Marian Iancu santajeaza Politehnica

5 Februarie 2007
1567 Vizualizari | 4 Comentarii
Marian Iancu
• Patronul Politehnicii Timisoara, Marian Iancu, santajeaza echipa de fotbal Politehnica Iasi, adversarul banatenilor in sferturile de finala ale Cupei Romaniei • Daca iesenii accepta sa joace partida din sferturi la Timisoara, ii primesc la schimb pe jucatorii Naidin si Adrian Ilie, altfel gruparea din Copou poate sa-si ia gandul de la cei doi fotbalisti • Antrenorul Ionut Popa este tentat sa cedeze santajului patronului de la Poli Timisoara • "Daca mergem pe Bega, ma aleg si cu doi jucatori, Ilie si Naidin, dar si cu cateva sute de milioane de lei din incasari", a spus Popa • Poli a pierdut amicalul de sambata, scor 2-3, cu FC Vaslui

Patronul echipei de fotbal Politehnica Timisoara, Marian Iancu, santajeaza viitorul adversar din sferturile de finala ale Cupei Romaniei, Poli Iasi. Obisnuit probabil ca toata lumea sa-i stea la picioare, Iancu a declarat transant ca daca iesenii nu accepta sa joace partida din sferturi, pe stadionul Dan Paltinisanu, de pe malul Begai, pot sa-si ia adio de la jucatorii Adrian Ilie si Leonard Naidin. De altfel, Ilie a si fost chemat la Timisoara, pentru ca sefii gruparii din Copou sa vada ca Iancu nu glumeste cand vine vorba despre disputarea meciului pe Bega. "Daca Poli nu vrea sa joace la Timisoara, atunci nici eu nu vreau sa-i mai dau la Iasi pe Ilie si Naidin", a spus sec Marian Iancu. Desi in prima faza a catalogat drept un santaj pe fata propunerea lui Marian Iancu, ieri dupa-amiaza, antrenorul Ionut Popa era tentat sa cedeze santajului patronului de pe Bega. "Daca mergem pe Bega, ma aleg si cu doi jucatori, Ilie si Naidin, dar si cu cateva sute de milioane de lei din incasari. I-am cerut presedintelui Sorin Boca jucatori. Nu ma intereseaza cat costa, 50 mii sau 400 mii dolari. Vreau jucatori de valoare, cu care sa ma pot salva de la retrogradare. Nu mi-i aduce, iau din ce in ce mai serios in calcul varianta propusa de domnul Iancu de a merge sa jucam in sferturile Cupei pe Bega. Suporterilor ieseni si celor care ar insinua ca nu ne-am apara corect sansele le transmit sa stea linistiti. Cat sunt eu la Iasi, nu vom sta capra niciodata, in fata nici unei echipe. Daca merg sa joc la Timisoara, joc pe bune si vreau sa ma bat pentru un loc in semifinale", a spus Ionut Popa, care-i va propune presedintelui Sorin Boca sa dispute jocul din Cupa la Timisoara. Federatia Romana de Fotbal anuntase ca jocul dintre cele doua Politehnici se va disputa la Pitesti, pe stadionul Nicolae Dobrin, spre nemultumirea lui Marian Iancu.

Invinsi de FC Vaslui

Pana atunci insa, sambata dimineata, iesenii au pierdut amicalul cu rivala din Moldova, FC Vaslui, scor 2-3, dupa ce la pauza, scorul era egal, 1-1. Desi a pierdut disputa cu vasluienii lui Viorel Hizo, elevii antrenorului Ionut Popa nu s-au miscat tocmai rau, platind insa tribut ocaziilor mari ratate in prima parte a partidei. Intr-o partida in care iesenii nu au putut folosi 6 jucatori de baza, toti accidentati, rezultatul final a fost decis de doua executii de clasa ale noii vedete vasluiene, jucatorul din Zimbabwe, Mike Timwanjeva, acesta fiind anuntat de Adrian Porumboiu ca fiind viitorul golgeter al Romaniei. "Sunt sigur ca Mike il va face uitat pe Frunza. De fapt, Frunza este pentru noi de domeniul trecutului, trebuie sa privim in viitor", a spus la finalul partidei, Adrian Porumboiu. Oaspetii din Vaslui au invins prin doua goluri reusite de Mike (`25 reluare de finete din mijlocul careului si minutul 48, vole de la 17 metri, la coltul lung). Inainte de golul al doilea al lui Timwanjeva, in minutul 47 si-a trecut numele pe lista marcatorilor si Gheorghiu, cu un lob de la 25 de metri, peste Branet. De partea cealalta, pentru Poli a marcat Sfarlea, in minutul 40, dupa ce a executat impecabil o lovitura libera de la 23 metri si prin atacantul Clement Palimaru, cap din apropiere, dupa un corner executat de Ciubancan, in minutul 82. Antrenorul Ionut Popa a inceput meciul de sambata dimineata, arbitrat de focsaneanul Ionica Serea, in urmatorul unsprezece: Branet (`59 Plesca) - Onut, Ciobanu, Irinel Ionescu (`46 Iurisniti) - Buta (`86 Dianu), Tincu (`81 Toba), Mijin (`88 Claudiu Ionescu), Sfarlea (`65 Toma), Paruolo (`81 Ciubancan) - Palimaru, Bilba (`76 Ribeiro). La finalul partidei, antrenorul Ionut Popa nu era foarte suparat de infrangere, declarand ca nu a luat inca o decizie nici in privinta argentinianului Paruolo, venit in probe la Iasi. Dupa acest joc, vasluienii se pregatesc sa plece in Antalya, in timp ce Poli va disputa o dubla partida cu FCM Bacau, maine la Iasi si pe 8 februarie, pe malurile Bistritei.

Razboi intre galerii

Amicalul dintre rivalele Poli Iasi si FC Vaslui nu se putea incheia fara ca suporterii celor doua formatii sa nu se dea din nou in spectacol. Cele doua galerii s-au injurat ca la usa cortului, desi pe teren arbitrul Ionica Serea nu a avut nici o problema in a conduce un joc disputat sub semnul fair-play-ului. Mai mult decat atat, cele doua galerii, destul de numeroase, au fost la un pas chiar de o bataie adevarata inaintea partidei, dar spiritele s-au linistit in ultimul moment. Astfel, daca suporterii ieseni au avut ca tinta orasul Vaslui in ansamblu, oaspetii au avut tinte precise, injurandu-l pe antrenorul Ionut Popa in toate felurile, iar pe portarul Branet somandu-l sa inapoieze niste bani pe care, acesta i-ar fi luat in perioada cat a evoluat acolo: "Branet, Branet / Da-le banii la baieti!", scandau suporterii vasluieni. Culmea, dupa joc, antrenorul formatiei FC Vaslui, Viorel Hizo, a taxat prestatia galeriei iesene, recunoscand totusi ca aceasta nu este reprezentativa pentru un oras cu oameni civilizati. "Trebuie facut ceva cu acesti asa-zisi suporteri, care strica imaginea fotbalului. Presa si conducatorii fotbalului de la Bucuresti cred ca ar trebui sa intervina pentru a stopa acest flagel. Jocul trebuie privit ca un spectacol, la care sa poti veni cu sotia sau copiii si unde nu ar trebui sa auzi toate cuvintele urate sau injuriile specifice stadioanelor in acest moment", a spus Viorel Hizo. De partea cealalta, Ionut Popa a fost mai bland cu fanii recalcitranti, transformand in ironii injuriile vasluienilor. "Am auzit ce strigau, dar m-am uitat o data urat la ei si au tacut. Numai din priviri i-am facut sa inceteze cu prostiile", a spus Popa.