Lita Dumitru aduce bucuria in Copou dupa mai bine de doua luni

13 Noiembrie 2000
876 Vizualizari | 0 Comentarii
•Victorie dupa zece etape •FCM Poli Iasi - Precizia Sacele: 2 - 1 (1 - 1), in etapa a XV-a din Divizia B - Seria I
Stadion: Emil Alexandrescu
Timp frumos
Spectatori: 1.500
Formatii:
FCM Poli Iasi: Stoian - Urdaru, Acatrinei ('25 Ilie), Gavrilescu, Constantin - Rupedeal, Basascu, Matinca, Cinca ('68 Romila)- Capusa ('53 Serban), Murgu. Antrenor: Ion Dumitru;
Precizia Sacele: Csiki - Tudor, Draganoiu, Bilivolschi ('83 Pasculescu), Todoran - Nohai, Bucur ('75 Iliescu), Chiric ('52 Covrig), Tarak - Popescu, Vlad. Antrenor: Virgil Rosu;
Au marcat: Matinca (min. 28 - penalty), Urdaru (min. 66), respectiv Bucur (min. 44);
Cartonase galbene: Basascu, Murgu, respectiv Chiric, Vlad;
Arbitri: Constantin Augustus (Rm. Valcea), Damian Augustin (Blaj), Vasilica Burga (Focsani);
Observator FRF: Virgil Dobrescu (Bucuresti)

Desi erau asteptati in tribunele lui "Emil Alexandrescu" mai multi spectatori decat de obicei, la debutul pe banca tehnica ieseana a antrenorului Lita Dumitru, doar in jur de 1.500 de oameni au urcat in Copou sambata, la meciul pe care Poli l-a sustinut in fata Preciziei din Sacele. Asa cum a afirmat cu o zi inaintea disputei, Ion Dumitru a inceput partida cu o formula clasica, din patru aparatori, patru mijlocasi si doi atacanti, care s-a dovedit destul de eficienta in cele din urma. Meciul, de o incarcatura psihica foarte mare, data de pozitiile din clasament ale celor doua combatante, a debutat cu o usoara dominare a gazdelor, incurajata de la peluza din fata tabelei de scor de "Gruppo Apparte 13", ceva mai "civilizat" in scandari ca pana acum. Prima faza mai periculoasa apartine sacelenilor, centrarea lui Bucur din minutul 6, ramasa fara rezultat, creand panica in careul formatiei antrenate de Lita Dumitru. Un minut mai tarziu, Matinca executa prin surprindere o lovitura libera de la 25 de metri, pozitie centrala, sutul trecand putin alaturi de poarta goala, Csiki aranjandu-si zidul in momentul executiei. Cea mai mare ocazie a primei reprize ii apartine lui Gavrilescu. Aparatorul iesean primeste in minutul 14 o minge la marginea careului advers, intra in suprafata de pedeapsa, dar sutul expediat pe centrul portii este respins cu piciorul de goal-keeper-ul oaspete. Basascu, campionul ratarilor in acest meci, suteaza slab din pozitie favorabila opt minute mai tarziu, pe centrul portii, balonul fiind retinut fara probleme de Csiki. Peste numai doua minute, Tudor intra grosolan la Acatrinei, chiar in apropierea bancii tehnice a lui Poli, fundasul iesean fiind transportat cu ambulanta la spital in urma loviturii primite. Suporterii ieseni exulta in minutul 28, cand, la o patrundere in careu a lui Basascu, portarul sacelean faulteaza, interventia soldandu-se cu lovitura de la 11 metri. Executa Matinca si inscrie primul gol al sau in acest sezon, bucuria fiind impartita cu noul antrenor, la marginea terenului. In minutul 28, Basascu iroseste o noua situatie buna de a inscrie, vole-ul sau din cinci metri trecand de putin alaturi de buturile Preciziei. Si cand nimeni nu se mai astepta, cu un minut inaintea fluierului final al primei parti, Bucur trimite mingea cu capul in plasa portii lui Stoian, dintr-un careu supraaglomerat, restabilind egalitatea pe tabela. Matinca este foarte aproape de dubla in ultimul minut, dar balonul expediat de "decarul" iesean de la 30 de metri este boxat in corner de Csiki. In prelungiri, oaspetii contraataca rapid prin Tarak, sutul puternic al acestuia fiind retinut in doi timpi de Stoian. La reluare, Sandu Rupedeal, unul din cei mai buni jucatori de pe teren, iese la rampa cu un sut de senzatie de la peste 30 de metri, balonul fiind respins cu greu de Csiki de la vinglu. Cavalcada suturilor de la distanta continua la poarta saceleana, executia lui Matinca din minutul 57 ramanand fara rezultat, gratie unei noi interventii de efect a portarului oaspete. Precizia pare neputincioasa in fata iuresului ofensiv al gazdelor, doar "capul" palid al lui Nohai dand emotii lui Stoian si spectatorilor aflati in tribune. Galeria ieseana isi consuma tot arsenalul de fumigene si role de hartie in minutul 66, dupa sutul lui Urdaru. Gazdele beneficiaza de o lovitura de colt, apararea saceleana respinge pana la Urdaru, care, dupa o preluare pe piept, suteaza necrutator sub transversala, aducandu-si echipa in avantaj. Minutul 79 aduce cea mai mare ratare a reprizei secunde si a meciului. Basascu isi face excelent un balon la marginea careului advers, insa, "scarita" sa - la Matinca este agatata cu varful degetelor de Csiki, tabela ramanand nemodificata. Finalul apartine iesenilor, mai bine zis lui Basascu, dar executiile sale din minutele 84 - sut razant cu vinclu si 86 - sut din prima peste bara nu aduc nimic nou pe tabela, doar un plus in dreptul lui Poli la raportul suturilor expediate la poarta. Fluierul final al arbitrului Constantin Augustus aduce rasuflarea de usurare in tribune si bucuria unei victorii asteptate in Copou inca din etapa a V-a. O izbanda ieseana dupa o pauza de mai bine de doua luni, rezultat care, asa cum l-a caracterizat Lita Dumitru la sfarsitul partidei, constituie un pas inainte in incercarea de a ne mentine in cursa pentru ramanerea in cel de-al doilea esalon.

