Lui Hanescu nu-i prieste Openul Romaniei

22 Septembrie 2010
678 Vizualizari | 0 Comentarii
Victor Hanescu
Turneul ATP gazduit de Arenele BNR a devenit pentru Victor Hanescu un adevarat cosmar, cel mai bine clasat jucator roman al momentului fiind eliminat, pentru al treilea an la rand, in runda inaugurala. De aceasta data, Hanescu a pierdut in fata lui Marcel Granollers, scor 6-2, 2-6, 1-6. Echilibrul in primul set s-a mentinut pana in game-ul patru, cand Hanescu a reusit primul break al meciului. Jucatorul clasat in aceasta saptamana pe locul 52 ATP s-a distantat la 4-1, pentru a castiga, in cele din urma, setul la pas, cu 6-2. Granollers (87 ATP) nu s-a descurajat dupa pierderea primului set, dimpotriva, chiar reusind sa revina in meci cu lovituri tot mai precise si a reusit sa intoarca soarta meciului, dupa ce a castigat seturile 2 si 3 cu 6-2 si 6-1. Astfel, Hanescu a parasit Openul Romaniei si a dovedit, inca o data, ca este un jucator pe care nu te poti baza. Pentru participarea la turneul de la Bucuresti, Hanescu va primi 3.785 de euro, fara a puncta in ierarhia ATP. Si un alt roman a fost eliminat in primul tur, Marius Copil fiind invins in doua seturi, 7-6 (4), 6-4 de italianul Simone Vagnozzi. Surprizele placute ale zilei de ieri au venit din partea lui Victor Crivoi si Adrian Ungur, care au reusit calificarea in actul doi. Victor Crivoi a fost primul jucator calificat in optimi, dupa ce a trecut de spaniolul Santiago Ventura, cu 6-4, 6-0, la capatul unui meci dominat de la inceput si pana la sfarsit. Fara doar si poate, Adrian Ungur tine, in aceasta perioada, capul de afis in tenisul masculin romanesc, dupa victoriile obtinute la Cupa Davis si, aseara, in urma victoriei de la Open Romania. Pitesteanul de 25 ani l-a avut in fata pe favoritul numarul 7, italianul Andreas Seppi, pe care l-a invins in trei seturi, dupa doua ore si 34 de minute. Ungur s-a impus cu 3-6, 7-6 (8), 6-4, urmand a-l intalni in optimile de finala pe germanul Bjorn Phau.

Page time :0.1525 (s) | 22 queries | Mysql time :0.020887 (s)