7 Noiembrie 2016
489 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7228 RON (0.0000)
USD: 4.1899 RON (0.0000)
Boxerul filipinez Manny Pacquiao a aratat un box sclipitor la revenirea sa în ring dupa o scurta retragere si a obtinut o victorie clara la puncte împotriva americanului Jessie Vargas în meciul de la Las Vegas, care i-a adus si titlul mondial WBO la categoria welter, informeaza agentiile de presa.
La 37 ani, Pacquiao a demonstrat ca ramâne unul dintre cei mai mari boxeri ai lumii si l-a dominat autoritar pe Vargas, cu zece ani mai tânar. Arbitrii i-au acordat în unanimitate victoria senatorului filipinez (118-109, 118-109, 114-113), care si-a trecut în palmares a 59-a sa victorie fata de 6 înfrângeri si 2 egaluri. "Pac-Man" a câstigat al 17-lea sau meci pentru un titlu mondial si a obtinut pentru a 3-a oara în cariera sa titlul WBO la welter.

Vargas, care detinea centura WBO din martie curent, a încasat a 2-a sa înfrângere fata de 27 victorii. Pacquiao, campion mondial la 8 categorii diferite, a disputat ultimul sau meci în aprilie, când l-a învins pe americanul Timothy Bradley, si s-a retras apoi din ring pentru a candida la alegerile pentru senatul din tara sa. Dupa ce a fost ales senator, Pacquiao nu a rezistat tentatiei unui meci pentru un titlul mondial si a revenit în ring dupa o pauza de 7 luni.

"Ma simt fericit. Simt ca as fi putut sa fac mai mult, dar obiectivul meu nu a fost sa-l fac KO în fiecare repriza. Le multumesc fanilor mei, multumesc poporului din Filipine", a declarat Pacquiao, care l-a trimis la podea în repriza secunda pe Vargas. Printre spectatori la meci s-a aflat si americanul Floyd Mayweather, campionul american neînvins care este în prezent retras.

În ce priveste o posibila revansa cu Mayweather dupa meciul secolului din mai 2015, Pacquiao nu a dat un raspuns transant: "Ce urmeaza? Ma voi întoarce în Filipine sa lucrez la Senat. Acum nu stiu cine va fi urmatorul adversar. Cu cine vrea promotorul sa lupt, voi lupta".
Într-un alt meci al galei de la Las Vegas, mexicanul Oscar Valdez si-a aparat titlul mondial WBO la categoria pana, dupa ce l-a învins pe japonezul Hiroshige Osawa prin KO în repriza a 7-a. Valdez ramâne neînvins dupa 21 de meciuri.