Italienii nu stiu sa piarda! Arbitrul roman Ovidiu Hategan, facut praf dupa o prestatie buna

9 Noiembrie 2018
436 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6590 RON (-0.0009)
USD: 4.1340 RON (-0.0129)
champions juv mun

Juventus a pierdut pe teren propriu, 1-2 cu Manchester United, dupa ce a luat doua goluri în ultimele 5 minute, arbitrat de românul Ovidiu Hategan.

Si Gazzetta dello Sport, si Corriere dello Sport l-au criticat pe arbitru, sustinând ca, la 0-0, ar fi trebuit sa-i dea cartonas rosu lui Matici pentru faultul din spate la Dybala: "Si a ignorat un 11 metri clar când Shaw l-a tras de tricou pe Cuadrado".

Chemat de urgenta, în ultima clipa, pentru a-l înlocui pe francezul Turpin, accidentat, Ovidiu Hategan a facut un nou meci bun în Champions League si a avut o confruntare cu tensiune maxima si multe momente dificile, o partida dominata de Juventus, dar câstigata de Manchester United cu doua goluri din faze fixe în ultimele cinci minute.

Aradeanul a fost atent, mereu aproape de faza si ferm, sanctionând aspru erorile si impunându-se în fata marilor vedete, dar fara a întrerupe cursivitatea jocului. De exemplu, la începutul reprizei secunde, când Alex Sandro l-a atacat agresiv, la glezna, pe Young aproape de mijlocul terenului, a lasat liber contraatacul oaspetilor si, odata faza încheiata, s-a întors si l-a avertizat pe fundasul stânga bianconero.

Nu doar "centralul" a fost în forma. Asistentii Octavian sovre, mai ales el, si Sebastian Gheorghe l-au sustinut fara greseala. La golul fabulos al lui Ronaldo, portughezul s-a lansat în sprint de la limita ofsaidului.

Era în pozitie corecta, iar Gheorghe nu l-a oprit. La fel, la reusita decisiva a lui Manchester, de 1-2, sovre a vazut perfect doua "secvente" extrem de grele: si în clipa în care Young centreaza, si apoi, când Fellaini deviaza mingea. De fiecare data, Alex Sandro i-a tinut în joc pe "diavoli".
La sfârsit, niciun antrenor nu i-a reprosat nimic lui Hategan, nici macar învinsul Allegri. Totusi, jurnalistii italieni l-au criticat la sânge, descoperindu-i mai multe erori. si Gazzetta, si Corriere dello Sport l-au notat cu 5. "În minutul 12, arbitrul român a scos primul cartonas galben la intrarea brutala a lui Matici asupra lui Dybala. L-ar fi putut elimina. Era de rosu.
si, imediat dupa aceea, a ignorat un 11 metri clar pentru Juventus. Shaw l-a tras de tricou pe Cuadrado în centrul careului", a comentat Gazzetta, adaugând: "Dubii si la pozitia lui Fellaini. Discutie de centimetri, doar VAR ar fi putut limpezi situatia".

La rândul sau, Corriere e mai dur: "Un penalty care îti sare în ochi n-a fost remarcat nici de Hategan, nici de aditionalul de la acea poarta. Shaw l-a tras de umarul stâng pe Cuadrado. Lovitura de pedeapsa evidenta". Numai ca la golul de 1-2 nimeni nu a mai gresit, sustine cel de-al doilea cotidian sportiv italian: "Actiune regulamentara la autogolul lui Alex Sandro".
Daca peninsularii l-au pus la zid, englezii l-au laudat pe Hategan pentru prestatia sa. "A pastrat un control ferm al meciului si nu a facut nicio eroare", l-a caracterizat Daily Mail. Care i-a dat nota 7.