Liverpool a destramat galaxia madrilena

11 Martie 2009
715 Vizualizari | 0 Comentarii
Juventus Chelsea
• Liverpool a umilit pe teren propriu Real Madrid, invingand cu 4-0 in mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor • Chelsea Londra, Bayern Munchen si Villareal ii insotesc in sferturi pe cormorani

Seara magnifica in Liga Campionilor. Fotbalul britanic si-a dovedit inca o data suprematia in cea mai puternica competitie inter-cluburi. Liverpool a umilit pe teren propriu Real Madrid, invingand cu 4-0 in mansa retur a optimilor de finala ale Ligii Campionilor. Dupa 1-0 in tur pentru Liverpool, elevii lui Juande Ramos s-au prezentat in Anglia, pe Anfield, cu gandul ca nu mai au ce pierde. Insa n-a fost chiar asa, trupa de spanioli, multipla castigatoare a Champions League, avand de pierdut o mandrie castigata in decenii de munca si transpiratie de generatiile anterioare. Realul n-a existat aproape deloc in prima repriza. Toata distractia s-a desfasurat la poarta nefericitului Casillas, portarul spaniol avand mult de munca la suturile venite in cascada din partea englezilor. Cu un Fernando Torres intr-o forma de joc fenomenala, Liverpool a dominat categoric inceputul de meci, acesta fiind si cel care a deschis scorul in minutul 16. Presiunea gazdelor s-a mentinut constanta in jumatatea ibericilor si, de parca ar fi avut nevoie de ajutor, englezii au primit un semi-cadou de la centralul Frank de Bleeckere in minutul 28, acesta acordand penalty la o faza la limita regulamentului, cand Heinze a preluat o minge cu umarul in propriul careu. Gerrard si-a asezat calm mingea la 11 metri si l-a executat pe Casillas cu un sut pe jos, portarul sarind in cealalta parte. Abia iesita de la vestiare, Real Madrid a mai avut parte de o lovitura la 2 minute de la reluare. Babel a trecut frumos de Ramos pe partea stanga de atac a englezilor si a centrat perfect pentru sutul lui Gerrard, care a reusit dubla cu un sut in forta fara nici o sansa pentru Casillas. Ultimul cui in cosciugul lui Real Madrid a fost batut de Dossena, cu doua minute inaintea timpului regulamentar. Si in confruntarea dintre Chelsea si Juventus, s-a impus tot echipa britanica. Revenita in cea mai importanta competitie europeana dupa exilul in Serie B, Juventus a fost eliminata din Europa de Chelsea, care a obtinut o remiza, 2-2, pe terenul italienilor (au marcat Iaquinta, Del Piero - pen, respectiv Essien si Drogba). La Munchen, cu biletele pentru sferturi deja in buzunare, Bayern a facut din nou spectacol in fata lui Sporting Lisabona si a stabilit un record de goluri marcate intr-o dubla mansa. Bayern Munchen a castigat cu 7-1 prin golurile marcate de Podolski (2), Polga (autogol), Schweinsteiger, van Bommel, Klose (penalty) si Muller, in timp ce pentru portughezi a marcat Joao Moutinho. Fosta adversara a Stelei merge in sferturile de finala cu scorul general de 12-1. In fine, ultima echipa calificata ieri seara in sferturi este Villareal. Dupa 1-1 in Spania, Villarreal s-a impus neasteptat la Atena si a eliminat-o pe Panathinaikos din Liga Campionilor. Ibagaza a deschis scorul pentru oaspeti, Mantzios a egalat, insa Llorente a reusit golul decisiv.

Page time :0.1358 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018440 (s)