotbal, AS Iris s-a desprins la trei puncte, in fruntea clasamentului in fata formatiei Stejarul Sinesti

Lupta acerba in fruntea Diviziei D de fotbal. Dupa etapa cu numarul 13, AS Iris s-a desprins in fruntea ierarhiei si are trei puncte in fata principalei contracandidate la promovare, Stejarul Sinesti. Echipa din Sinesti a pierdut cu scorul de 1-0, pe terenul formatiei Unirea Ruginoasa si da semne de oboseala in finalul unui tur obositor de campionat. De partea cealalta, si fotbalistii de la AS Iris par obositi, invingand greu la Magna Holboca, scor 1-0. Chiar si asa insa, AS Iris, formatie patronata de omul de afaceri Costel State a facut un pas important spre barajul de promovare in liga a treia, avand un bilant de exceptie pana acum, 13 victorii din tot atatea jocuri disputate. Interesant este ca in retur, AS Iris ar putea evolua pe vechiul stadion Locomotiva, unde au fost facute mai multe lucrari de refacere a gazonului si a vestiarelor. Pe locul 2 in clasament, la doar 3 puncte in spatele jucatorilor pregatiti de antrenorul Cornel Costachescu se afla formatia Stejarul Sinesti, urmata la mare distanta de Magna Holboca, care are doar 27 de puncte, la fel ca si Stejarul Dobrovat. De asemenea, fotbalistii de la Iris au si cel mai bun atac din serie, cu 65 de goluri marcate, o medie de exact 5 goluri pe meci. In subsolul clasamentului, pe ultimul loc este situata formatia Fortza Costuleni, care are doar 3 puncte si nici nu s-a prezentat in etapa trecuta in jocul de la Harmanesti, castigat de echipa gazda Romwat, la masa verde cu scorul de 3-0. Intre ultimele patru formatii se mai afla insa si Genotur Belcesti (locul 14 - 6 puncte), Viitorul Harlau (13 - 9p) si Fulgerul Tibanesti (12 - 9p). In afara jocurilor de mai sus, in runda cu numarul 13 a Diviziei D de fotbal, s-au mai inregistrat rezultatele: Unirea Mircesti - Helios Tomesti 5-1; Lunca Pascani - Astra Raducaneni 7-2; Foresta Ciurea - Stejarul Dobrovat 3-2; Fulgerul Tibanesti - Viitorul Targu Frumos 1-3; Genotur Belcesti - Viitorul Harlau 0-2.