Mahut si Isner fac cel mai lung meci din istoria tenisului: 59-59 in setul decisiv

24 Iunie 2010
715 Vizualizari | 0 Comentarii
John Isner
Wimbledonul a fost martor miercuri seara la un meci maraton: peste 10 ore de joc si peste 100 de gameuri in setul decisiv intre americanul John Isner si francezul Nicolas Mahut. Fanii au asistat la un set cinci care a durat de sapte ore si a fost intrerupt la scorul de 59-59 pentru ca se facuse noapte la Londra, iar jucatorii erau epuizati. Partida continua astazi, fiind cea mai lunga ca timp din istorie, precum si cea care a inregistrat cele mai multe gameuri. Explicatia? S-au gasit Tusea cu Junghiul, care nu stiu sa faca un break! In turul al doilea de la Wimbledon s-au intalnit pe terenul 18 Nicolas Mahut si John Isner. Scorul a fost 2-2 la seturi (4-6, 6-3, 7-6, 6-7). Se intampla luni. Pentru ca se facuse seara, partida a continuat marti cu setul cinci. Acesta a durat sapte ore si, la randul sau, a fost din nou intrerupt tot pentru ca se facuse intuneric. La 58-58 arbitrul de scaun a solicitat pauza, nu mai putea. In setul decisiv s-a ajuns la 59-59, dupa ce Isner a avut o minge de break pe care nu a reusit sa o converteasca. Adversarul sau comisese si doua duble greseli in acel game. Isner a servit 92 de asi, record absolut. S-a facut seara la Londra, iar meciul a fost suspendat pentru a fi continuat joi. De remarcat ca tabela de la Wimbledon nu stie sa afiseze acest scor, fiind goala. Mahut a reusit un break din trei sanse avute, iar Isner unul din 13 mingi. Precedentul record, ca durata si numar de breakuri, a fost in 2003 la Australian Open, 21-19 intre Andy Roddick si Younes El Aynaoui.