Istorie cu gust de primavara europeana

25 Noiembrie 2005
1220 Vizualizari | 0 Comentarii
•Sahtior Donetk - Rapid Bucuresti 0-1 (0-0), in etapa a treia a grupei G din Cupa UEFA la fotbal •Singurul gol al meciului a fost inscris in minutul 87 de Marius Maldarasanu Rapid Bucuresti a obtinut aseara o victorie uriasa in deplasare la Donetk si este in proportie de 99 la suta in primavara europeana. Primul meci din istoria competitiilor internationale disputat intre doua echipe antrenate de tata si fiu s-a incheiat cu victoria celui din urma, Razvan Lucescu. Cu un punctaj maxim dupa primele doua etape, gruparea pregatita de Mircea Lucescu a tratat superficial disputa cu giulestenii lui Razvan. Astfel, Rapid a obtinut o victorie meritata, la finalul unui joc dominat de gazde, dar in care marile ocazii au fost totusi ratate de romani. In primul sfert de ora, jucatorii ucraineni au fortat golul victoriei si au trecut in cateva randuri pe langa deschiderea scorului. Dupa forcingul de inceput, meciul s-a mai calmat iar in ultimele 5 minute ale primei reprize rapidistii puteau da lovitura, dar Rada si Niculae au ratat din pozitii favorabile. Dupa pauza jocul a fost si mai inchis si se parea ca pronosticurile se vor adeveri iar fiul si tatal isi vor imparti in familie punctele. Aceasta doar pana in minutul 87, cand Maldarasanu a sutat puternic, iar mingea a fost deviata in plasa de un fundas ucrainean. Acesta avea sa fie poate cel mai important gol al carierei lui Marius Maldarasanu, care duce Rapidul in proportie de 99% in primavara europeana. De partea cealalta, Sahtior pastreaza in continuare sanse intacte sa se califice in faza superioara a competitiei, dar antrenorul Mircea Lucescu va avea serioase probleme cu suporterii, conducerea clubului si chiar a federatiei din Ucraina. Si aceasta deoarece toata lumea, de la suporteri pana la oficiali, l-a suspectat pe Lucescu senior ca-i va ceda cel putin un punct fiului Razvan. In celalalt meci al grupei G, disputat tot aseara, VFB Stuttgart a invins echipa Paok Salonic cu scorul de 2-1. In aceste conditii, dupa primele trei etape, Sahtior Rapid si Stuttgart au cate 6 puncte, giulestenii avand doar doua jocuri disputate, si cele trei echipe sunt in proportie de 99 la suta in primavara europeana. In tot acest timp, FC Rennes si Paok Salonic mai au de asteptat cel putin un an pentru a atinge aceasta faza a competitiei. Florin BRIAUR

Page time :0.1260 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018599 (s)