Mai bine ar fi mers la pescuit

27 Septembrie 2004
846 Vizualizari | 0 Comentarii
•Otelul Galati - Politehnica Iasi 1-0 (0-0), in etapa a VIII-a a Diviziei A de fotbal •Meciul concureaza la cea mai slaba partida din actuala editie de campionat •Singurul gol al partidei a fost inscris de jucatorul Cristi Craciun •Poli s-a afundat si mai mult in subsolul clasamentului, asteptand in continuare sa obtina prima victorie din acest sezon

Caseta tehnica a partidei:

Otelul Galati - Politehnica Iasi 1-0 (0-0)
Marcator: Craciun ('65)
Stadion: Dunarea
Vreme: racoroasa
Gazon: denivelat
Spectatori: 2.000
Formatii: Otelul Galati: Barbu - Dragomir, Rohat, Munteanu, Nanu - Marginean, Tanase, Gheara ('33 Craciun), Oprea ('56 Calin) - Aldea, Iacob ('76 Izvoreanu). Antrenor: Sorin Cоrtu.
Politehnica Iasi: Branet - Beceru, Irinel Ionescu, Tinel Petre ('46 Bordianu), Onut, Toma - Claudiu Ionescu ('72 Pacurar), Mitruc, Cristea, Miclea ('61 Arhire) - Bоlba. Antrenor Narcis Ciocarlan.
Jucatorul meciului: Craciun
Arbitri: Alexandru Deaconu - 7, Sebastian Stoianof - 7 , Adrian Vidan - 7.
Cartonase galbene: Nanu, Gheara, Munteanu, Rohat / Toma
Observatori: Nicolae Dobrin si Aron Huzu

Poli Iasi mergea la Galati de pe ultima pozitie a clasamentului, fara presedinte si fara antrenor, cu speranta ca poate scoate macar un punct pe terenul Otelului. Jocul disputat pe Stadionul "Dunarea" a aratat insa fata urata a fotbalului, cele doua formatii intrecandu-se in gafe care de care mai mari, spre nemultumirea publicului spectator. Desi partida curgea spre un echitabil 0-0, Otelul a reusit sa inscrie si sa castige un meci de trista amintire pentru iubitorii fotbalului. Chiar si asa insa, elevii lui Sorin Cirtu si-au indeplinit obiectivul, obtinand trei puncte in fata unei echipe derutate de schimbarile care s-au petrecut in ultima vreme la Iasi. Prima repriza a partidei de la Galati a fost una saraca in faze de poarta, ambele formatii parand mai degraba preocupate sa nu primeasca gol decat sa inscrie in poarta adversa. In minutul 16, atacantul iesean Ionut Bilba are prima sansa de a inscrie, dupa ce l-a deposedat pe Munteanu si a patruns in careul galatean, dar sutul sau s-a scurs pe langa poarta aparata de Barbu. Cea mai clara ocazie de gol a gazdelor din primele patruzeci si cinci minute ii apartine lui Danut Oprea, care a sutat senzational de la peste douazeci de metri de buturile iesene, dar Branet a respins cu un plonjon spectaculos. Pana la finalul primei reprize, cele doua grupari s-au multumit sa ofere fotbal cu lingurita celor aproape doua mii de spectatori care au luat loc aseara in tribunele Stadionului "Dunarea". Ultima ocazie a primului act apartine tot iesenilor, in minutul 32 Claudiu Ionescu incercand un sut puternic de la distanta, retinut fara probleme de Barbu.

Moarte clinica

Dupa pauza, galatenii au prima sansa de a deschide scorul, in minutul 53 Beceru respingand in-extremis de pe linia portii. La aceasta faza, Aldea a sutat puternic, portarul Branet a respins balonul in fata, de unde Tanase a reluat de la zece metri, doar interventia oportuna a fundasului stanga iesean impiedicand deschiderea scorului. Goal-keeperul lui Ciocirlan nu a mai putut face nimic in minutul 65, cand Augustin Calin a facut o cursa pe partea stanga, a centrat in careu, iar Craciun a inscris pe langa Branet. Pana la final, iesenii au fost incapabili sa mai replice, visul de a obtine macar un punct naruindu-se la reusita jucatorului transferat inainate de startul sezonului de la Petrolul Ploiesti. Mult-asteptata revansa a fotbalistilor ieseni s-a mai amanat o data, Cristea si compania uitand parca faptul ca ar fi trebuit sa scoata echipa din subsolul clasamentului. La fel ca si in celelalte deplasari, elevii lui Ciocarlan s-au multumit cu putin, au indraznit si mai putin si s-au ales cu nimic. Dupa opt etape, Poli se situeaza pe ultimul loc in clasament, fara victorie in aceasta editie de campionat, si fotbalul la Iasi pare a muri din nou. Ramane de vazut daca noul antrenor, oricare va fi el, va reusi sa mai salveze ceva din situatia dezastruasa in care se gaseste echipa.

Declaratii la finalul partidei:

Sorin Cirtu, antrenor Otelul Galati: "Am obtinut o victorie muncita, dar nu chiar asa de grea precum cea cu Sportul Studentesc. Prima repriza a fost groaznica, dar in a doua, prin introducerea lui Calin, am avut un plus ofensiv. In fata careului ne descurcam inca foarte greu si nu gasim solutii. Consider ca publicul a avut dreptate sa ne fluiere in prima repriza. Nu comentez arbitrajul, dar, de cate ori ne fluiera Deaconu, avem multe cartonase galbene si multi jucatori accidentati".

Narcis Ciocarlan, antrenor Politehnica Iasi: "S-a observat un progres in evolutia jucatorilor nostri. Consider ca am fi meritat macar un rezultat de egalitate. Raportat la cea mai buna ora de joc a noastra, cea din partida cu Argesul, cred ca suntem pe aproape. Baietii sunt dezamagiti si avem nevoie de o victorie pentru a castiga incredere in fortele noastre".

Page time :0.3774 (s) | 22 queries | Mysql time :0.246941 (s)