Miracolul numit Turcia

21 Iunie 2008
1149 Vizualizari | 1 Comentarii
• Turcia a invins Croatia dupa executarea loviturilor de departajare cu scorul de 4-2 si va juca in semifinale cu selectionata Germaniei • Turcii Imparatului Fatih Terim au facut un meci slab, dar au ajuns la penaltiuri cu un gol inscris in ultimele secunde ale prelungirilor • La loviturile de departajare, croatii au cazut psihic si au ratat o prezenta istorica in semifinale
Imparatul Fatih Terim a mai facut un miracol. Turcia s-a calificat in semifinalele Campionatului European si va intalni Germania, dupa ce a invins selectionata superba a Croatiei, dupa executarea loviturilor de departajare. Otomanii au facut un meci modest, dar au ajuns la penaltiuri cu un gol inscris in ultimele secunde ale prelungirilor. Meciul dintre Croatia si Turcia a fost precedat de o serie de incidente, intre suporterii celor doua formatii, informeaza agentia Mediafax. Astfel, peste 10 mii de suporteri croati au invadat, ieri, Piata Sfantului Stefan din Viena, unde a venit si un grup de aproximativ 100 de turci. In jurul pranzului, mai multe grupuri de suporteri croati si turci s-au incaierat pentru putina vreme in piata din fata domului cu acelasi nume, fiind nevoie de interventia fortelor de ordine, care au facut si uz de gaze lacrimogene, fara a opera insa arestari. Dupa incidente, in zona au fost detasate mai multe echipaje de politie care au supravegheat piata. Revenind la joc, primele 90 de minute ale jocului de la Viena au oferit un fotbal sarac in faze de poarta, mai slab chiar si decat partida din Grupa C dintre Romania si Franta, considerat cel mai plictisitor meci de pana acum de la Euro. Turcii au avut posesia in primul sfert de ora a jocului, dar prima ocazie uriasa i-a apartinut lui Luka Modrici, vedeta croatilor, care a centrat perfect din 6 metri, dar Olic a sutat incredibil in transversala. Aceasta avea sa fie si cea mai mare ocazie din primul mitan. Turcii au avut si ei sansa de a deschide scorul, dar in minutul 38, Mehmet Topal a trimis o ghiulea din 27 metri, la doar o palma de vinclul portii lui Pletikosa. Final nebun Actul secund a inceput in nota de dominare a jucatorilor lui Slaven Bilic, care au reusit chiar sa inscrie la 17 minute de la reluare, dar golul lui OIic a fost anulat corect pentru off-side. In minutul 83, croatii puteau da lovitura, dar sutul lui Srna dintr-o lovitura de la 22 metri a fost respins bine in corner de portarul Rustu. Tot croatii au fost foarte aproape de deschiderea scorului in ultimele minute de joc, cand Olic, de doua ori, si Srna, o data, nu l-au putut invinge pe portarul turcilor, Rustu. Au urmat doua reprize de prelungiri, cu echipa Turciei mai proaspata decat croatii, dar fara ocazii importante de gol. Si au venit ultimele trei minute ale jocului, care aveau sa salveze, prin dramatismul lor, intreaga disputa. Cele doua echipe au trecut de la agonie la extaz si invers. Mai intai, in minutul 119, Rustu a iesit hazardat la marginea careului de 16 metri, lateral stanga, Modric a centrat si Klasnic a impins balonul in poarta goala. Cand toata lumea credea ca turcii au cazut si cand arbitrul Rosetti se pregatea sa fluiere finalul jocului, Semih a sutat in vinclu de la 14 metri si a trimis meciul la penaltiuri. Aici, croatii au cazut fizic si psihic si au ratat 3 lovituri din 4 si au terminat jocul in lacrimi. Pentru trupa lui Bilic a inscris numai Srna, in timp ce Modric, Rakitic (ambii au sutat pe langa poarta) si Petric (sut aparat de Rustu) au ratat. De partea cealalta, turcii au fructificat tot, prin Arda, Semih si Altintop si, cu scorul general de 4-2, au obtinut calificarea in semifinalele Europenelor, acolo unde vor intalni Germania. Croatii, mult mai buni decat Turcia in jocul de aseara, au terminat partida in lacrimi si au ratat o prezenta istorica in semifinale. Caseta tehnica a partidei: Croatia - Turcia: 2-4 dupa penaltiuri (1-1 dupa prelungiri) Marcatori: Klasnic (`119) / Semih (`120+2) Stadion: Ernst Happel - Viena Spectatori: 45.000 Formatii: Croatia: Pletikosa, Corluka, Simunic, Robert Kovac, Pranjic, Darijo Srna, Niko Kovac, Modric, Rakitic, Niko Kranjcar (`64 Petric), Ivica Olic (`97 Klasnic). Antrenor: Slaven Bilic Turcia: Rustu, Altintop, Emre Asik, Gokhan Zan, Hakan Balta; Sabri Sarioglu, Tuncay Sanli, Topal (`75 Semih), Arda Turan, Kazim Kazim (`60 Boral), Nihat Kahveci (`117 Gokdeniz). Antrenor: Fatih Terim Arbitri: Roberto Rosetti, Alessandro Griselli, Paolo Calcagno (toti din Italia)