Lidia Simon, locul 5 la maratonul de la Osaka

26 Ianuarie 2009
694 Vizualizari | 0 Comentarii
Lidia Simon
Atleta romana Lidia Simon a incheiat pe locul cinci editia din acest an a maratonului de la Osaka, informeaza International Herald Tribune, citand agentia Associated Press. Cronometrata la sosire cu timpul de 2 ore, 27 minute si 14 secunde, Simon a incheiat la aproape patru minute in spatele invingatoarei Yoko Shibui din Japonia.

Pe locul secund s-a clasat Yukiko Akaba (2:25:40), podiumul fiind completat de o alta sportiva nipona, Yumiko Hara (2:26:57). In varsta de 35 ani, Lidia Simon are in palmares un titlu mondial la maraton (Edmonton, 2001) si o medalie olimpica de argint (Sydney, 2000). O alta atleta romanca, Constantina Dita-Tomescu, campioana olimpica in proba de maraton la Jocurile Olimpice de la Beijing, a fost aleasa "cea mai buna sportiva din Balcani". In varsta de 38 ani, Constantina Dita-Tomescu s-a clasat prima in sondajul anual la care au participat toate agentiile de presa din tarile balcanice. Ea a fost urmata de canotoarea bulgara Dumiana Nikova, campioana olimpica la Beijing, si de luptatorul turc Ramazan Sahin, si el medaliat cu aur la Jocurile Olimpice din 2008.