Liderul si-a respectat blazonul la Plopeni

24 Mai 2004
1213 Vizualizari | 0 Comentarii
•Metalul Plopeni - Poli Unirea Iasi 1-2 (1-0), in etapa a XXVIII-a a Diviziei B de fotbal •Echipa din Iasi s-a deplasat la Plopeni doar cu cincisprezece jucatori, in marea lor majoritate rezerve in returul campionatului •Fotbalistii ieseni au dovedit caracter si au intors rezultatul, de la 0-1 la pauza, la 2-1 in final •Jucatorii din Copou mai au de disputat doua jocuri in Divizia B, dupa care urmeaza intalnirea cu fotbalul de elita Metalul Plopeni - Poli Unirea Iasi 1-2 (1-0) Marcatori: Movila '6 / Bitica '51, Balba '63 Poli Unirea Iasi: Branet, Mitruc, Gheban, Dragoi, Ionescu, Preda ('54 Chiper), Croitoru, Paraschiv ('87 Vintila), Cristea, Bitica, Balba ('90 Ilie). Antrenor Vasile Simionas. Metalul Plopeni: Matache, Pastin ('76 Baciu), Aristar, Posirca, Berde, Albinescu, Movila, R. Ciobanu, C. Ilie, St. Ciobanu ('73 Tataru), Marinescu ('85 Dida). Director tehnic Virgil Dridea. Antrenor principal Costel Lazar. Jucatorul meciului: Ionut Balba Stadion: Metalul Vreme: calduroasa Spectatori: 200 Gazon: excelent Arbitri: Silviu Bogdan - 6, Pavel Gheba - 6, Fevronia Ion - 7 Observator: Gheorghe Singe (Ilfov) Disputat pe o temperatura de 30 de grade, meciul dintre Metalul Plopeni si Poli Unirea Iasi se anunta a fi un adevarat recital al gazdelor, care puteau profita de faptul ca Poli a deplasat in Prahova o echipa formata mai mult din rezerve. De altfel, antrenorul Vasile Simionas a trecut pe foaia de joc doar 15 jucatori, dintre care Adrian Ilie nu era inca refacut dupa o accidentare mai veche. Inceputul meciului a fost unul care a intarit ipoteza ca Metalul nu va avea probleme cu o echipa fara griji si fara multi titulari. In minutul 6, Costel Ilie a trecut pe langa un Gheban parca adormit si a centrat perfect in fata portii iesene, permitandu-i lui Movila sa deschida scorul. Dupa un sut anemic al lui Adrian Cristea, in minutul 21 Bitica are prima ocazie periculoasa pentru oaspeti, dar sutul sau, de la 20 de metri, trece peste poarta lui Matache. Cea mai buna sansa pentru ieseni de a egala o are insa Cristea, in minutul 36, cand, la o centrare perfecta a lui Bitica, tanara vedeta a lui Simionas prefera un sut in blocajul advers in locul unei pase la Paraschiv, mult mai bine plasat, la marginea careului. Pana la finalul primei reprize, gazdele isi puteau majora diferenta pe tabela de marcaj, la o centrare a aceluiasi Ilie, de langa Gheban, respinsa riscant de aproape de poarta de liberoul Mihai Dragoi. Revirimentul iesenilor Dupa timpul de odihna, in teren intra, insa, o alta echipa a iesenilor. Fotbalistii oaspeti isi amintesc parca de faptul ca, in doar doua luni, vor juca cu Steaua si Dinamo si, profitand si de caderea fizica a plopenarilor, asalteaza poarta lui Matache. In minutul 51, Cristea executa bine un corner de pe partea stanga, Balba trimite cu capul mingea in bara, iar Bitica reia din sase metri in plasa portii gazda. Trei minute mai tarziu, Simionas face o schimbare inteleapta, trimitandu-l in teren pe Chiper, in locul inexistentului Preda si trecandu-l pe Croitoru pe partea stanga. Dupa aceasta inlocuire inspirata, jocul iesenilor a capatat consistenta, iar ocaziile la poarta gazdelor s-au inmultit odata cu trecerea minutelor. In minutul 62, Cristea a fost aproape de gol, dar sutul sau de la douazeci de metri a lovit bara portii lui Matache. Un minut mai tarziu, Balba si-a facut din nou datoria si, profitand de o pasa excelenta a lui Chiper, a dus scorul la 2-1 pentru oaspeti. Zece minute mai tarziu scenariul s-a repetat, dar, de aceasta data, blondul atacant iesean a preferat o executie dificila, in locul unui sut care ar fi dus scorul la un linistitor 3-1. Cu cinci minute inainte de finalul jocului, Ilie executa putin peste poarta o lovitura libera de la 25 de metri de poarta lui Branet. Ultima ocazie a meciului apartine gazdelor, care, in minutul 87, puteau egala prin Movila. Fostul jucator al Astrei Ploiesti a trecut usor printre fundasii ieseni si, de la 15 metri, din pozitie centrala, a tras violent pe centrul portii, de