Mircea Lucescu, aproape de careul de asi in UEFA

10 Aprilie 2009
628 Vizualizari | 0 Comentarii
Mircea Lucescu aproape de careul de asi in UEFA
• Sahtior Donetk a luat o optiune serioasa de calificare in semifinalele Cupei UEFA • Formatia lui Razvan Rat si Mircea Lucescu a castigat prima mansa cu Olympique Marseille, scor 2-0, si porneste ca favorita in returul din Franta

Mircea Lucescu a avut o seara magnifica. A invins pe Olympique Marseille cu 2-0, este cu un pas in semifinalele Cupei UEFA si este si principalul favorit sa preia fraiele echipei nationale a Romaniei. Mai intai, Lucescu si-a condus echipa spre o victorie categorica in sferturile Cupei UEFA. Sahtior Donetk a avut un start furibund de meci. Steve Mandanda a fost supus unei ploi cu centrari, insa Fernandinho a fost neglijent la finalizare si a ratat deschiderea scorului. Scapata din iuresul de inceput al "minerilor", Olympique Marseille a replicat prin varful ei impins, Niang, insa acesta a trimis doar in bara. Pana la pauza Sahtior a marcat primul gol, in minutul 39. Cehul Tomas Hubschman a profitat de o respingere gresita a lui Mandanda si a reluat in plasa din careul mic. Dupa cateva momente de presiune la poarta lui Pyatov, Mircea Lucescu a mutat inspirat. Antrenorul roman l-a introdus pe Willian, cel care a contribuit decisiv la golul marcat de Jadson in minutul 65. Pe final de meci, Sahtior putea transa definitiv soarta calificarii, insa Mandanda a avut doua interventii foarte bune care au pastrat scorul intact. Razvan Rat a fost integralist la Sahtior Donetk si a avut o evolutie sigura pe faza defensiva, insa in ofensiva nu a contat.

Aproape de nationala

In timp ce Sahtiorul facea legea in fata francezilor, directorul general al FRF, Ionut Lupescu, anunta ca primul antrenor caruia ii va propune postul de selectioner al echipei nationale a Romaniei este Mircea Lucescu, cu care urmeaza sa aiba o intalnire pentru a discuta despre posibilitatea numirii sale. "E normal sa tratam prima data cu Mircea Lucescu. El a avut rezultate si a demonstrat ca e un antrenor foarte bun. O sa ma vad cu el in perioada urmatoare, sa vad daca s-a axat doar pe munca de antrenor de club sau mai are vreun entuziasm pentru a veni la echipa nationala", a spus Lupescu. Oficialul Federatiei a mentionat ca partea financiara nu va fi principalul argument cu care va incerca sa il convinga pe Lucescu. Pana sa revina pe banca tehnica a nationalei, Mircea Lucescu ar putea intalni in semifinale (daca nu se intampla un dezastru in retur) chiar pe Dinamo Kiev. Ieri seara, echipa lui Tiberiu Ghioane a scos o remiza, scor 0-0, pe terenul lui Paris Saint Germain si o semifinala Sahtior - Dinamo Kiev este tot mai probabila. Tot ieri seara, Hamburg a invins pe Manchester City cu scorul de 3-1 (Mathijsen ‘9, Trochowski - pen '63, Jose Paolo Guerrero '79 / Ireland ‘3). Cu acelasi scor, 3-1, a trecut si Werder Bremen de Udinese (Diego '34,'67, Alemida '69 / Quagliarella ‘87). Mansa retur a sferturilor de finala ale Cupei UEFA se va disputa peste o saptamana.

Page time :0.1345 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019722 (s)