Joc bun - rezultat pe masura

3 August 2000
862 Vizualizari | 0 Comentarii
•Poli a invins, ieri, la Roman, pe Laminorul cu 5-2 (3-1), in ultimul amical din deplasare •La gazde au jucat o repriza si vedete ca Marc, Scanteie sau Capusa, aflati in probe la Laminorul •In tribuna oficiala s-a aflat si Vasile Simionas

Ieri dimineata, cu o intarziere de cateva minute fata de ora stabilita, FCM Poli a disputat un ultim meci amical in deplasare, adversara fiind incomoda divizionara B, Laminorul Roman. Zeci de spectatori au tinut sa asiste la aceasta verificare de pe stadionul Moldova, partida fiind destul de spectaculoasa, pe placul numeroaselor oficialitati prezente in tribuna. Alaturi de conducerea clubului iesean s-a aflat si Vasile Simionas, personaj care a starnit destula agitatie printre spectatori si presa locala. La "oficiala" a mai luat loc si viceprimarul din Roman, precum si cateva persoane dornice sa sprijine activitatea fotbalistica in orasul nemtean. Revenind la joc, sa spunem ca a fost arbitrat fara greseli de centralul iesean Toni Helesteanu, la primul fluier al sau fiind aliniate urmatoarele garnituri: Stoian-D. Munteanu, Pricop, Constantin, Urdaru-Gavrilescu, Medeleanu, Ionescu, Basascu-Andries, Fieraru (Poli) si Bodea-Bojianu, Ghidarcea, Ghinea, Dinu-Muha, Mitruc, Zaharia, Enache-Susanu, Zamfirescu (Laminorul). Prima ocazie mai clara de gol am semnalat-o in dreptul gazdelor, Pricop fiind la un pas de autogol in incercarea sa de a indeparta pericolul de la poarta lui Stoian. In replica, Fieraru, campionul ratarilor in acest meci, suteaza din unghi destul de periculos in bratele lui Bodea, dand parca semnalul. Peste numai cateva secvente, in minutul 11, Ionescu deschide scorul, sutul sau de la 25 de metri in dreapta goal-keeper-ului advers poposind pentru prima oara in poarta. Va fi 2-0 pentru ieseni in minutul 28: Andries se trezeste cu mingea la picior in careu si nu iarta, trimitand plasat pe langa portar. Gazdele nu se multumesc cu aceasta situatie si reduc din diferenta peste doar doua minute, prin Susanu, autorul celui mai frumos gol dintre cele sapte. Zaharia misca un balon scurt pentru Susanu la o lovitura libera de la 18 m lateral stanga si acesta trimite impecabil in plasa portii aparate de Stoian, ramas fara replica. Pricop isi incearca si el sutul, dar de la 40 m, tot din lovitura libera, mingea expediata de Nesta (porecla fundasului iesean) fiind greu respinsa de portarul advers. Scorul la pauza, 3-1 pentru Poli, este stabilit de Basascu in minutul 34, acesta transformand perfect un penalty acordat pe merit de Helesteanu la un fault in careu asupra lui Fieraru. La reluare, o pleiada de vedete intra la gruparea gazda, tehnicianul romascan aruncandu-i in lupta pe bine cunoscutii Capusa, Marc, Scanteie, Popa, dar si pe mai tanarul Gherine, in speranta evitarii unei infrangeri rusinoase. La oaspeti doar Constantin a lasat locul lui Matinca, intrarea acestuia in teren simtindu-se considerabil. Chiar si in aceste conditii, iesenii nu au avut adversari, elevii cuplului Nedelcu-Toiu dominand cu autoritate intalnirea. Andries reuseste dubla in minutul 65, ducand scorul la 4-1, printr-un gol la care o mare contributie a avut Matinca, rezerva de lux din Copou pasand de multe ori ca la carte in partida de ieri. In minutul 70, Nita intra si el in joc in locul lui Basascu, dar si Tapu in cel al lui Muha (Laminorul), pentru ca peste numai cateva secunde scorul sa fie din nou modificat de catre oaspeti. Fieraru, bine lansat de Irinel Ionescu intr-unul din desele sale contraatacuri, razbuna toate ratarile de pana atunci cu un sut sec, ridicand diferenta la patru goluri in favoarea gruparii iesene. Din acel moment, nimic de semnalat decat schimbarile efectuate in cele doua formatii, pe gazon mai intrand Elisei (poreclit Nuxo Gomes din cauza podoabei sale capilare), Filip, Vintila, Ilie, cei inlocuiti fiind Andries, Danut Munteanu, Fieraru si Ionescu - la Poli, precum si Deceru la Laminorul, in locul lui Stratulat. Finalul meciului apartine gazdelor, care reusesc sa mai inscrie o data prin Dinu, in penultimul minut de joc, fostul jucator de la Ceahlaul stabilind scorul final, 5-2 pentru oaspeti, cu un sut din careu. Foarte aproape de gol este acelasi Dinu, cateva secunde mai tarziu, dar "Bubu" Urdaru isi face din nou simtita prezenta in aparare, respingand de pe linia portii. Am putea spune ca iesenii au terminat in corzi, folosind termeni pugilistici, insa este scuzabil acest lucru, avand in vedere numeroasele schimbari efectuate de antrenorii ieseni in repriza secunda. De remarcat lipsa aproape totala din joc a vedetelor Marc, Capusa sau Scanteie, jucatori cu state vechi in primul esalon, acestia fiind eclipsati in dese momente de mai tinerii ieseni aflati, ieri, intr-o forma excelenta.

