Mircea Lucescu este imparatul Europei

21 Mai 2009
964 Vizualizari | 1 Comentarii
Sahtior Werder Bremen
• Sahtior Donetk a castigat ultima editie a Cupei UEFA, dupa ce a invins in finala cu 2-1, dupa prelungiri, pe Werder Bremen • Acesta este cel mai important trofeu dintr-o cariera de 35 de ani a antrenorului Mircea Lucescu • La invingatori, Razvan Rat a fost integralist

Ucrainenii au inceput mai bine meciul de la Istanbul, acolo unde Mircea Lucescu a fost primit ca un imparat, si dupa doar patru minute au ratat o ocazie uriasa. Luiz Adriano a primit o pasa pe culoar, a ramas singur la 15 metri de poarta adversa, dar a sutat incredibil pe langa buturile lui Tim Wiese. Sahtiorul a dominat inceputul meciului, punand o presiune constanta pe defensiva nemtilor, chiar daca Rat si compania nu au ratat prea multe ocazii. Pe acest fond de dominare, in minutul 27, acelasi Luiz Adriano a adus bucuria pe chipul lui Mircea Lucescu. Brazilianul a scapat din nou singur cu portarul Wiese si l-a invins pe acesta cu o scarita de efect. Dupa gol, pe teren a existat o singura echipa. Sahtiorul lui Mircea Lucescu a combinat foarte bine si a tinut mingea departe de poarta lui Pyatov. Doar zece minute a durat bucuria ucrainenilor. In minutul 37, la o faza care nu anunta nimic, nemtii au reusit o egalare nesperata. Naldo a inscris din lovitura libera de la peste 30 de metri, la primul sut pe poarta al echipei sale, Pyatov primind insa un gol parabil, el respingand balonul in poarta. Gafa uriasa a propriului portar a turnat plumb in ghetele jucatorilor lui Mircea Lucescu, ucrainenii asteptand pauza pentru a-si reveni. Dupa pauza, cele doua echipe si-au impartit perioadele de dominare, fara a reusi insa sa mai inscrie. Cu trecerea timpului, ambele echipe au preferat sa nu mai riste, miza uriasa a partidei punandu-si amprenta pe evolutia celor doua formatii. Astfel, ultima finala a Cupei UEFA a intrat in prelungiri. Dupa cele 90 de minute, baietii lui Lucescu au intrat mult mai decisi in teren si s-au aruncat spre poarta lui Tim Wiese. In minutul 98, Sahtiorul a inscris golul unei victorii uriase pentru fotbalul ucrainean, dar si pentru romanii Razvan Rat, integralist in partida de aseara, si Mircea Lucescu. Dario Srna i-a pasat lui Jadson in careu, iar acesta a sutat destul de modest, insa Wiese a gresit, iar balonul s-a dus in poarta. Nemtii s-au napustit spre poarta lui Pyatov, dar nu au reusit sa-si creeze vreo ocazie mare de gol pana in minutul 120, cand Pizarro a reusit sa marcheze din pasa lui Prodl, insa golul a fost anulat pentru un fault in atac. Suporterii lui Werder au luat foc, dar nimic nu se mai putea intampla. Mircea Lucescu a castigat Cupa UEFA, ultima editie din istoria acestei competitii, si i-a facut pe romani sa fie din nou mandri ca sunt contemporani cu un astfel de tehnician.