Jucatorii lui Ionut Popa nu mai sperie pe nimeni

27 Septembrie 2008
1114 Vizualizari | 2 Comentarii
• Poli Iasi - FC Timisoara 0-2 (0-1), intr-un meci contand pentru cea de-a noua etapa a Ligii I • Fotbalistii lui Popa au fost incapabili sa lege cateva pase in atac si au fost invinsi, fara drept de apel, de FC Timisoara • Banatenii si-au dovedit inca o data oportunismul si cu un gol marcat inainte de pauza, au plecat cu toate cele trei puncte din dealul Copoului • Rezultatul adanceste si mai mult Poli Iasi in subsolul clasamentului, anuntand vremuri tot mai grele pentru trupa antrenata de Ionut Popa

Disperare si neputinta in jocul Politehnicii Iasi, la partida cu FC Timisoara din etapa a noua a Ligii I de fotbal. Intr-o partida disputata ieri seara, timisorenii au invins fara probleme in Copou, scor 2-0, intr-un joc in care baietii lui Popa au fost incapabili sa lege cateva pase in ofensiva. De altfel, cei aproximativ 4 mii de spectatori prezenti ieri la meci au asistat la acelasi joc invechit si imbacsit coordonat excelent de pe margine de Ionut Popa, un antrenor tot mai contestat de publicul iesean. Partida putea insemna un reviriment pentru jucatorii moldoveni, insa prin infrangerea suferita, Onut si compania si-au aratat limitele in fata unui adversar care joaca in cupele europene, dar care aseara nu a impresionat cu nimic. Iesenii au intrat pe gazonul de pe stadionul Emil Alexandrescu presati de situatia nu prea roza din clasament, Poli ocupand doar locul 16, cu numai patru puncte dupa opt etape scurse de la startul sezonului, insa cu un meci mai putin disputat (restanta cu Farul Constanta). De cealalta parte, banatenii veneau dupa cinci victorii consecutive in campionat. Partida a inceput in nota de tatonare, ambele echipe cautand sa incline disputa in defavoarea celeilalte echipe. Prima ocazie mai notabila a partidei a apartinut banatenilor, cand fostul golgeter al campionatului, Gigel Bucur, a fost foarte aproape de a deschide scorul, dupa ce a sutat puternic din interiorul careului, insa Razvan Plesca a retinut balonul. In continuare jocul s-a echilibrat, ambele echipe anulandu-se reciproc la mijlocul terenului. O prima faza controversata a avut loc in minutul 15, cand jucatorii antrenati de Ionut Popa au cerut penalty, la o interventie neglijenta a lui Bonfim asupra lui Viveiros. Dupa aceasta faza, timisorenii au pus oarecum stapanire pe joc, banatenii fiind cei care au controlat mijlocul terenului. Dominarea banatenilor s-a concretizat cu cinci minute inainte de pauza, cand golgeterul Gigel Bucur a speculat o grava eroare in defensiva ieseana (Pecnik a trimis gresit o pasa spre propriul portar), introducand balonul pe sub portarul Plesca, iesit dintre buturi. Ultimele minute din prima repriza nu au mai adus nimic nou, astfel incat banatenii au intrat la cabine sub adapostul golului marcat de Bucur. Cea de-a doua repriza a inceput tot cu timisorenii la carma, prima ocazie a reprizei apartinand lui Arman Karamian, armeanul fiind foarte aproape sa aduca linistea in tabara banateana, insa Plesca a scos in extremis un gol ca si facut. Cine se astepta ca Poli sa aiba o reactie, sa atace poarta lui Pantilimon, s-a inselat amarnic, pentru ca Popa a fost incapabil sa riste si sa joace ofensiv, parand ca atacul este un capitol pe care nu-l intelege deloc. Totul a culminat cand, la scorul de 0-1, tehnicianul Politehnicii l-a uitat pe banca de rezerve pe Ignatov, un jucator de profil ofensiv si a preferat sa-l arunce in lupta pe Stancu, un fundas care a gafat deseori in debutul acestui campionat (Buta a fost trecut mijlocas dreapta dupa aceasta mutare).

Disperare si neputinta

Presati de timp si de rezultatul inregistrat pe tabele de marcaj, iesenii au incercat cu disperare sa gaseasca drumul spre poarta lui Pantilimon, insa fara folos. Poate cea mai importanta si de fapt singura ocazie a reprizei i-a apartinut lui Ionut Bilba care, scapat singur cu Pantilimon, nu a putut trece de acesta, portarul nationalei de tineret reusind sa evite un gol ca si facut. Insa, cum in fotbal ocaziile se razbuna, FC Timisoara si-a trecut in cont a doua reusita a partidei, dupa ce fostul jucator al Universitatii Cluj, Dorin Goga, inscrie la prima atingere de balon, cu un sut plasat de la marginea careului de langa un Plesca, ramas simplu spectator. Finalul a insemnat descatusarea in tabara banatenilor si manhirea in randul baietilor lui Ionut Popa, care s-au vazut nevoiti sa plece terenul invinsi de o echipa care nu a fost mai buna, dar a aratat ca vrea si ca stie sa joace fotbal. Poli Iasi a inceput in formula: Razvan Plesca - Cornel Buta, Bogdan Onut, Lucian Munteanu, Andrej Pecnik (`57- Montiel) - Gavatorta - Cristian Bratu (`73 Ionut Stancu), Dominik Bersnjak, Leonard Naidin, Nuno Viveiros - Ciprian Tanasa (`13-Balba). Dusan Uhrin a replicat printr-un 11 format din : Costel Pantilimon- Eder Bonfim (`53-Badoi), Srdjan Luchin, Cisovsky, Carlos Milhazes- Stelian Stancu, Dan Alexa, Lukas Magera, Arman Karamyan (`88 Goga) - Gigel Bucur (`90-Rusic), Balasz Borbely. Dupa infrangerea suferita aseara, iesenii s-au afundat si mai tare in subsolul Ligii I. Pe de alta parte, programul infernal continua etapa urmatoare, Poli urmand a se deplasa la Urziceni, unde va intalni Unirea lui Dan Petrescu, una dintre cele mai in forma formatii ale acestui inceput de campionat. La finalul jocului, Ionut Popa a oferit din nou o dovada ca s-a uitat la alt meci. "Am dominat jocul, dar am primit doua goluri dintr-o singura ocazie. Totul s-a terminat dupa accidentarea lui Tanasa, cu el in teren desfaceam mai usor apararea Timisoarei. Ei au investit mult in vara si se vede, noi am adus jucatori de 20 de mii de Euro si se cer minuni, calificari in cupele europene. Dacia nu bate Mercedesul decat atunci cand are motorina proasta, adica foarte rar", a declarat Ionut Popa.