Liverpool tremura pentru calificarea in finala

23 Aprilie 2010
743 Vizualizari | 0 Comentarii
Atletico Madrid a profitat de oboseala celor de la Liverpool si a obtinut un succes la limita, scor 1-0, in fata lui Liverpool, in prima mansa a semifinalelor Ligii Europa, dupa un gol reusit de Diego Forlan in startul meciului. In celalalt meci, Hamburg nu a putut face decat 0-0 pe propriul teren impotriva lui Fulham, revelatia acestei editii din Liga Europa. Ajunsa la Madrid dupa o calatorie terestra istovitoare, Liverpool a resimtit din plin oboseala si absenta golgheterului Fernando Torres, gazdele de la Atletico avand un start mai bun de meci. Echipa lui Quique Sanchez Flores a deschis scorul dupa doar noua minute, cand Forlan a profitat de o gafa imensa in centrul defensivei lui Liverpool. Centrarea lui Jurado l-a gasit liber pe uruguayan in sase metri, acesta reusind sa inscrie din a doua incercare. Liverpool a resimtit doar pentru cateva minute socul, iar apoi a incercat sa construiasca atacuri rapide catre poarta lui De Gea. Benayoun a reusit chiar sa egaleze in minutul 18, dupa un sut ratat al lui Kuyt, insa golul a fost anulat eronat pe motiv de ofsaid. Un minut mai tarziu, capitanul Steven Gerrard a avut o sansa imensa de a egala, dar a ratat dintr-o pozitie excelenta, astfel ca gazdele au intrat in avantaj la pauza, scor 1-0. La reluare, Atletico Madrid a continuat sa fie echipa mai periculoasa. Forlan a scapat in startul reprizei a doua intr-o pozitie excelenta, insa a tras modest, in bratele lui Reina si a irosit o sansa importanta. Atletico Madrid a avut o noua sansa fabuloasa in minutul 58, cand Simao Sabrosa a trimis din cadere, dar Pepe Reina a avut o parada de zile mari si a facut ca scorul sa ramana 1-0. Ujfalusi a ratat ultima sansa de gol pentru Atletico Madrid, cu un sut de la distanta, insa in cele din urma, ibericii s-au impus cu 1-0, scor care poate fi remontat de Liverpool in retur. In celalalt meci al serii, Hamburg a obtinut doar o remiza alba pe teren propriu impotriva lui Fulham, marea performera a primei editii a Ligi Europa. Englezii au adoptat o tactica ideala pe terenul unde se va disputa finala competitiei, inchizand la perfectie culoarele spre poarta lui Schwarzer. In aceste conditii, Hamburg a fost nevoita sa joace mult cu mingi aruncate in careu de pe ambele parti, lucru care le-a convenit de minune oaspetilor, acestia respingand centrarile fara probleme. Fulham a fost mai curajoasa dupa pauza, cand Megson l-a aruncat in teren pe Demspey in locul lui Zamora, insa Hamburg s-a trezit in ultimele 20 de minute cand a marit presiunea. Pitroipa si Trochowski au ratat singurele sanse de gol ale lui Fulham, intr-un meci mult sub nivelul unei semifinale de cupa europeana.

Page time :0.1387 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020862 (s)