Mars triumfal pentru handbalistii Politehnicii

8 Iunie 2006
675 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Romvag Caracal 32-29 (12-15), in ultimul meci al barajului pentru mentinerea in Liga Nationala de handbal masculin • Cu acest succes, echipa ieseana a incheiat triumfal barajul si este prima formatie care si-a asigurat inca un sezon macar in esalonul de elita al handbalului masculin romanesc • In ultimul meci, cel mai bun marcator al iesenilor a fost Dediu, cu zece reusite

Bilant de exceptie pentru handbalistii Politehnicii Iasi in barajul de mentinere in Liga Nationala. Cu trei victorii din tot atatea partide disputate, Dediu si compania si-au asigurat prezenta pentru cel putin inca un sezon pe prima scena a handbalului masculin romanesc. Dupa doua victorii in primele doua zile in fata echipelor CSM Oradea si Dinamo Brasov, jucatorii lui Costel Schender trebuiau sa nu piarda la o diferenta mai mare de patru goluri partida cu Romvag Caracal. Practic, daca gruparea din Caracal ivingea cu cinci goluri, iesenii retrogradau in liga a doua, la golaveraj. Prima repriza a partidei, disputata ieri dimineata in Sala Lucian Grigorescu, a fost la dispozitia jucatorilor din Caracal, care si-au impus jocul si au intrat la pauza cu un avantaj de trei goluri, scor 15-12. La aceasta diferenta a pus insa umarul si brigada de arbitri, care nu a mai avut ce face insa dupa pauza, cand in tribune a venit si presedintele Federatiei Romane de Handbal (FRH), Cristian Gatu. In aceste conditii, iesenii si-au intrat din nou in mana si au reusit sa recupereze diferenta de goluri inregistrata la pauza si chiar sa castige detasat jocul, scor 32-29. De altfel, Politehnica a avut chiar si sase goluri avantaj pe tabela de marcaj cu doua minute inainte de final, astfel ca antrenorul Costel Schender a schimbat total echipa, permitandu-le tuturor jucatorilor sa evolueze macar cateva momente in acest turneu de baraj.

Vacanta

Cu acest succes, echipa ieseana a incheiat triumfal barajul si este prima formatie care si-a asigurat inca un sezon macar in esalonul de elita al handbalului masculin romanesc. Paradoxal, la finalul sezonului, Politehnica a ocupat ultimul loc in Liga Nationala, clasare la care au pus deseori umarul si brigazile de arbitri. La sfarsitul turneului de baraj, antrenorul Costel Schender era multumit ca echipa sa a reusit sa ramana in Liga Nationala si a declarat ca se mai gandeste daca va mai continua la Politehnica. "Am avut un meci greu cu Caracalul, dar ma bucur ca am reusit sa terminam pe primul loc intre echipele care au disputat acest baraj. S-a vazut inca o data ca daca nu eram dezavantajati clar de brigazile de arbitri am fi putut scapa de retrogradare fara emotii. Dupa revenirea in Iasi vom avea cateva zile de odihna, dupa care ma voi gandi daca mai continui la Politehnica, in functie si de ce se doreste de la aceasta echipa", a declarat antrenorul Costel Schender. In ultimul meci, disputat in Capitala, cel mai bun marcator al iesenilor a fost Dediu, cu zece reusite, urmat in topul eficacitatii de Csike cu 8 goluri. Restul reusitelor Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Bondar - 4, Mironescu - 3, Ciocoiu, Velicu, Dimofte - cate 2, Tancau - 1.