Liverpool a inmormantat sperantele galacticilor de la Real

26 Februarie 2009
800 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid Liverpool
• Liverpool a invins cu 1-0 chiar pe terenul galacticilor de la Real Madrid si este favorita la calificarea in sferturile de finala • Cel mai categoric succes al serii a fost obtinut de Bayern Munchen, scor 5-0, pe terenul lui Sporting Lisabona

In cel mai tare meci al serii, Liverpool a plecat cu o victorie mare de pe Santiago Bernabeu, gratie golului reusit pe final de meci de israelianul Yossi Benayoun. Real Madrid a pierdut cu 0-1 si este aproape de o noua ratare in Liga Campionilor. Partida de pe Santiago Bernabeu le-a pus fata in fata pe echipele ramase in competitie cu cele mai multe trofee ale Ligii Campionilor castigate. Fara simbolul Gerard, care nu a putut intra titular, cormoranii s-au strans pe doua linii si au facut un pressing la mijlocul terenului, unde aveau superioritate numerica. Formatia antrenata de Juande Ramos a dat dovada de lipsa de idei la constructie, bazandu-se doar pe actiunile individuale ale lui Arjen Robben, care de cele mai multe ori a finalizat cu suturi pe langa poarta din afara careului.

Echilibrul a fost cuvantul de ordine pe toata durata meciului, pana in ultimele zece minute. Robben a ratat de putin golul in minutul 71, cand a sutat de la 20 de metri, in timp ce cormoranii au dat lovitura pe final de meci, in minutul 82. Albert Riera a executat perfect o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Yossi Benayoun s-a inaltat din centrul careului si l-a invins pe Casillas cu o lovitura de cap sub bara transversala, stabilind totodata si scorul final. Si, pentru ca tot tacamul sa fie complet, si cealalta echipa din Anglia care a jucat aseara, Chelsea Londra, a invins fara probleme, scor 1-0, pe Juventus. In seara revenirii lui Claudio Ranieri pe Stamford Bridge, Chelsea a invins fara probleme, unicul gol al intalnirii fiind marcat de ivorianul Didier Drogba. Cel mai categoric succes al serii a fost consemnat la Lisabona, acolo unde Sporting a fost spulberata de Bayern Munchen. Trupa lui Jurgen Klinsman a invins cu un scor incredibil, 5-0, chiar in deplasare. Antrenorul nemtilor a fost amenintat cu demiterea daca nu invingea la Lisabona. Oaspetii au dominat partida de la un capat la altul. Luca Toni si Frank Ribery de cate doua ori si Miroslav Klose o data au pecetluit soarta acestei partide care va ramane pentru mult timp in istoria neagra a lui Sporting. In fine, in Spania, grecii de la Panathinaikos au facut un pas urias spre sferturile de finala, scotand o remiza, scor 1-1, pe terenul formatiei Villareal. Cele doua goluri ale partidei au fost marcate de Rossi, respectiv de Karagounis. Mansa retur a acestor partide din optimile de finala ale Ligii Campionilor se va disputa peste doua saptamani.