Matinca ne-a tradat

21 August 2000
841 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli-Callatis Mangalia 1-1(1-0), in etapa a ll-a din Divizia B •In prima repriza, Matinca a ratat un penalty, pasand la portar, fapt ce i-a atras inlocuirea •Nedelcu a declarat ca Matinca este un egoist si ca nu tine la echipa •Poli se afla pe locul 14 in clasament, cu un singur punct

Formatii
FCM Poli: Stoian-Urdaru, Pricop, Gavrilescu, Constantin-Medeleanu (74 Murgu), Ionescu, Vintila, Matinca (25 Serban)-Fieraru (60 Soponariu), Andries. Antrenor Leonida Nedelcu
Callatis Mangalia: Mina-Colda R., Panescu, Ungureanu, Toma (51 Doicaru)-Tanasa, Stoica, Chelu (68 Patrana), Zaharia-B. Oprea, Culeafa. Antrenor Nicolae Tilihoi
Au marcat: Vintila (min. 15), respectiv B.Oprea (min. 80)
Cartonase galbene: Fieraru - Panescu, Doicaru
Arbitri: Csosz Laszlo (Sf. Gheorghe), Eugen Parvulescu (Medias), Traian Marchis (Baia Mare)
Observator FRF - Marian Lazarescu (Bucuresti)

Iesenii nu au reusit in partida cu Callatis, de sambata, decat sa intre si mai mult in deruta, remizand la unu in urma unei prestatii mediocre, in ton cu tot ce mai sufla prin Copou la aceasta ora. In fata unui adversar modest, care nu a emis pretentii la inceput, elevii lui Loni Nedelcu au calcat cu stangul in aceasta editie de campionat pe teren propriu, foarte rar dand impresia ca ar dori sa termine partida cu cele trei puncte in cont. Meciul a inceput cu o mare ratare a capitanului oaspetilor, Banica Oprea, balonul expediat periculos de catre decarul mangaliot fiind respins cu greutate de Stoian. Fieraru isi incepe sarabanda ratarilor in minutul 8, "capul" sau fiind respins peste bara de goal-keeper-ul oaspete, Mina. In replica, Chelu are sansa deschiderii scorului, insa sutul sau este blocat de Stoian. Fieraru duce tribunele la exasperare din nou, in minutul 12, atunci cand loveste balonul cu capul, dar acesta trece peste poarta. Ex-juniorul Vintila aduce linistea pe banca ieseana, in minutul 15. Ieseanul intoarce un adversar in careu si suteaza plasat, pe sub portarul Mina, deschizand scorul.
Andries are sansa golului, insa trimite neglijent, din vole, mult peste bara. In minutul 20 se petrece la poarta mangaliota cea mai controversata faza a meciului: Andries cade in careu si "centralul" partidei arata punctul cu var, destul de usor, conform parerii unanime de la tribuna oficiala. Matinca este cel desemnat sa execute si, pentru a demonstra parca neseriozitatea de la clubul din Copou, trimite "scarita", direct in bratele portarului Mina, ramas nemiscat pe linia portii. Imediat dupa acest moment, in tribuna se puteau auzi numeroase vociferari la adresa decarului iesean, facandu-si loc discutii de genul "Ce cauta asta aici, mai bun era Ion Radu pe postul lui, ala era serios, nu-si batea joc de echipa". Suparat nevoie mare, Nedelcu il introduce pe Serban in locul lui Matinca, mijlocasul iesean parasind terenul nedumerit de modificarea efectuata de antrenor. De aici incolo, partida a fost una anosta, ambele echipe complacandu-se la mijlocul terenului intr-un joc fara orizont, de nivelul unui campionat judetean. In ceea ce ne priveste, s-a vazut clar ca lumina zilei ca ducem lipsa de un cap limpede la mijloc, de un coordonator care sa faca legea in linia mediana. Si daca tot am adus in discutie acest post, sa amintim si faptul ca, la un moment dat, se vorbea de posibilitatea inlocuirii lui Matinca in acest sezon cu Ion Radu, cel care, nu de putine ori, a salvat echipa ieseana in returul campionatului trecut de la infrangeri ca si facute. Dar, se vede treaba ca in Copou nu antrenorul face echipa, ci proprietarii jucatorilor, surse oficiale declarand ca Mihai Alexa nu a fost de acord cu acest schimb solicitat in prealabil de Nedelcu. Si ne mai mira faptul ca in Copou nu se face performanta... Revenind la meci, sa spunem ca prima faza mai notabila dupa ratarea penaltyului am inregistrat-o in minutul 65. Atunci Andries a ratat cu seninatate in doua randuri, din apropierea careului. Peste zece minute, Soponariu, introdus in teren in locul lui Fieraru, rateaza cea mai mare ocazie a reprizei secunde. Aflat singur fata in fata cu Mina, tanarul atacant iesean nu gaseste solutia ideala. In locul unei pase laterale pana la Serban, singur cu poarta goala pe partea dreapta, el prefera un dribling, intuit de portarul oaspete.
Bomba, anticipata de altfel de mai multi privitori, avea sa fie aruncata de B. Oprea, capitanul Callatis-ului, cu zece minute inainte de finalul meciului, acesta inscriind golul egalizator cu un sut pe sub Stoian. Pana la ultimul fluier, Andries ar fi putut aduce golul victoriei, dar si Doicaru, autor a doua bune situatii de a marca pentru oaspeti. Scor final 1-1 si se anunta vremuri tulburi in dealul Copoului. Cineva spunea, la parasirea arenei, ganditor: "Daca nu am reusit noi sa-i batem pe astia, care s-au dovedit a fi destul de cuminti, ce ne facem cand o sa urce in Copou echipe ca Farul sau Sportul. Cu cate goluri diferenta vom lua oare bataie daca jucam atat de slab?". Raspunsul este foarte simplu. Vom incasa o caruta de goluri, daca nu se va schimba nimic la club. Si schimbarile trebuie operate repede, pentru ca, altfel, riscam sa nu mai vina nimeni la stadion, pentru simplul fapt ca nu va fi nimic de urmarit.