Meci cu scantei pe "Constructorul"

4 Iunie 2001
952 Vizualizari | 0 Comentarii
•Telecom Iasi - Budvar Odorheiu Secuiesc: 3 - 2 (2 - 0), in etapa a XXVIII-a din Divizia C la fotbal •Gazdele au spus dupa meci ca li s-a cerut de "sus" sa se retraga la 2 - 0

Putini spectatori au trecut sambata Bahluiul pentru a urmari penultimul meci al "telefonistilor" acasa in aceasta stagiune, poate si datorita faptului ca partida a fost mutata de pe "Abator", cum era programata initial, pe "Constructorul". Pentru elevii lui Ovidiu Burdujan nu incapea in discutie inaintea disputei decat victoria, doar trei puncte mai putandu-i mentine pe acestia in cursa pentru evitarea retrogradarii. Si, dupa cum a debutat partida, se parea ca vom asista la un scor fluviu pentru ieseni, Telecom marcand in primele opt minute doua goluri. Dupa ce Cojocaru a ratat in minutul 3 o mare ocazie de a deschide scorul, tabela a fost modificata pentru prima oara de Vasiliu, in minutul 6, acesta impingand in plasa portii adverse un balon printr-o padure de picioare. Doua minute mai tarziu, Ciocoiu, unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren, suteaza puternic de la 20 de metri si portarul lui Budvar este prins din nou pe picior gresit. La 2 - 0 gazdele continua sa atace, insa, fie portarul Harnagea, fie imprecizia atacantilor ieseni, au facut ca rezultatul sa ramana nemodificat. "Telefonistii" si-au exasperat in numeroase randuri antrenorul, acestia ratand ocazii rarisime. Dupa pauza, iesenii au continuat sa ia cu asalt poarta adversa, insa, tot fara succes. Si, cum ocaziile se razbuna de cele mai multe ori in fotbal, nemaiadaugand si vorba ca 2 - 0 este cel mai periculos scor, oaspetii au reusit pe final de meci egalarea, spre stupefactia iesenilor. In minutul 70, Dusinschi prinde un sut sanatos de la marginea careului, putin lateral stanga, portarul Pintilie, putin solicitat pana atunci, scotand pentru prima oara balonul din plasa. Cinci minute mai tarziu, Kandu aduce egalarea, sutul sau din interiorul careului invingandu-l pe goal-keeper-ul gazda. Iesenii sunt descumpaniti, oaspetii sunt foarte aproape de cel de-al treilea gol, insa, zeita Fortuna isi indreapta privirea din nou catre gazde. Basescu se infiltreaza in careu si aduce golul victoriei, cu cinci minute inainte de final, bucuria bancii de rezerve fiind comparabila cu cea a echipierilor lui Real Madrid cand au cucerit Liga Campionilor. Spiritele se incing, Kandu de la oaspeti si Moisii de la gazde sunt eliminati dupa o altercatie generala la mijlocul terenului, dar tabela a ramas neschimbata pana la final. In acele momente, oaspetii nu au avut retineri in a aduce amenintari fotbalistilor ieseni. "Lasati ca veniti si voi la noi, va macelarim!", sunau "invitatiile celor de la Budvar adresate gazdelor. La vestiare, jucatorii ieseni si antrenorul Burdujan erau extrem de bucurosi pentru rezultat, insa, mahniti in aceeasi masura de ordinele primite de "sus" la pauza. "Ni s-a spus sa ne retragem la 2 - 0, dar nu inteleg motivul. Poate ii intrebati dumneavoastra de ce ne-au poruncit astfel", spuneau jucatorii.
Presedintele Dumitru Boncu a replicat ca "nu le-am spus decat ca se pot retrage daca nu joaca fotbal, atata tot. Au interpretat ei gresit".
Oricum, curioasa remarca facuta de presedintele Boncu, mai cu seama ca Telecom conducea la pauza cu 2 - 0 iar prestatia elevilor lui Burdujan nu a fost deloc rea.
Au evoluat formatiile:
Telecom Iasi: Pintilie - Dediu ('35 Marian, '76 Ungureanu), Cordas, Moisii, Tudorache - Paun, Nalbariu, Condurache, Ciocoiu - Vasiliu ('51 Basescu), Cojocaru.
Budvar Odorheiu Secuiesc: Harnagea - Gal, Tifan, Iacob, Nagy - Socs, Deneni, Latcovic ('62 Bagaian), Botorok - Dusinsci, Chiratcu ('46 Kandu). Au arbitrat bine Gabriel Gherman (Bucuresti), Cristian Alupoaie si Eduard Rogoveanu, ambii din Galati.

Page time :0.1358 (s) | 22 queries | Mysql time :0.026016 (s)