Cu ochii pe nea' Simi

La sfarsitul meciului, mai toti ochii celor aflati in arena se indreptau spre ex-constanteanul Vasile Simionas, care a descins in tribuna oficiala la cateva minute de la inceperea partidei, impreuna cu Emil Lupulescu, Ovidiu Fotea si Costel Radeanu. Reputatul tehnician a dat o scurta declaratie. "Nu are rost sa va ganditi la o colaborare intre mine si Laminorul. Am venit doar sa asist la meci si sa vad cum evolueaza una dintre echipele mele de suflet, Poli. Cu aceasta ocazie, am sa raman cateva zile acasa. Despre meci pot spune ca a fost destul de spectaculos, cu o echipa ieseana care merge din ce in ce mai bine. Imi place cum evolueaza si sunt sigur ca va face o figura frumoasa in viitorul sezon", a declarat Vasile Simionas. Ulterior, intr-un cadru mai restrans, antrenorul l-a felicitat pe nea' Loni pentru victorie si pentru jocul prestat de baieti. "Poli este o echipa de contraatac si poate marca multe goluri in aceasta formula. Daca jucati cu o echipa mai asezata, va fi mai greu pentru baieti, dar cred ca se vor descurca dupa cele vazute astazi, aici. In lot mai este nevoie de un fundas central si eu zic ca Barbu, care joaca la Farul actualmente, este omul potrivit la locul potrivit. Daca-l aduceti la Iasi, va fi extrem de benefic", a mai spus nea' Simi, promitand lui Costel Radeanu ca va incerca inlesnirea imprumutului sau chiar a transferului lui Barbu in Copou. Dincolo de cele spuse de Simionas, raman impresiile placute lasate de jucatorii ieseni in partida de ieri. Un joc frumos, spectaculos, o evolutie incununata cu multe reusite si o victorie categorica, un succes obtinut cu jucatori ca Matinca sau Serban pe banca si in fata unor adversari ca Marc, Capusa sau Scanteie, un succes care ne da sperante intr-o comportare remarcabila in sezonul ce sta sa inceapa. Gruparea romascana are posibilitatea de a se revansa sambata in Copou, atunci cand este programat "returul" dublei amicale. In alta ordine de idei, sa spunem ca la intoarcerea acasa jucatorii si-au primit drepturile banesti restante si ca s-a definitivat in proportie de 80% transferul lui Danut Munteanu in Copou.