unde Branet a respins cu un reflex senzational. Asadar, rezervele lui Poli s-au dovedit dornice sa mai joace la Iasi, macar un an, facand la Plopeni o repriza secunda foarte buna, intr-un moment in care echipa avea nevoie de aportul lor. Dincolo de victoria obtinuta, mai important a fost dorinta de victorie a unor fotbalisti care sunt deja promovati in prima divizie. Cu ajutorul lor, echipa ieseana si-a respectat blazonul in fata unei formatii, totusi, modeste. In etapa a XXVIII-a a Diviziei B de fotbal s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Metalul Plopeni - Poli Unirea Iasi 1-2; CSM Medgidia - Gloria Buzau 1-0; Oltul Sfantu Gheorghe - Callatis Mangalia 2-0; Laminorul Roman - Midia Navodari 2-1; Electrica Constanta - Unirea Focsani 1-1; Dacia Braila - FC Vaslui 2-1; Poiana Campina - Petrolul Moinesti 4-0; Precizia Sacele - FC Onesti 3-0. Etapa viitoare programeaza miercuri, 26 mai, urmatoarele jocuri: Poli Unirea Iasi - Petrolul Moinesti; Gloria Buzau - Oltul Sfantu Gheorghe; Callatis Mangalia - Laminorul Roman; Midia Navodari - Precizia Sacele; Unirea Focsani - Dacia Braila; FC Vaslui - Poiana Campina; Metalul Plopeni - CSM Medgidia; FC Onesti - Electrica Constanta. Declaratii la finalul jocului: Vasile Simionas, antrenor Poli Unirea: "Mi-a fost teama de acest joc, nu pentru rezultat, ci pentru ca am vrut sa nu ne facem de ras in deplasare. Le multumesc baietilor ca, pe o caldura sufocanta, au jucat bine si si-au dorit cu adevarat aceasta victorie. Au dat dovada de caracter si au aparat blazonul Politehnicii. Cu o echipa improvizata am reusit sa facem un meci bun si sa obtinem un rezultat care ma bucura. Remarc intreaga echipa pentru felul in care a luptat si, in mod special, pe Croitoru, Dragoi si Branet. Totusi, nu pot sa nu spun ca, la temperatura care a fost afara, arbitrul Silviu Bogdan ar fi trebuit sa opreasca macar de doua ori jocul, pentru ca jucatorii celor doua formatii sa se poata hidrata". Virgil Dridea, director tehnic, Metalul Plopeni: "Jocul de astazi a fost unul tipic intre doua formatii care si-au atins obiectivul. Din nefericire pentru noi, iesenii au stiut sa profite la maxim de putinele ocaziile pe care le-au avut. Consider ca un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil, mai ales ca golurile oaspetilor au fost inscrise pe greselile noastre, iar portarul Branet a scos miraculos sutul din minutul 87. Daca eram mai atenti in aparare si mai inspirati in fata portii adverse, cred ca puteam castiga astazi". Replici spumoase ale lui Vasile Simionas: Pe intreaga durata a jocului cu Metalul Plopeni, antrenorul iesean Vasile Simionas a avut o serie de remarci spumoase la adresa propriilor fotbalisti, pe care a incercat sa-i capaciteze la tensiunea partidei. Astfel, rand pe rand, au intrat in gura lui Simionas Ionescu, Bitica, Cistea, Mitruc, Balba, Chiper, Croitoru. - catre Ionescu, care a cerut schimbarea inca din minutul 21: "Joaca ma acolo, pe cine vrei sa bag in locul tau, pe mama?" - catre Bitica, care incasase usor un cartonas galben: "Daca mai iei un singur cartonas galben, nu mai iei nici un ban. Te asigur eu de asta" - catre Cristea, care uitase sa-si marcheze omul direct: "Cristea ce faci tu acolo? Ti-am spus clar, tu inchizi in stanga, nu umbla aiurea pe teren" - catre Ionut Balba, care pierduse usor o minge fara sa mai alerge dupa ea: "Ce faci Ionut, ai dat-o in primire si acum te odihnesti?" - catre Mitruc, care nu facea marcaj: "Buza, te invarti ca un idiot pe teren. Ia-ti un om in marcaj si ramai cu el, acolo" - catre Croitoru, in momentul in care l-a trecut de pe dreapta pe partea stanga a terenului: "Tot am vazut ca-ti place sa joci pe stanga. Ramai tu acolo, daca esti viteaz, si sa te vad cum te descurci" - catre Chiper, care incercase o executie rafinata: "Bogdane, lasa ma smecheriile si joaca simplu. Vezi-ti de treaba ta si nu mai incerca floricele" - catre intreaga echipa, in primele minute ale meciului: "Ba ce faceti voi acolo? Nu va e rusine deloc, iesiti la atac si nu mai stati cu fundul in poarta. Nu vedeti ca astia fac pe ei de frica?!". Florin BRIAUR