Liderul a fost stopat la Constanta

26 Aprilie 2004
958 Vizualizari | 0 Comentarii
•Electrica Constanta - Poli Unirea Iasi 1-1, in etapa a XXIII-a a Diviziei B de fotbal •Marius Pacurar a ratat doua mari ocazii de gol in finalul meciului •Iesenii s-au deplasat la malul marii cu speranta ca vor putea obtine toate cele trei puncte in fata unei echipe mici, dar neinvinsa de zece etape •Gazonul stadionului Electrica a incomodat clar echipa ieseana, mai tehnica decat adversarul de sambata

Electrica Constanta - Poli Unirea Iasi 1-1 (0-0)
Marcatori: Dragoi (69) / Luca (50)
Electrica Constanta: Vlas, Grigorov, Lucan, Elka ('67 Pricopie), Dragoi, Maciuca ('57 Tanase), Papazicu, Gechereanu, Posteuca, Culeafa, Zamfirescu. Antrenor Constantin Funda.
Poli Unirea Iasi: Arcanu, Vintila ('46 Gheban), Ionescu, Ilie, Bernard, Cercel, Savu, Paraschiv, Cristea, Luca ('67 Bilba), Pacurar. Antrenor Vasile Simionas.
Cartonase galbene: Culeafa / Bernard
Jucatorul meciului: Adrian Cristea
Teren: Electrica
Vreme: frumoasa
Gazon: tare si cu denivelari
Spectatori: 500 (din care 100 de ieseni)
Arbitri: Victor Berbecaru -7, Ion Olteanu - 6, Dan Nasturescu - 7.
Observator: Vasile Ichim.

Pe stadionul Electrica din Constanta s-au infruntat sambata dimineata, pe o vreme superba pentru fotbal, singurele formatii neinvinse in partea a doua a campionatului. De aici trebuia sa rezulte un joc frumos, in care iesenii sa arate ca merita sa evolueze in prima divizie. Liderul Diviziei B nu a avut de infruntat insa doar o echipa artagoasa, ci si un gazon execrabil, poate cel mai prost din intregul esalon secund. Terenul tare, cu denivelari si cu destule portiuni fara iarba, a incomodat in destule randuri constructia oaspetilor. Prima repriza a jocului de la Constanta a fost saraca in ocazii de poarta, cele doua combatante multumindu-se sa se dueleze la mijlocul terenului. Cele mai importante faze ale primului act l-au avut in prim plan pe Cristea, tanarul jucator iesean avand cateva bune oportunitati de a deschide scorul. In minutul 11, Cristea a executat aiurea o lovitura libera de la 25 de metri, executie repetata 18 minute mai tarziu, de aceasta data dintr-o pozitie lateral stanga, mingea ajungand insa in bratele portarului Vlas. Intre timp, Zamfirescu are sansa golului, dar in minutul 27 trimite cu capul pe langa poarta, din pozitie favorabila. Dupa o alta executie nereusita a lui Cristea, Gechereanu, jucator care in partida din turul campionatului a inscris un autogol, trimite cu capul un balon peste poarta lui Arcanu. Cea mai mare ocazie a primului act ii apartine insa lui Alin Savu, care in minutul 45 executa surprinzator, pe poarta, o lovitura libera de la 20 de metri, lateral dreapta. Vlas respinge greu, dar nici un atacant iesean nu poate specula respingerea portarului gazda.

