Manchester City, scor de tenis cu Chelsea (6-0) - Trupa lui Guardiola a facut instructie cu elevii lui Sarri

10 Februarie 2019
339 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7383 RON (0.0000)
USD: 4.2016 RON (0.0000)
Manchester City Chelsea

Chelsea a avut parte de un meci de cosmar pe Etihad Stadium, fiind invinsa fara drept de apel de Manchester City, scor 6-0. In ceea ce trebuia sa fie marele derby al etapei a 26-a din Premier League, "cetatenii" au facut instructie cu echipa lui Maurizio Sarri, reusind sa duca scorul la 4-0 inca din minutul 25.

Elevii lui Guardiola au inceput ca din tun partida cu Chelsea. Daca in partidele cu Newcastle si Arsenal cetatenii au deschis scorul in minutul 1, astazi au asteptat pana in minutul patru pentru a incepe recitalul. Sterling a deschis scorul, iar Aguero a reusit o dubla in numai sase minute (13' si 19') si a dus scorul la 3-0. Dupa 25 de minute, tabela arata un neverosimil 4-0, iar apararea lui Chelsea era la pamant.

Kun Aguero si-a completat tripla din penalty (56'), dupa un fault comis in careu de Azpilicueta asupra lui Sterling. Argentinianul a reusit al 11-lea hat-trick in Premier League, egaland recordul detinut de Alan Shearer. Opera "cetatenilor" a fost desavarsita chiar de Sterling, care a inchis tabela in minutul 80.

Manchester City a urcat pe primul loc in clasament, la egalitate de puncte cu Liverpool (65), dar cu un golaveraj superior. "Cormoranii au si un meci mai putin disputat.

Rezumatul meciului Manchester City vs Chelsea.

Tot duminica, Tottenham a invins-o cu 3-1 pe Leicester City (goluri Sanchez 34', Eriksen 64', Son 90+1' / Vardy 76'). Vardy a ratat un penalti in minutul 59.