Marius Niculae are capul mai tare decat Marica

11 Iunie 2008
771 Vizualizari | 0 Comentarii
Marius Niculae
• Atacantul Ciprian Marica s-a lovit la cap la un duel cu Marius Niculae in timpul antrenamentului de ieri si a ramas prabusit pe gazon mai mult de zece minute • Marica a fost dus la un spital din Saint Gallen si acum este in afara oricarui pericol • "Ciprian este OK. A suferit doar o mica comotie", a anuntat Ionut Lupescu, directorul general al Federatiei Romane de Fotbal (FRF)

Doi dintre atacantii Romaniei, Marius Niculae si Ciprian Marica, s-au ciocnit intr-un duel aerian la antrenamentul de ieri al tricolorilor. In urma acestui duel, Marica a ramas intins pe gazon timp de aproximativ 10 minute, perioada in care a primit primele ingrijiri din partea doctorului Pompiliu Popescu, medicul echipei nationale a Romaniei. Dupa zece minute de ingrijiri, atacantul roman, insotit de Pompiliu Popescu, s-a dus la spitalul din Saint Gallen. Atacantul lui Vfb Stuttgart a revenit in cantonamentul din Saint Gallen al echipei nationale de fotbal a Romaniei la aproximativ doua ore si jumatate dupa ce a suferit o usoara comotie cerebrala in timpul unui antrenament. Fotbalistul roman a ajuns in cantonamentul de la Santispark insotit de medicul echipei nationale Pompiliu Popescu si nu a oferit declaratii reprezentantilor presei. Directorul general al Federatiei Romane de Fotbal, Ionut Lupescu, a declarat ca accidentarea lui Marica nu este grava. "Ciprian este OK. A suferit doar o mica comotie. Nu cred ca problema lui Marica este chiar asa grava, stati linistiti. Nu se mai pot face inlocuiri de jucatori in lot", a spus oficialul roman. Directorul Departamentului Relatii internationale din cadrul FRF, Florin Prunea, a afirmat ca toata lumea asteapta rezultatul final al controlului medical la care a fost supus Marica. "Din cate am inteles, nu e nimic grav", a spus el.

Urmeaza Italia

Dupa remiza cu Franta, titularii echipei nationale a Romaniei din meciul cu Franta au efectuat un antrenament de recuperare pe stadionul AFG Arena din Saint Gallen la care au asistat 200 de suporteri, dupa sedinta de pregatire tricolorii oferind autografe fanilor pe sepci, tricouri sau fulare. Sedinta de recuperare a jucatorilor titulari din primul meci de la Euro a inceput la ora 13.20 (12.20 ora locala), a durat 40 de minute si a constat din alergari usoare si exercitii de stretching. Jucatorii care nu au evoluat deloc in meciul cu Franta si rezervele care au intrat pe parcurs au efectuat o sedinta normala de antrenament, la sfarsitul careia antrenorul Victor Piturca a organizat un meci pe treimea terenului, meci in care a jucat si el. Dupa egalul cu Franta, gandurile jucatorilor romani se indreapta deja spre partida cu Italia, de vineri. Mijlocasul Razvan Cocis este bucuros ca tricolorii vor juca contra italienilor dupa ce acestia din urma au pierdut meciul cu Olanda, cu scorul de 0-3. "Bine ca ii prindem pe italieni dupa acest meci, daca nu castiga cu Romania nu vor mai avea sanse. E ultima sansa ca sa ramana in cursa. Sunt convins ca vom ataca mai mult decat in meciul cu Franta pentru ca am ramas datori", a spus Cocis, dupa antrenamentul de ieri, de pe stadionul AFG Arena din Saint Gallen. La randul sau, fundasul Cristian Chivu a fost surprins de infrangerea drastica a Italiei si crede ca elevii lui Roberto Donadoni vor trebui sa riste in meciul de vineri. Dupa partida de vineri, Romania va mai disputa un singur joc in Grupa C, pe data de 17 iunie, impotriva formatiei Olandei.