Ratarile lui Pacurar

Dupa odihna, pe teren revin parca alte echipe, cei 22 de jucatori amintindu-si parca motivul pentru care se afla pe gazon. Prima ocazie a reprizei ii apartine tot lui Cristea, care executa mult mai bine o lovitura libera de la 25 de metri, dar portarul gazdelor se opune. Un minut mai tarziu, Luca deschide scorul, dupa un sut al lui Pacurar, respins gresit de goal-keeper-ul lui Funda. In urmatoarele douazeci de minute, iesenii isi mai creeaza doua ocazii de a transa disputa, dar Cristea si Alin Savu suteaza imprecis din pozitii favorabile. In minutul 69 insa, mijlocasul gazdelor, Dragoi, nu rateaza tinta si egaleaza, dupa ce a ramas singur in careu cu portarul Arcanu, la o grava eroare a fundasilor lui Simionas. Vazand cum li se strecoara printre degete o victorie pe care o anticipau, oaspetii ies la atac si reusesc cateva actiuni frumoase, dar, din nefericire, neconcretizate pe rustica tabela de marcaj de pe Stadionul Electrica. Mai intai, acelasi Cristea slalomeaza printre fundasii adversi, suteaza la porta, Vlas respinge in fata si, din sase metri, cu poarta goala, Pacurar trimite cu capul balonul in transversala portii. Si pentru ca tacamul sa fie complet, acelasi Pacurar mai rateaza o ocazie monumentala, in ultimele minute de joc. Balba reuseste o pasa inteligenta catre fostul atacant al Forestei Falticeni, care, dupa ce dribleaza doi aparatori ai gazdelor, fenteaza si portarul, dar trimite inexplicabil mingea la trei metri peste poarta constanteana. Asadar, liderul Diviziei B nu poate trece de o echipa mica, dar ambitioasa, remizand cu 1-1, la capatul unui joc salvat totusi de repriza secunda. Chiar daca nu au invins, jucatorii ieseni au parut totusi mai motivati decat etapa trecuta, parand ca amenda de 5 milioane de lei primita saptamana trecuta le-a priit.

Declaratii la finalul meciului:

Constantin Funda, antrenor Electrica: "Am intalnit astazi liderul, cea mai valoroasa echipa din serie si sunt bucuros ca am reusit sa nu pierdem. Noi am avut o saptamana grea, cu greva jucatorilor nemultumiti de restantele mari ale conducerii, care le-a afectat de altfel si psihicul. Sunt mandru ca, desi suntem o echipa mica si cu posibilitati reduse de pregatire, am reusit sa ajungem la zece jocuri consecutive fara infrangere, in acest campionat. Felicit echipa Iasului pentru promovare".
Vasile Simionas, antrenor, Poli: "Ne-am deplasat la Constanta cu gandul la cele trei puncte puse in joc. Am facut un joc mai bun decat cel din etapa precedenta, cu Midia, si consider ca puteam sa castigam astazi, daca Pacurar nu rata doua ocazii monumentale. Am primit insa un gol, din nou la o faza fixa si, din cauza terenului prost, poate cel mai slab din cele pe care am jucat in acest an, a trebuit sa ne multumim doar cu un rezultat de egalitate. Sper insa sa jucam din ce in ce mai bine".

Rezultate inregistrate in etapa a XXIII-a a Diviziei B1:

Electrica Constanta - Poli Unirea Iasi 1-1 (Dragoi '69 / Luca '50)
Unirea Focsani - Metalul Plopeni 2-0 (Ghirie '20 si Caruntu '85)
FC Vaslui - CSM Medgidia 4-1 (V. Badea '5, '19, S. Frunza '10, '60 / Mitu '50)
Petrolul Moinesti - Oltul Sfantu Gheorghe 2-0 (V. Gheorghe '29, '56)
Poiana Campina - Laminorul Roman 2-1 (Barsan '67, Moise '85 / Basascu '88)
Dacia Braila - Precizia Sacele 1-0 (Stan '75)
Midia Navodari - Callatis Mangalia 6-2 (Borza '7, Jilavu '16, '80, Paraschiv '23, Stefan '42, Dragoi '47 / Voicu '66, Petrache '90)
FC Onesti - Gloria Buzau 0-3
Echipa din Onesti s-a retras din campionat in retur si va pierde toate jocurile, la masa verde, cu 0-3.

Etapa viitoare programeaza sambata, 1 mai, urmatoarele jocuri: Callatis Mangalia - Poli Unirea Iasi (in turul campionatului 0-2); Gloria Buzau - Midia Navodari (1-3); Metalul Plopeni - FC Onesti (1-1); CSM Medgidia - Unirea Focsani (1-3); Oltul Sfantu Gheorghe - FC Vaslui (0-1); Laminorul Roman - Petrolul Moinesti (0-2); Precizia Sacele - Poiana Campina (0-1); Electrica Constanta - Dacia Unirea Braila (0-2).