Meci spectaculos pe stadionul Tepro! Poli nu a rezistat in fata campioanei

12 Septembrie 2016
628 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6639 RON (+0.0004)
USD: 4.1179 RON (-0.0104)
Pe stadionul Tepro, in etapa a VII-a din SuperLiga CEC Bank, campioana en-titre, Timisoara Saracens a castigat cu punct bonus ofensiv, rezultat 49-24 in fata gazdelor, Politehnica Iasi si astfel banatenii au devansat-o pe Steaua in clasamentul primului esalon valoric, pozitie din care vor aborda partidele din returul competitiei.

Politehnica Iasi a inceput timid in fata campionilor si timisorenii s-au desprins la 17-0 dupa primul sfert de ora in care au marcat doua incercari prin Stelian Burcea si Jody Rose, ambele finalizari in terenul de tinta al studentilor fiind transformate de Valentin Calafeteanu care si-a trecut in cont si o reusita din lovitura de pedeapsa. Dupa acest inceput in forta al banatenilor, elevii lui George Sava au redus diferenta gratie unui eseu de penalizare, transformat de Daniel Plai, aceeasi uvertura a gazdelor concretizand si o lovitura de pedeapsa, la care Timisoara Saracens a raspuns prin acelasi procedeu, autor Valentin Calafeteanu, mult mai inspirat din fata butului decat in partidele anterioare.

Pana la pauza s-a jucat pe contre, rezultand un meci extrem de spectaculos si astfel s-a consemnat dubla lui Marius Simionescu, respectiv incercarea pilierului Politehnicii Iasi, Igor Orghianu, dupa primele 40 de minute rezultatul fiind favorabil timisorenilor, 32-17, cele patru eseuri asigurandu-le deja acestora bonusul ofensiv.

Repriza secunda nu a fost la fel de spectaculoasa, insa tendinta de a marca eseuri s-a mentinut, in minutul 60, Jody Rose, aflat la a doua reusita personala in acest joc, si apoi Gabriel Conache, ducand scorul la 44-17. In ultimele zece minute Andrei Toader a concretizat efortul inaintarii iesenilor , ultima modificare de scor izbutind-o Lotter Pretorius care a stabilit rezultatul final.

Timisoara Saracens si-a indeplinit obiectivul si a trecut pentru prima data in acest sezon in fruntea clasamentului SuperLigii CEC Bank, Politehnica Iasi demonstrand inca o data ca isi merita statutul de revelatie a actualei editii pentru modul in care a evoluat, dar si prin cele trei eseuri marcate campionilor en-titre.