Italienii s-au inecat cu portocale mecanice

10 Iunie 2008
954 Vizualizari | 1 Comentarii
• In al doilea meci al Grupei C de la Euro 2008, Olanda a zdrobit Italia cu scorul de 3-0 (2-0), la capatul unei partide superbe • Desi a pierdut, campioana mondiala a ratat o sumedenie de ocazii si italienii sunt acum obligati sa invinga Romania, vineri, pentru a mai spera sa iasa din aceasta grupa a mortii • In schimb, Portocala mecanica a reusit o partida de senzatie ieri seara

Meci superb pe Stade de Suisse, din Berna. Campioana mondiala Italia si invinsa Romaniei din preliminariile Campionatului European, Olanda, au facut spectacol si au oferit cel mai frumos joc de pana acum de la Euro. Trei goluri, toate in poarta nefericitului Buffon, o sumedenie de ratari si cateva erori grave de arbitraj: acestea au fost condimentele unei partide care s-a incheiat cu un incredibil 3-0 pentru trupa lui Marco van Basten. Partida a inceput in nota de dominare a batavilor, care s-au instalat inca din start in jumatatea italienilor. Daca olandezii au controlat mijlocul terenului in primele zece minute, baietii lui Donadoni au preferat sa riposteze pe contraatac si, in minutul 3, Di Natale a patruns impetuos pe partea dreapta, dar Toni a trecut milimetric pe langa deschiderea scorului. Un sfert de ora mai tarziu, van Nistelrooy a trecut pe langa deschiderea scorului, dupa o demarcare ce a prins pe picior gresit apararea italiana. Interesant este ca varful lui van Basten nu a cazut in careu si a preferat sa continue faza, desi a fost usor atins de portarul Buffon. Cel mai probabil, arbitrul ar fi dictat penalty daca van Nistelrooy ar fi cazut la acest contact. Miile de olandezi din tribuna elvetiana au luat foc in minutul 26, cand acelasi van Nistelrooy a deschis scorul cu o reluare din cativa metri, dar in urma unui off-side urias, neobservat de asistentul suedez. Spiritele s-au incins dupa deschiderea scorului si Toni a fost avertizat cu galben dupa ce i-a reprosat centralului Frojdfeldt nesemnalizarea pozitiei de off-side a lui van Nistelrooy.

Minutul fatidic

Soarta partidei s-a decis insa in minutul 31. Mai intai, italienii au ratat egalarea, dupa ce van Bronckhorst si-a salvat echipa in ultima secunda de la un gol ca si facut. La faza imediat urmatoare, Portocala mecanica si-a dublat avantajul. Kuyt a primit in partea dreapta, a pasat rapid pentru sutul lui Sneijder, care nu l-a iertat pe Buffon din coltul careului mic. Nauciti de cele doua lovituri primite, italienii nu s-au mai regasit pana la finalul primei reprize, cand Di Natale a preluat in marginea careului si a sutat violent putin peste poarta olandeza. Inainte de aceasta faza insa, acelasi Ruud van Nistelrooy a irosit o noua ocazie uriasa, sutand in portarul Buffon, dintr-o pozitie centrala ideala. Dupa pauza, italienii au incercat sa se apropie mai mult de poarta lui Edwin van der Sar. La patru minute de la reluare, Camoranesi a fost lansat pe culoar, dar nu a mai ajuns balonul, ratand o sansa buna de finalizare. In minutul 59, gasit foarte bine in careul advers, Luca Toni suteaza slab din intoarcere irosind o buna faza de atac. Italia si-a continuat recitalul ratarilor si cinci minute mai tarziu, noul intrat Del Piero l-a incercat pe van der Sar cu un sut din marginea careului. Pana la finalul jocului, fotbalistii din Peninsula au mai ratat trei ocazii bune de a inscrie macar un gol, prin Del Piero, Toni si Grosso. De partea cealalta, Olanda a mai dat o data lovitura, in minutul 79, cand van Bronckhorst l-a executat pe Buffon cu un sut superb si a inchis tabela la un incredibil 3-0 pentru Olanda. Dupa acest esec surprinzator, italienii sunt acum obligati sa invinga Romania, vineri, pentru a mai spera sa iasa din aceasta grupa a mortii.

Olanda - Italia 3-0 (2-0) Marcatori: van Nistelrooy (`26), Sneijder (`31), van Bronckhorst (`79) Stadion: Stade de Suisse (Berna) Spectatori: 40.000 Formatii: Olanda: Edwin van der Sar, Andre Ooijer, Khalid Boulahrouz, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst, Nigel de Jong, Orlando Engelaar, Dirk Kuyt, Rafael van der Vaart, Wesley Sneijder, Ruud van Nistelrooy. Antrenor: Marco van Basten. Italia: Gianluigi Buffon, Christian Panucci, Andrea Barzagli, Marco Materazzi, Gianluca Zambrotta, Massimo Ambrosini, Andrea Pirlo ,Gennaro Gattuso, Mauro Camoranesi, Luca Toni, Antonio Di Natale. Antrenor: Roberto Donadoni. Arbitri: Peter Frojdfeldt, Stefan Wittberg, Henrik Andren (toti din Suedia)