Lupta acerba pentru supravietuirea in Diviza C

5 Iunie 2005
1116 Vizualizari | 0 Comentarii
•In etapa a XXV-a a Diviziei C de fotbal, CFR Pascani a remizat in deplasare, la Bicaz, scor 2-2, iar CFR Moldova a invins cu 4-0 pe CSM Vatra Dornei •Cu o etapa inainte de finalul sezonului, CFR Moldova are un punct avans fata de CFR Pascani, care in acest moment este condamnata la retrogradarea in Divizia D •In aceeasi runda, Poli II Unirea a pierdut disputa cu Cetate Suceava, scor 0-2

Cu o etapa inainte de finalul acestei editii de campionat din Divizia C de fotbal, lupta pentru evitarea pozitiei a zecea in clasament devine tot mai acerba. Astfel, dupa disputarea meciurilor de ieri, formatiile feroviare CFR Moldova si CFR Pascani au facut schimb de locuri, jucatorii lui Costachescu trecand pe pozitia a noua, in urma succesului de pe teren propriu in fata echipei CSM Vatra Dornei, scor 4-0. Formatia pascaneana nu a reusit decat o remiza, scor 2-2, pe terenul echipei Cimentul Bicaz si in acest moment este condamnata la retrogradarea in Divizia D. Cu 90 de minute inainte de caderea cortinei peste aceasta editie de campionat, CFR Moldova are 29 de puncte, cu unul mai mult decat pascanenii si devin favoriti la evitarea retrogradarii. Pe Stadionul Tepro, CFR Moldova nu a avut nici o emotie in fata unei echipe aflate deja in vacanta, CSM Vatra Dornei, feroviarii ieseni impunandu-se cu scorul de 4-0 (3-0), prin reusitele lui Filip, Dragoi, din lovitura de la unsprezece metri, Sinescu si datorita unui autogol al unui jucator din Vatra Dornei. In schimb, CFR Pascani, care inainte de aceasta runda avea un punct in fata echipei lui Cornel Costachescu, a scos o remiza in ultimele minute ale deplasarii de la Bicaz. Pascanenii au deschis scorul in confruntarea cu Cimentul, in minutul 6 prin antrenorul-jucator, Daniel Baston. Desi gazdele au ramas in zece oameni, inca din minutul 20, nemtenii au reusit imposibilul si au intors soarta meciului in favoarea lor, conducand deja in actul secund cu scorul de 2-1. Cu patru minute inainte de fluierul final al partidei, Apetria a reusit o egalare nesperata si a adus un punct care se poate dovedi de aur pentru trupa pascaneana. In aceste conditii, pentru a mai spera in evitarea retrogradarii, CFR Pascani trebuie sa invinga in ultima etapa a campionatului pe FCM II Bacau, echipa clasata pe pozitia a doua in aceasta serie, si sa spere intr-un pas gresit al formatiei CFR Moldova pe terenul echipei Pambac Bacau. La egalitate de puncte, CFR Moldova este avantajata de rezultatele directe, astfel ca pascanenii nu au decat varianta victoriei in disputa cu FCM II Bacau, orice alt rezultat trimitandu-i pe elevii lui Daniel Baston in liga a patra a fotbalului romanesc. In fine, cealalta reprezentanta a judetului Iasi in Divizia C, Poli II Unirea, a pierdut, pe terenul liderului, Cetatea Suceava, scor 2-0 si va primi, in ultima runda a sezonului, vizita formatiei Cimentul Bicaz.

Page time :0.3271 (s) | 22 queries | Mysql time :0.185880 (s)