9 Aprilie 2010
923 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6478 RON (+0.0043)
USD: 3.9793 RON (-0.0072)
Meci superb pe Anfield Road intre FC Liverpool si Benfica Lisabona, in sferturile de finala ale Europa League. Liverpool a remontat handicapul dupa meciul tur de la Benfica si s-a calificat in semifinalele Ligii Europa prin succesul cu 4-1 de pe Anfield. Invinsa cu 2-1 in Portugalia, Liverpool a intrat montata pe gazon, dand uitarii conflictele aparute la club in ultima saptamana. Dirk Kuyt a deschis scorul in minutul 27, cu o lovitura de cap, iar succesul a fost conturat de actiunea lui Leiva din minutul 34, care a stabilit scorul pauzei. Fernando Torres a inscris golul serii in minutul 59, insa lusitanii au continuat sa spere dupa golul lui Cardozo din minutul 70, care le-a readus aminte tuturor de desfasurarea meciului dintre Manchester United si Bayern. Totusi, Torres si-a facut datoria de golgheter si a linistit spiritele in minutul 82, cand a inscris ultimul gol al meciului. In semifinale, Liverpool va intalni Atletico Madrid, care a terminat 0-0 pe teren propriu cu Valencia, insa merge mai departe datorita golurilor reusite pe Mestalla. Fulham a batut Wolfsburg si in Germania, scor 1-0, si va intalni in semifinale pe Hamburg, care s-a impus si in retur cu 3-1 in fata lui Standard Liege. Atletico Madrid - Valencia 0-0 (in tur 2-2) Liverpool - Benfica Lisabona 4-1 (in tur 1-2) Au marcat: Kuyt '27, Leiva '33, Torres '58, '82 - Cardozo 69' Standard Liege - Hamburger SV 1-3 (in tur 1-2) Au marcat: Camargo '33 - Petric '20, '35, Guerrero '90 VfL Wolsfburg - Fulham 0-1 A marcat: Zamora '1