Meci nebun la Botosani! CSM Poli Iasi, eliminata din Cupa Romaniei după o partida cu 5 goluri

13 Martie 2018
2890 Vizualizari | 4 Comentarii
EUR: 4.6559 RON (+0.0040)
USD: 3.9517 RON (-0.0226)

FC Botosani s-a calificat in semifinalele Cupei Romaniei dupa un meci nebun cu Poli Iasi in "derbiul Moldovei".

Botosanenii s-au impus cu scorul de 3-2, trei goluri fiind marcate in prelungiri.

Gazdele au dominat prima repriza, insa suprafata de joc imbibata cu apa a afectat serios evolutia celor 22 de jucatori.

Partea secunda s-a disputat dupa aceleasi coordonate, insa iesenii au rezistat pana aproape de final, obiectivul lor parand a fi trimiterea partidei in prelungiri.

Cu un minut inaintea incheierii timpului regulamentar de joc, Botosaniul a deschis scorul prin Golubovic si se parea ca zarurile au fost aruncate.

Imediat, Andrei Cristea a salvat seara iesenilor si a inscris pentru a trimite partida in cele doua reprize suplimentare.
In minutul 105 gazdele au trecut din nou la conducere, dupa ce Roman a marcat din penalti, insa acelasi Cristea a fost la locul potrivit si a restabilit egalitatea un minut mai tarziu.

Un al doilea penalti pentru Botosani, transformat de Axente, a decis invingatoarea duelului din sferturile Cupei, iesenii neavand forta de a reveni pe tabela si pentru a treia oara.

Tragerea la sorti a partidelor din semifinalele Cupei va avea loc miercuri.

LIVE TEXT

MIN 123 - Iesenii mai rateaza doua ocazii mari chiar la ultimele faze ale meciului, prin Frasinescu si Zaharia, insa botosanenii scapa fara gol primit si se califica, in premiera, in semifinalele Cupei, acolo unde mai sunt Medias, Hermannstadt si Craiova.

MIN 110 - GOOOOL BOTOSANI. Axente transforma, cu emotii, lovitura de peseapsa si botosanenii trec din nou la conducere.

MIN109 - GOOOOL BOTOSANI. Axente transforma, cu emotii, lovitura de peseapsa si botosanenii trec din nou la conducere.

MIN 109 - Penalty Botosani. Mihai Roman scapa singur spre poarta, dupa o pasa a lui Cucu, Rusu iese din poarta si ii ia picioarele, iar Gaman arata din nou punctul cu var

MIN 106 - GOOOOOL Iasi. Cioinac executa o lovitura libera de la distanta, Pap respinge in transversala, mingea ajunge la Andrei Cristea, care trimite printre picioarele portarului.

MIN 90+4 - GOOOOOL Botosani. Mihai Roman, executantul de serviciu al botosanenilor, transforma lovitura de pedeapsa

MIN 90+3 - Penalty pentru BT. Platini il tine de tricou pe Cucu in careu, iar arbitrul arata punctul cu var.

Min 90: Frasinescu, urcat in atac, a deviat pentru Cristea, aceasta a preluat elegant, a intrat in careu si de la 14 metri, usor lateral dreapta, a sutat plasat, la coltul lung, fara sperante pentru Papp;

Min 89: in urma unui corner executat de M. Roman, Burca a castigat un duel aerian, iar Golubovic a sutat cu sete de la 10 metri;

Min 75: Intra Cristea, iese Pedro;

Min 74: Rusu a blocat balonul, la o faza incalcita in fata portii iesene

Min 61: Rusu a scos de la vinclu o minge deviata gresit de Badic

Min 54: Pap a scos in corner mingea sutata de Jo Santos

Min 50: Achim a reluat cu capul din 6 metri pe langa stalpul drept

Min 42: Jo a preluat perfect si a sutat de la 25 de metri, dar n-a nimerit cadrul portii;

Min 38: M. Roman, scapat pe stanga, a sutat in plasa laterala, de la 16 metri

Min 37: Badic n-a reusit sa respinga mingea care a ajuns la M. Roman, iar acesta a sprintat si din coltul careului a sutat pe langa poarta;Min 27 Golofca a centrat din marginea careului, l-a găsit pe Golubovic în centrul careului, dar lovitura de cap a bosniacului s-a dus pe lângă poarta apărată de Rusu.

Min. 15 Jucătorii construiesc foarte greu pe gazonul de la Botoşani. Terenul este la limita acceptată de legile jocului, iar mingea se opreşte la aproape fiecare pasă, din cauza bălţilor.

Min. 2 - Catalin Golofca suteaza de la 20 de metri pe langa poarta

Min. 1 - A început meciul. Lovitura de start au avut-o gazdele. La Botosani ploua, iar terenul e imbibat cu apa