Lacatus a sarit la bataie la antrenorul lui Dinamo

Publicat: 02 feb. 2011
1

Marius Lacatus a sarit la gatul antrenorului lui Dinamo Zagreb, Vahid Halilhodzici, in timpul meciului amical cu Dinamo Zagreb. Marius Ianuli a fost si el implicat in acest scandal. Deranjat de interventiile bune ale croatilor, Lacatus a iesit din „spatiul tehnic” si s-a indreptat glonte catre locul in care se afla antrenorul lui Dinamo Zagreb, Vahid Halilhodzici. Lacatus s-a imbrancit cu antrenorul bosniac in varsta de 58 de ani, cei doi aruncandu-si totodata si cuvinte grele. Marius „Mache” Ianuli a aparut si el in zona, dar s-a ales cu o imbranceala care l-a facut sa cedeze. In cele din urma, incidentul a fost aplanat de managerul MM Stoica, acesta evacuandu-l pe Lacatus din zona de conflict. Pana la urma, Steaua a terminat la egalitate, scor 1-1, partida amicala cu Dinamo Zagreb, liderul clasamentului in campionatul Croatiei. Scorul a fost deschis de croati in prima repriza, egalarea venind in startul partii secunde prin golul lui Marius Bilasco. In minutul 38, dintr-o lovitura libera de la marginea careului, Pedro Morales l-a trimis dupa seminte pe Tatarusanu, simplu spectator la executia splendida a sud-americanului, care a deschis scorul. Replica stelistilor a venit abia dupa pauza. Ros-albastrii au inceput la fel de bine si repriza secunda, insa de data aceasta au reusit si sa inscrie, Marius Bilasco marcand in minutul 49 cu un lob superb din lateral dupa o combinatie cu Marinescu. Pana la final, ambele echipe s-au multumit sa atace steril, sa faca numeroase schimbari si sa lege mai bine relatiile de joc, constructia si faza ofensiva ramanand in plan secund.
Steaua a inceput meciul cu: Tatarusanu, Bonfim, Gardos, Galamaz, Brandan, Nicolita, Ricardo, Marinescu, Surdu, Dica, Bilasco. In repriza a doua au mai intrat Bicfalvi, Szekely, Matei, Cezar Lungu, Baciu, Onofras, Radut si Emeghara.