Juventus, eliminata din Europa League

19 Martie 2010
728 Vizualizari | 0 Comentarii
Meciurile disputate ieri in mansa retur din optimile de finala ale Ligii Europa au produs mai multe socuri. Juventus a fost eliminata de Fulham, Marseille nu s-a descurcat acasa cu Benfica, in timp ce Valencia a facut un 4-4 de povestit nepotilor cu Werder Bremen. Juventus parea ca si calificata in sferturile de finala ale Ligii Europa dupa ce a castigat turul din Italia cu 3-1, insa a pierdut incredibil returul cu 1-4, desi a condus inca din minutul 2 dupa reusita lui Trezeguet. O alta surpriza a fost eliminarea lui Olympique Marseille. Dupa 1-1 in tur, Marseille a cedat pe teren propriu in fata lui Benfica Lisabona si a parasit competitia. Niang a deschis scorul pentru gazde (70), dar Benfica a avut o revenire de senzatie pe final, calificandu-se dupa reusitele lui Pereira (75) si Kardec (90). Standard Liege a reusit sa-si mentina avantajul luat dupa meciul tur, cand s-a impus cu 3-1 pe terenul celor de la Panathinaikos Atena, iar in retur a castigat iar, cu 1-0, dupa golul lui Mbokani (45). Werder Bremen si Valencia au oferit cel mai spectaculos meci al serii, incheiat la egalitate, scor 4-4. Spaniolii au mers mai departe, datorita golurilor mai multe marcate in deplasare, dupa ce in tur scorul a fost 1-1. Liverpool a reusit sa mai salveze cate ceva din acest sezon si a invins pe Lille cu 3-0, dupa ce in tur pierduse cu 1-0 in Franta. Atletico Madrid a reusit o remiza, 2-2 pe terenul lui Sporting si dupa ce in tur a fost 0-0, spaniolii au ajuns in sferturile Europa League. Anderlecht a facut un meci fabulos cu Hamburg, a invins aseara cu 4-3, dar nemtii au mers in sferturi pentru ca au invins in tur cu 3-1. Singurul meci care a avut nevoie de prelungiri a fost Wolsburg – Rubin Kazan.

Page time :0.1322 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018721 (s)