Poli Iasi, 3 puncte uriase la Botosani si echipa lui Stoican inca mai viseaza la play-off

6 Decembrie 2018
1950 Vizualizari | 2 Comentarii
EUR: 4.6495 RON (+0.0015)
USD: 4.0769 RON (-0.0127)

FC Botosani a pierdut meciul cu Poli Iasi de pe teren propriu, desi formatia lui Liviu Ciobotariu a deschis scorul dupa doar 4 minute, prin Miron. In ultimele 10 minute ale reprizei iesenii au revenit. Platini si Flores au punctat pentru formatia lui Stoican, care aduna 3 puncte mari.

Ce victorie pentru Iasi! Cu un Flores infloritor, al treilea gol consecutiv in Liga 1, serie inceputa pentru costarican chiar impotriva FCSB. Cu Andrei Cristea neobosit, aproape de golul 99 in prima divizie. Si multi alti fotbalisti care s-au remarcat la Botosani.

De la Gallego, excelent dribleur pentru pozitia sa, cu Sin pe post de servant, Platini marcator, chiar si mult-hulitul Patrick Petre s-a miscat excelent.

Dincolo, flama lui Ciobotariu s-a stins fix cand fanii se asteptau mai putin. O flama aprinsa impotriva Craiovei a fost calcata in picioare de o aparare visatoare, in care chiar si marcatorul Miron a dat chix, iar Dumitras si Burca, erou etapa trecuta, au clacat. Iasiul sare la 3 puncte peste Dinamo si pastreaza speranta intima a unui play-off prins anul trecut.

LIVE TEXT:

• Fluier final, scor 1-2!
  • 90+6' Galben pentru Denis Rusu!
  • 90+5' Marian Barbu fluiera ofsaid la Vlad Andrei Danale.
  • 90+4' Vlad Andrei Danale ii ia locul lui Patrick-Mihai Petre pentru Poli Iasi.
  • 90+3' Hervin Ongenda (Botosani) executa un corner.
  • 90+1' Hervin Ongenda trimite cu capul, dar nu nimereste poarta.
  • 90+1' 5 minute, pierdute din cauza intreruperilor, vor fi adaugate la Repriza a doua.
  • 90' Marian Barbu ii arata galben lui Dylan Flores si va fi suspendat.
  • 90' Schimbare la Poli Iasi, intra Alexandru Florian Zaharia in locul lui Dylan Flores.
  • 88' Platini de la Poli Iasi gaseste un culoar si suteaza, dar mingea ocoleste poarta.
  • 86' Moussa Sanoh il inlocuieste pe Andrei Cristea la Poli Iasi.
  • 84' Platini (Poli Iasi) bate un corner.
  • 80' Andrei Cristea (Poli Iasi) bate un corner.
  • 80' Platini revine pe teren.
  • 79' Arbitrul Marian Barbu a fluierat reluarea jocului.
  • 79' Liviu Ciobotariu il introduce pe Nikola Trujic in locul lui Andrei Dumitras.
  • 73' Arbitrul Marian Barbu fluiera o pozitie de ofsaid la Patrick-Mihai Petre (Poli Iasi).
  • 71' Botosani avanseaza in atac si Hervin Ongenda reuseste sa traga, dar sutul sau rateaza tinta.
  • 67' Schimbare la gazde: Catalin Golofca e inlocuit de Sebastian Gabriel Chitosca.
  • 67' Patrick-Mihai Petre (Poli Iasi) este avertizat de arbitru.
  • 65' Andrei Cristea (Poli Iasi) trimite pe langa poarta.
  • 56' Liviu Ciobotariu face o schimbare, Hervin Ongenda il inlocuieste pe Enriko Papa.
  • 52' Andrei Cristea (Poli Iasi) a fost avertizat de catre arbitrul Marian Barbu si va fi suspendat la meciul urmator.
  • 46' Pe Stadionul Municipal, Poli Iasi este penalizata pentru ofsaid.
  • 46' Marian Barbu da startul reprizei secunde!
  • Gata primele 45 de minute, e pauza.
  • 45+2' Goooool! Dylan Flores înscrie, iar Poli Iași conduce, 1-2!
  • 45+1' Vor fi 1 minute de prelungire.
  • 43' Șutul lui Andrei Cristea nu nimerește poarta și scorul rămâne același pe Stadionul Municipal.
  • 40' Poli Iași are un corner, Andrei Cristease pregătește sa îl execute.
  • 40' Poli Iași în atac, Cioinac Ionuț Adrian trage, dar scorul rămâne același.
  • 39' Poli Iași este în atac dar Botosani reușește să se apere.
  • 34' Assistul îi apartine lui Sin Andrei Dumitru!
  • 34' Gooool! Platini (Poli Iași) egalează cu o lovitură de cap, acum e 1-1!
  • 31' Mihai Roman încearcă un șut, dar cei de la Poli Iași reușesc să respingă.
  • 30' Cioinac Ionuț Adrian (Poli Iași) trimite la poartă, fără rezultat însă.
  • 25' Andrei Cristea(Poli Iași) trimite o minge cu capul, dar ratează.
  • 25' Marian Barbu acordă corner pentru Poli Iași.
  • 22' Sin Andrei Dumitru este avertizat!
  • 20' Botosani avansează prin Cătălin Golofca, care își încearcă șutul. Mingea prinde cadrul porții, dar tabela ramâne neschimbată.
  • 18' Poli Iași este fluierată în ofsaid.
  • 15' Enriko Papa (Botosani) revine pe teren după o ușoară accidentare.
  • 14' Meciul a fost reluat.
  • 13' Arbitrul Marian Barbu a acordat o lovitură de la colț pentru Poli Iași. Execută Andrei Cristea.
  • 12' Lovitură de colț pentru Poli Iași.
  • 10' Patrick-Mihai Petre (Poli Iași) șutează pe poartă, dar ratează.
  • 6' Un assist frumos al lui Lorand Fulop.
  • 6' Gooool! George Andrei Miron înscrie cu capul pentru Botosani, 1-0!
  • 6' Lorand Fulop (Botosani) execută un corner.
  • 1' Arbitrul de azi, Marian Barbu, a dat startul partidei.

FC Botosani si Poli Iasi disputa ACUM Derby-ul Moldovei, intr-o partida contand pentru etapa a 18-a a Ligii 1. Partida este liveTEXT pe BZI.ro.

Echipele de start:

FC Botosani: E. Pap - Patache, A. Miron, A. Burca, Dumitras - E. Papa, Karaboue - Golofca, L. Fulop, D. Fabbrini - M. Roman II
Rezerve: Fraisl, Trujic, Soiledis, Chindris, Ongenda, Tarsa, Chitosca
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Poli Iasi: D. Rusu - Gallego, Mihalache, Frasinescu, Sin - Qaka, Cioinac - Platini, D. Flores, P. Petre - A. Cristea
Rezerve: Tarnovanu, Bosoi, Danale, Al. Zaharia, Mihaescu, Bekui, Sanoh
Antrenor: Flavius Stoican

Arbitru: Marian Barbu / A1: Ciprian Dansa / A2: Gabriel Barjac
Stadion: "Municipal", Botosani