Italienii au ingropat Cocosul galic

18 Iunie 2008
700 Vizualizari | 0 Comentarii
• Campioana mondiala a reusit sa se califice in sferturile de finala ale competitiei dupa ce a trecut cu scorul de 2-0 (1-0) de reprezentativa Frantei • In sferturile de finala ale competitiei, campionii mondiali vor intalni reprezentativa de fotbal a Spaniei

Campioana mondiala Italia s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului European de Fotbal. Campioana mondiala a trecut la pas de reprezentativa "Cocosului galic", cu scorul de 2-0 (1-0). Dupa acest rezultat, "squadra" lui Donadoni s-a calificat intre primele opt echipe ale competitiei, unde va intalni reprezentativa de fotbal a Spaniei. Dupa ce au suferit o infrangere severa contra Olandei si au remizat cu Romania, italienii aveau nevoie de victorie pentru a spera la o calificare in fazele superioare ale competitiei. Si cum meciul a curs intr-o singura directie, italienii au deschis scorul in prima repriza prin Pirlo, care a transformat un penalty, dupa ce in prealabil Abidal a fost eliminat. Desi meciul a inceput in nota de dominare a francezilor, italienii au echilibrat partida si au pus stapanire pe joc. Desi jocul a inceput in nota de dominare a francezilor, prima repriza a apartinut italienilor, care au avut prima ocazie prin Luca Toni. Acesta a reusit sa scape de marcajul fundasilor centrali francezi, insa sutul sau a trecut la mica distanta de poarta lui Buffon. Francezii l-au pierdut pe cel mai bun om al lor, dupa nici 10 minute, cand Ribery s-a accidentat si a fost nevoit sa paraseasca terenul, fiind inlocuit cu Nasri. Imediat dupa aceasta schimbare, Italia a avut o noua ocazie importanta de a deschide scorul, prin Panucci, care a trimis cu capul balonul catre poarta aparata de Coupet, salvat insa de interventia lui Makelele, care a scos un gol ca si facut. Dupa nici jumatate de ora, italienii au deschis scorul. Astfel, in minutul 25, arbitrul Lubos Michel a acordat un penalty in favoarea Italiei, dupa ce "bavarezul" Luca Toni a fost faultat in careu de Abidal, care a vazut si cartonasul rosu. Lovitura de la 11 metri a fost transformata de Pirlo, iar Italia a preluat conducerea cu 1-0. Dupa ce s-au scurs primele 45 minute, Italia a intrat la cabine in avantaj. Cea de-a doua repriza a adus si descatusarea in tabara italienilor, care la scorul de 1-0, coroborat si cu rezultatul partidei Olanda- Romania, erau deja calificati in sferturile de finala. Italia si-a procurat biletele pentru meciul din sferturi cu Spania, in minutul 62, cand in urma unei lovituri libere, balonul sutat de De Rossi si deviat de Tierry Henry in poarta lui Coupet, a decis soarta celei de-a doua echipe calificata in sferturile de finala a competitiei. Astfel, vicecampioana mondiala a terminat Grupa mortii pe ultimul loc, in timp ce Italia a reusit sa se califice in sferturi.

Italia - Franta 2-0 (1-0)
Marcatori: Pirlo `25 din penalti si De Rossi `62.
Stadion: Letzingrund - Zurich
Spectatori: 35.000
Formatii: Franta: Coupet - Clerc, Gallas, Abidal, Evra - Govou (Anelka `66), Toulalan, Makelele, Ribery (Nasri `10, Boumsong `26) - Henry, Benzema. Antrenor: Raymond Domenech.
Italia: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - De Rossi, Pirlo (Ambrosini `55), Gatusso (Aquilani `82) - Perrotta (Camoranesi `64) - Cassano, Toni. Antrenor: Roberto Donadoni.
Cartonas rosu: Abidal
Arbitri: Lubos Miche, Roman Slysko, Martin Balko (toti din Slovacia)

Page time :0.2049 (s) | 24 queries | Mysql time :0.084950 (s)