Marian Dragulescu, ARGINT la Campionatele Mondiale de gimnastica de la Glasgow

1078 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7352 RON (+0.0012)
USD: 4.2979 RON (+0.0176)
Marian Dragulescu
Marian Dragulescu a devenit vicecampion mondial la sarituri, dupa ce castigat medalia de argint la Campionatele Mondiale de Gimnastica de la Glasgow.

In finala de la sarituri de duminica, Marian Dragulescu de 34 de ani primit nota 15.300 la prima saritura, iar 15.500 la cea de-a doua si a cucerit locul doi cu media 15.400.

Locul intai a fost cucerit de Ri Se Gwang (Coreea de Nord, 15,450) in timp ce Donell Whittenburg (SUA, 15.350) a incheiat podiumul.

Retras din marea performanta in ultimii trei ani, Dragulescu mai are in palmares doua titluri europene si patru titluri mondiale.

Cristian Bataga s-a clasat vineri pe pozitia 21 in finala la individual-compus.

Echipa masculina a Romaniei s-a clasat pe locul 14 in calificarile de la Campionatul Mondial si a ratat finala probei si, implicit, calificarea la Jocurile Olimpice de anul viitor de la Rio.

Campionatele Mondiale de la Glasgow se incheie dumnica, iar Romania nu mai are reprezentanti si incheie participarea cu cele doua medalii obtinute de Larisa Iordache, bronz la individual compus si Marian Dragulescu, argint la sarituri.