Jumatate de ora de vis

5 Iunie 2006
1002 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti 3-2 (3-0), in etapa a XXIX-a a Diviziei A de fotbal •Iesenii au rezolvat meciul cu echipa din Trivale in prima jumatate de ora a partidei, cand Miclea, de doua ori, si Bilba, o data, au urcat scorul la 3-0 pentru Poli •Toate cele trei goluri au fost marcate din pasele atacantului ceh Martin Cernoch, cel mai bun jucator al meciului •Acesta a fost ultimul joc din acest sezon disputat de Poli in fata propriilor suporteri •Etapa viitoare, miercuri, Politehnica va intalni in deplasare formatia FC National Bucuresti

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - FC Arges Pitesti 3-2 (3-0)
Marcatori: Miclea ('8, '24), Bilba ('31) / Bilasco ('72, '88 - pen.)
Stadion: Emil Alexandrescu
Vreme: frumoasa
Spectatori: 4.000
Gazon: moale
Formatii: Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Bernard, Bordeanu - Tincu, Iurisniti ('66 Gavatorta), Saric, Miclea ('73 Ciubancan) - Cernoch, Bilba ('80 Arhire). Antrenor: Ionut Popa.
FC Arges Pitesti: Guso, Ionascu ('46 Poenaru), Bazzi, Negoita, Chita, Bilasco, Nastasie, Negru ('72 Tanase), Crivac ('46 Chirita), Ionescu, Daouda. Antrenor: Vasile Stan.
Jucatorul meciului: Martin Cernoch
Arbitri: Mugurel Draganescu - 5, Miklos Nagy - 7, Sebastian Gheorghe - 7.
Cartonase galbene: Toma, Bilba / Negoita
Observatori: Mircea Stoenescu si Vasile Avram.

Cu patru mii de oameni in tribune si cu gandul la sedinta Consiliului Local de astazi, care ar putea insemna rezolvarea tuturor problemelor financiare ale echipei, fotbalistii Politehnicii Iasi au obtinut o victorie de moral in fata lui FC Arges, scor 3-2, si si-au asigurat locul 11 in ierarhia interna. Onut si compania au avut o prima jumatate de ora de vis in care au inscris de trei ori si au transat practic disputa cu jucatorii lui Vasile Stan. Miclea, de doua ori, si Bilba, au ridicat in picioare publicul prezent sambata la stadionul din dealul Copoului, fructificand pase primite de la atacantul ceh Martin Cernoch, cel mai bun jucator al partidei. In minutul 8, Miclea a reluat din doi metri in plasa portii lui Guso, o centrare sutata a lui Cernoch, inscriind astfel primul gol in retur, dupa tripla reusita in prima parte a campionatului impotriva Farului Constanta. Dupa o ratare uriasa a lui Cernoch ('20), acelasi jucator ceh a luptat pentru o minge in coltul careului pitestean si a scos balonul pentru sutul plasat al lui Miclea, care a facut 2-0, dupa doar 24 minute de la primul fluier al arbitrului Draganescu. Sapte minute mai tarziu, Bilba a primit o pasa buna de la Cernoch si a impins mingea in poarta, ridicand publicul in picioare. Dupa un voleu superb a lui Tincu ('40), trecut putin pe langa poarta, pitestenii au avut prima ocazie in minutul 44, cand Crivac a executat inselator o lovitura libera de la douazeci de metri, dar mingea a lovit bara portii lui Branet. In repriza a doua, iesenii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie, fiind mai degraba cu gandul la vacanta de vara si la sedinta Consiliului Local de astazi.

Victoria ca argument

Chiar si asa, Poli si-a mai trecut in cont cateva ocazii de a se desprinde pe tabela de marcaj, dar Miclea ('47), Cernoch ('62) sau Ciubancan ('85) au ratat cu putin tinta sau au fost blocati in ultimul moment de portarul Adnan Guso. De partea cealalta, FC Arges a reusit sa inscrie doua goluri, ambele prin Bilasco, cel mai bun jucator al trupei pregatite de fostul portar al Politehnicii, Vasile Stan. Mai intai, in minutul 72, atacantul pitestenilor a profitat de o iesire gresita la un corner a lui Branet si a impins mingea in poarta gazdelor. Un sfert de ora mai tarziu, acelasi Bilasco a scapat singur spre poarta si a fost blocat regulamentar de portarul Cristian Branet. Nu de aceeasi parere a fost si arbitrul Mugurel Draganescu, care, desi a fost prins departe de faza, a dictat lovitura de la unsprezece metri, transformata tot de Bilasco. Chiar si asa insa, pitestenii nu au mai avut forta de a egala, meciul fiind practic rezolvat in primele treizeci de minute de reusitele lui Miclea si Bilba. Cu acest succes, Poli si-a asigurat locul 11 la finalul acestui sezon, indiferent de rezultatele din ultima etapa a campionatului, cand iesenii vor intalni in deplasare, miercuri, 7 iunie, formatia FC National Bucuresti. Dincolo de acest lucru, victoria de sambata reprezinta un argument solid in fata consilierilor locali, care nu ar fi de acord cu contractul de prestari servicii dintre Politehnica si Consiliul Local, in urma caruia echipa de fotbal ar trebui sa primeasca de la buget suma de 30 miliarde lei (3 milioane RON).

Declaratii la finalul partidei:

Gheorghe Nichita, primarul municipiului Iasi: "Pana in urma cu cativa ani, ne rugam de primar sa dea bani la fotbal, iar acum, cand primarul este alaturi de aceasta echipa, se gasesc altii care sa ne puna bete in roate. De aceea, sper ca si cei care nu au inteles pana acum ca este nevoie de fotbal la Iasi sa-si dea seama ca trebuie sa sprijinim activitatea sportiva. Meciul cu FC Arges a fost la dispozitia noastra de la un capat la altul, chiar daca in repriza a doua baietii au ridicat piciorul de pe pedala de acceleratie si le-am permis pitestenilor sa se apropie de noi".

Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Prima repriza a fost de exceptie, in care baietii au facut ce au vrut pe teren. Mi-a fost frica de acest meci, pentru ca ne confruntam in continuare cu o grava criza financiara, baietii nu si-au luat banii de atata timp si ma gandeam ca nu-i pot mobiliza la maxim. Au dovedit insa ca sunt jucatori de caracter si ca iubesc aceasta echipa mai mult chiar decat unii ieseni"

Vasile Stan, antrenor FC Arges Pitesti: "M-am simtit foarte bine in Copou, chiar daca am pierdut meciul cu Poli. Victoria gazdelor este una normala, pentru ca au jucat mult mai bine decat noi. Totusi, daca bara din prima repriza ar fi intrat in poarta, cred ca altfel s-ar fi scris soarta acestei partide. Oricum, ii felicit pe ieseni pentru victorie si pentru parcursul din campionat si ma bucur ca m-am reintalnit cu fostii mei coechipieri. Am jucat doar un an la Iasi, dar m-am simtit tare bine in dealul Copoului".

Page time :0.1329 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026083 (s)