Flash

•Inainte de inceperea partidei, la tribuna oficiala a arenei era o adevarata bursa a pariurilor, numerosi oficiali ai gruparii gazda dand cu presupusul referitor la rezultatul final. Cei mai optimisti au indicat 5 - 0 pentru Poli, precum si noua puncte din tot atatea posibile in contul gazdelor pentru cele trei meciuri ramase din tur, aici fiind inclus si cel contra Preciziei Sacele. La pauza, Mihai Alexa se arata increzator in sansele lui Poli, indicand o victorie ieseana cu 3 - 1.

•In minutul 25, saceleanul Tudor l-a faultat dur pe Daniel Acatrinei, infractiunea petrecandu-se chiar sub ochii tehnicianului Lita Dumitru, in fata bancii tehnice a lui Poli. "Am crezut ca este vorba de o fractura, pentru ca am auzit cum a trosnit piciorul lui Acatrinei. Din cate am inteles a suferit o contuzie puternica si are sanse de a intra pe teren in meciul de sambata, de la Brasov, cu Tractorul".

•"Scarita" lui Basascu din minutul 79 l-a iritat la culme pe antrenorul gazdelor, Dumitru nesfiindu-se sa-i arate pumnul jucatorului dupa acea faza. "Daca acest Basascu nu filozofa in repriza a doua, altfel s-ar fi desfasurat ostilitatile", a punctat Ion Dumitru la flesh-interviurile de dupa meci, la vestiar.

•Arbitrul de centru al partidei, valceanul Constantin Augustus, a avut ceva de impartit si cu fotoreporterii acreditati la meci, impiedicandu-i sa-si faca meseria. "Centralul" l-a delegat pe masorul Mihai Tarata sa faca legea in spatele portii, acesta din urma gesticuland vehement la adresa reprezentantilor mass-media.

•Precizia Sacele este cea de-a doua "victima" din Copou in aceste 15 etape, antrenorul oaspete, Virgil Rosu, debutand astfel cu o infrangere pe banca tehnica a gruparii brasovene. La asa-zisa conferinta de presa, tehnicianul a declarat: "A fost un meci de uzura, cu o incarcatura psihica deosebita din partea ambelor echipe, rezultatul fiind decis, din pacate pentru noi, de doua greseli de portar. Titularii acestui post sunt accidentati, de aceea am fost nevoiti sa apelam la serviciile tanarului Csiki, care este la al doilea meci in acest esalon. Felicit echipa gazda pentru victorie si pentru fair-play-ul de care a dat dovada in teren si vreau sa va spun ca doresc ca Iasul sa se salveze de la retrogradare, desi este foarte greu, sub presiunea acestui -16 la "adevar". Am venit la Sacele datorita managerului general, Zavarache, un mare iubitor de fotbal, si incercam sa prestam un joc bun in continuare, iar daca se poate, sa ne salvam de la retrogradare. Inca nu am renuntat la lupta si daca sunt sanse trebuie sa credem in ele pana la capat".

•La randul sau, Ion "Lita" Dumitru a precizat ca "s-a reusit in mare parte sa se transpuna in teren cele lucrate la antrenament, cu toate ca jucatorii inca mai filozofeaza. Am condus jocul si nu poate spune nimeni ca victoria noastra nu este meritata. Oricum, am facut un pas inainte, dar mai este mult de lucru. Sunt nemultumit de evolutia atacantilor, care nu au fructificat numeroasele centrari in careu. Mi-a placut cum a jucat Ilie, iar in ceea ce-l priveste pe Constantin, a fost cam riscant in interventii, jocul sau fiind modest. Eu cred, insa, ca el va face in continuare ceea ce voi spune. Daca vrea sa ramana la Poli, va trebui sa joace cum vreau eu, nu cum vrea el. Alt aspect care nu mi-a placut a fost acela ca baietii mei au jucat ca niste domnisoare. Cand evoluezi pe teren propriu trebuie sa fii putin mai dur, sa simta adversarii ca sunt in deplasare si nu acasa la ei", a adaugat Dumitru.

•Primul antrenament din aceasta saptamana al iesenilor se va desfasura astazi dupa-amiaza, in cursul diminetii fiind preconizata intoarcerea lui Lita Dumitru in Iasi, acesta plecand acasa imediat dupa meci.