Mieluseii lui Lacatus au stins nocturna in Copou

9 August 2008
1928 Vizualizari | 6 Comentarii
• Poli Iasi-Steaua 0-2 (0-0), intr-un meci contand pentru etapa a treia a Ligii I de fotbal • Prin victoria de aseara, trupa lui Lacatus a scufundat si mai tare Politehnica in subsolul clasamentului • Poli a pierdut pe mana ei, a fost din nou dezavantajata de arbitri, apararea fiind insa si de aceasta data punctul cel mai slab al echipei din dealul Copoului • Steaua reuseste sa se impuna datorita unui autogol marcat de Pecnik si al unui gol marcat de Bogdan Stancu, dupa o noua gafa a lui Branet

Nori negri in Copou. Dupa trei etape scurse de la inceputul campionatului si fara nici un punct acumulat, trupa lui Ionut Popa se afla intr-o situatie din ce in ce mai grava. Norocul proverbial al lui Popa in disputele cu Steaua s-a dus ca norii dupa furtuna, stelistii risipind blestemul meciurilor in Copou. Jucatorii Politehnicii au fost din nou depasiti de miza partidei, lucru care nu a facut decat sa fie o prada usoara pentru stelisti. Din nou, propria linie de fund s-a dovedit a fi cel mai mare dusman al trupei lui Popa, depasit si de aceasta data de miza partidei. Arbitrul Augustus Constantin a dovedit inca o data ca este mare iubitor al culorilor ros-albastre si a inchis ochii la un fault clar al lui Nesu asupra lui Pecnik, la scorul de 1-0 pentru Steaua. Desi slovenul a fost busculat clar, Augustus Constantin s-a facut ca nu vede infractiunea clara si a lasat jocul sa continue. Steaua a jucat (de fapt nu prea a jucat) cum stie ea mai bine, asezarea in teren a formatiei din bulevardul Ghencea nu a lasat decat rareori spatii pentru jucatorii ieseni, care cel putin in a doua repriza au fost apatici de-a dreptul. Partida a inceput in nota obisnuita de tatonare, insa prima ocazie a partidei a apartinut gazdelor, cand la o lovitura libera executata de moldoveni, portarul Stelei, Robinson Zapata, a avut ceva emotii in a retine balonul. Publicul a zvacnit in minutul 27 al partidei, cand Augustus Constantin i-a dat doar cartonas galben pentru similare lui Bernsjak, care a cazut in careul stelist, dupa un duel cu Mihaita Nesu. Spre final, jocul s-a mutat in jumatatea ieseana, brazilianul Arthuro a trecut sec prin apararea ieseana, fiind foarte aproape sa-l invinga pe Branet cu un sut din interiorul careului, insa portarul iesenilor a reusit sa retina. Imediat insa, surpriza! Nocturna de pe stadionul Emil Alexandrescu a cazut, astfel incat jucatorii au fost nevoiti sa ia o pauza de hidratare un pic mai indelungata. Intreruperea jocului a fost de bun augur pentru Steaua, care a beneficiat imediat de o lovitura libera din preajma careului iesean, insa care nu a fost urmata de nici un rezultat. Putin cate putin, stelistii au impins jocul in jumatatea gazdelor si imediat jucatorii lui Marius Lacatus au mai avut o lovitura libera pe care Radoi a expediat-o pe centrul portii, mingea fiind retinuta de Branet. Insa cea mai importanta ocazie a primei reprize a apartinut tot Stelei, cand Dayro Moreno a scapat de fundasii adversi, insa nu a putut trece de acelasi Branet, care l-a blocat in extremis. Astfel, dupa fluierul final al primelor 45 minute, tabela de marcaj arata doar un scor alb. Repriza secunda a inceput la fel cum s-a terminat prima, cu Steaua in ofensiva. Intentia clar ofensiva s-a concretizat in minutul 50.

Becali si placintele moldovenesti

Din nou gafele din aparare si-au spus cuvantul in jocul moldovenilor. La nici cinci minute dupa pauza, Steaua reuseste sa deschida scorul in minutul 50, cand la o neintelegere cu Branet, slovenul Pecnik si-a introdus mingea in propria poarta, incercand sa respinga o minge venita de pe partea stanga a lui Mirel Radoi, adresata initial lui Janos Szekely. Stelistii nu au redus motoarele dupa marcarea golului, ci dimpotriva, au continuat sa puna presiune asupra careului lui Branet. In continuare jocul a curs intr-o singura directie, respectiv spre poarta lui Branet. O noua sansa de a mari avantajul echipei sale a avut-o si Bogdan Stancu, care nu a putut relua in plasa o minge centrala de Dorin Goian. Dominarea bucurestenilor a dat roade pentru a doua oara in finalul partidei. Bogdan Stancu aduce bucuria in tabara stelista si dezamagire in randul iesenilor, in ultimul minut regulamentar de joc, cand a reluat mingea, in plasa, dupa ce in prealabil l-a driblat si pe un Branet iesit inoportun. Finalul nu a mai consemnat nimic, astfel incat jocul s-a incheiat cu un binemeritat 2-0 pentru trupa lui Marius Lacatus, care a fost insa doar o umbra a echipei pe care o doreste Gigi Becali. Victoria din dealul Copoului a venit si ca un antrenament inaintea dificilei confruntari de miercuri cu Galatasaray, in turul III preliminar al Ligii Campionilor. Poli nu a facut decat sa se afunde mai mult in subsolurile clasamentului si se anunta vremuri tulburi in continuare in Copou. Ca o nota comica, Gigi Becali a venit la meci insotit de Teia Sponte si de Virgil Becali, care s-au ingramadit cu totii sa manance din celebrele placinte cu branza moldovenesti. Dupa ce a mancat cateva placinte, finantatorul Stelei a preferat sa aleaga doar branza din cateva delicatese. Suparat ca Becali mananca toate placintele, ministrul Educatiei si Cercetarii, Cristian Adomnitei, a reusit sa mai "salveze" doua placinte, pe care le-a mancat pe nerasuflate.

Poli Iasi- Steaua Bucuresti 0-2 (0-0)
Stadion: Emil Alexandrescu
Spectatori: 11.000
Formatii: Poli Iasi: Branet - I. Stancu, R. Ciobanu, Cr. Munteanu, Pecnik - Adrian Ilie - Cr. Bratu, Bersnjak (min 71-Lamine), Naidin, Miclea - Ciprian Tanasa. Antrenor: Ionut Popa
Steaua: Zapata - Golanski, Goian, Ghionea, Nesu - Szekely (min 82-Tiago), Radoi, Lovin, Nicolita (min 75-Neaga), D. Moreno- Arthuro (min 63-B.Stancu). Antrenor: Marius Lacatus
Arbitrii: Augustus Constantin - 4, Marcel Savaniu - 6, Eduard Dumitrescu - 7
Marcatori: Pecnik (autogol, min.50), Bogdan Stancu (min.90)
Cartonase galbene: Cristian Bratu (min.15), Bernsjak (min.27), Ad. Ilie (min 68) - Goian (min. 72)