Meci de cosmar pentru echipa de baschet feminin

15 Noiembrie 2007
1157 Vizualizari | 1 Comentarii
• CS National Politehnica Iasi - Rapid CFR Marfa Bucuresti 50-60 (19-11,10-31,2-4,19-14), intr-o partida restanta din etapa a treia a Diviziei A de baschet feminin • Etapa viitoare, iesencele se vor deplasa la Arad pentru partida cu BC Icim, din localitate

Baschetbalistele de la CS National Politehnica Iasi au ajuns la a patra infrangere din acest debut de sezon, dupa restanta din etapa a treia, disputata impotriva formatiei Rapid CFR Marfa Bucuresti. Partida, care s-a disputat aseara in Sala Polivalenta, s-a incheiat cu victoria formatiei oaspete, scor 60-50. Iesencele au inceput tare partida si in minutul 4 conduceau deja cu 10-0, parand ca vor obtine al doilea succes stagional. Din acest minut insa, fetele pregatite de Gabi Mihailescu au cazut total, nu le-a mai iesit nimic si au incheiat meciul in genunchi. La pauza mare, bucurestencele aveau deja un avantaj consistent, de 13 puncte pe tabela de marcaj, scor 42-29. Ce avea sa urmeze insa a fost de Cascadorii rasului. In al treilea sfert, cele doua formatii nu au inscris decat 6 puncte impreuna, situatie probabil unica in sportul cu mingea la cos din Romania.

Scorul celui de-al treilea sfert a fost de-a dreptul halucinant: 2-4, gazdele inscriind doar un cos chinuit de doua puncte prin Tecoanta, in minutul 8 al celui de-al treilea sfert. Dupa acest sfert cu o desfasurare halucinanta, gazdele si-au mai revenit in finalul jocului, au castigat ultimele zece minute cu scorul de 19-14, dar era deja prea tarziu, pentru ca succesul formatiei de sub Podul Grant sa mai poata fi pus vreun moment la indoiala. In confruntarea cu Rapid CFR Marfa, cele mai bune marcatoare ale iesencelor au fost Causan si Lazar, ambele cu cate 13 puncte (prima si-a trecut in cont 3 aruncari de cate 3 puncte). Restul punctelor inscrise de gazde au purtat semnatura jucatoarelor: Bordeianu - 8, Suetina - 7 (1X3), Barsan - 5, Panait si Tecoanta - cate 2. De partea cealalta, cea mai buna marcatoare a giulestencelor a fost Laura Nacu, autoare a 17 puncte in meciul de aseara. La sfarsitul partidei, presedintele CS National Politehnica Iasi, Marius Cosoi, a pus infrangerea doar pe seama ghinionului. "Nu putem spune ca am jucat slab astazi, dar am avut un ghinion fantastic. Pur si simplu mingea nu a vrut sa intre in cos, iar in aceste conditii nu puteam emite pretentii la castigarea jocului", a declarat Marius Cosoi. Dupa acest esec, echipa ieseana ocupa locul 10 in clasamentul Diviziei A si se pregateste pentru confruntarea infernala de sambata, in deplasare la BC Icim Arad.