La un pas de o mare surpriza

30 Ianuarie 2006
990 Vizualizari | 0 Comentarii
•CSM Iasi - Poli Mobitelco Cluj 72-84 (13-17, 27-27, 10-17, 22-23), in prima etapa a returului Diviziei A de baschet masculin •Iesenii au ratat o sansa uriasa de a castiga in fata liderului la zi in clasamentul intern •Dintre cei doi americani folositi de Paul Paveliuc impotriva clujenilor, doar Woods a dovedit ca ar putea face fata la CSM •Dupa aceasta infrangere, echipa ieseana a coborat un loc in clasament, pana pe locul 9 •Etapa viitoare, CSM se va deplasa la Pitesti, pentru disputa cu BCMUS

Aproape o mie de spectatori au asistat sambata la primul joc din acest an al baschetbalistilor ieseni, cu atat mai mult cu cat echipa oaspete, Poli Mobitelco Cluj, era liderul la zi al clasamentului intern. Fara a iesi in evidenta prin reusitele tehnice, partida dintre CSM si clujeni a fost una incinsa, trupa lui Paveliuc fiind la un pas sa produca primul soc al anului. Profitand de forma slaba a gruparii oaspete, iesenii puteau castiga meciul care a contat pentru etapa a XIV-a a Diviziei A. Celalalt punct de atractie al serii a fost prezenta baschetbalistilor americani adusi de conducerea clubului pentru a salva echipa de la retrogradare. Dintre cei trei jucatori, Luke Minor a ramas in afara lotului, iar Tyland Brunson a parut departe de pretentiile primului esalon din baschetul masculin romanesc. Doar Terrence Woods a mai incercat cate ceva in meciul de sambata, dovedind ca are calitati pentru a rezista la CSM.

Revenire de senzatie

Gazdele au inceput timorat partida si au pierdut primul sfert cu scorul de 17-13, revenind insa in sfertul secund, care s-a incheiat la egalitate 27-27. Astfel, clujenii au intrat la vestiare cu un avantaj de doar patru puncte, dand in continuare sperante suporterilor ieseni ca trupa lui Paveliuc poate produce surpriza. Dupa pauza insa, echipa de sub Feleac s-a dezlantuit si a castigat sfertul al treilea cu scorul de 17-10, facand ca inaintea ultimelor zece minute diferenta dintre cele doua formatii sa creasca la 11 puncte, scor 50-61. Iesenii nu s-au predat insa si au avut un start de sfert patru de senzatie, reusind sa inscrie nu mai putin de 15 puncte si sa primeasca doar patru puncte in primele trei minute ale ultimului act. La scorul de 65-65, cu tot publicul in delir, gazdele au clacat inexplicabil, si pe fondul unui carambol de schimbari ordonate de pe banca tehnica de antrenorul Paul Paveliuc. Treziti parca din soc, clujenii au incheiat repede conturile cu o formatie CSM care parca s-a temut sa castige impotriva liderului la zi in clasamentul intern. Pana la final, Poli Mobitelco Cluj s-a impus cu scorul de 84-72, mult mai greu insa decat o arata scorul inscris pe tabela de marcaj la sfarsitul jocului. Dupa aceasta infrangere, CSM a mai coborat un loc in clasamentul intern si ocupa in prezent pozitia a noua, cu un total de 18 puncte din primele 13 meciuri disputate.

Regrete la final

In partida disputata sambata in Sala Polivalenta, cel mai bun marcator al gazdelor a fost Terrence Woods, cu 15 puncte inscrise, dintre care 12 in urma unor aruncari de trei puncte. Acesta a fost urmat in clasamentul eficacitatii de celalalt american, care a avut un final de joc mai bun cu 12 puncte inscrise. Restul punctelor inscrise de gazde au purtat semnatura jucatorilor: Lobanov (11, 2x3), Nanescu (11, 1x3), Nicolae (8), Florin Moscalu (6), Anghel (5, 1x3), Badila (4). A mai jucat in final partidei si Andrei Moldovan. De partea cealalta, punctele clujenilor au fost inscrise de Seals (20, 3x3), Rosnafschi (17, 3x3), Dumitrescu (16), Mijuskovic (9, 2x3), Krstanovics (9), Silvasan, Racovitan (cate 4), Lapuste (3), Chetreanu (2). Cel mai bun jucator al partidei a fost desemnat Rosnafschi. La sfarsitul partidei, antrenorul gazdelor, Paul Paveliuc, regreta ca echipa sa nu a reusit sa speculeze momentele de slabiciune din tabara clujenilor. "Pacat ca nu am reusit sa profitam de momentele de slabiciune din randul adversarilor. Am reusit o revenire spectaculoasa, dar dupa aceea parca ne-am blocat si nu am reusit sa fim la fel de concentrati. Asta este, nu avem ce face, dar am trecut pe langa o victorie mare. Nu vreau sa comentez arbitrajul pentru ca nu ar avea nici un rost. Jucatorii americani au jucat exact in nota echipei, fara sa straluceasca", a spus Paveliuc. Etapa viitoare, CSM se va deplasa la Pitesti, pentru disputa cu BCMUS din localitate.

Page time :0.1346 (s) | 22 queries | Mysql time :0.023048 (s)