Liderul din Roman s-a distrat cu "Z"

10 Mai 2004
1322 Vizualizari | 0 Comentarii
•"Z" Iasi a fost invinsa pe teren propriu de HCM Roman, cu 45 la 21 (10-18), in etapa a XIII-a a Diviziei A de handbal feminin •In partida tur, romascancele castigasera cu 39 la 15

Partida dintre "Z" Iasi si HCM Roman, liderul la zi in clasamentul Diviziei A de handbal feminin, ar fi trebuit sa reprezinte un moment al adevarului pentru trupa condusa de Ana Duceac. Jocul a inceput, surprinzator, in nota de dominare a gazdelor, care, in minutul sase, conduceau deja cu 3-1. Dupa primul sfert de ora, scorul devenise insa egal 6-6, dupa care iesencele au cazut fizic, permitandu-le jucatoarelor din Roman sa se distanteze pe tabela de marcaj si sa faca scor in fata unei echipe care a dorit mult, dar a putut foarte putin. La pauza, scorul a fost favorabil romascancelor, 10-18. Repriza secunda nu a fost altceva decat un galop de sanatate din partea unei formatii care la anul va evolua in elita handbalului feminin romanesc. De partea cealalta, "Z" Iasi nu stie inca daca va face deplasarea la Sfantu Gheorghe pentru jocul cu CSM, din cauza multiplelor accidentari suferite de elevele antrenoarei Duceac. Tehniciana din Iasi a declarat la sfarsitul jocului ca, desi elevele sale au incercat sa castige, posibilitatile fizice nu le-au ajutat. "Am vrut foarte mult sa castigam astazi (n.r. - sambata), dar nu am reusit sa facem fata, din punct de vedere fizic, unei formatii care la anul va evolua in prima liga. Noi nu ne-am putut impune doar cu dorinta de a castiga. Trebuie sa mai si putem sa o facem", a declarat, resemnata, Ana Duceac. Daca dupa partida tur castigata de echipa din Roman tehniciana din Iasi acuza maniera de arbitraj si conditiile de joc, dupa infrangerea de sambata, Duceac a trebuit sa recunoasca superioritatea unei formatii virtual promovate in prima divizie. Golurile formatiei infiintate anul trecut au fost reusite de jucatoarele: Hunca (6), Pana (5), Beldiman (4), Enea (3), Arsene, Sveduneac, Lungu (1). Au mai evoluat, fara sa marcheze, Humoreanu, Jitariu si Anghel.

Page time :0.2544 (s) | 22 queries | Mysql time :0.128000 (s)