Mircea Lucescu este rege in Ucraina

19 Mai 2008
1052 Vizualizari | 1 Comentarii
Mircea Lucescu
• Formatia Sahtior Donetk, antrenata de Mircea Lucescu si la care evolueaza Razvan Rat, a castigat campionatul Ucrainei, la zece zile dupa ce s-a impus si in finala Cupei • In Franta, Olympique Lyon a castigat campionatul pentru a saptea oara consecutiv • TSKA Moscova, Portsmouth si Olympiakos Pireu au castigat Cupa in Rusia, Anglia, respectiv Grecia

Contestat de toata lumea pentru ca nu a reusit sa avanseze in cupele europene si pentru ca milioanele de Euro investite in echipa nu au dat roade, Mircea Lucescu s-a razbunat si a reusit ca in decurs de 10 zile sa obtina eventul in Ucraina. Sahtior Donetk, cu Razvan Rat titular, a invins, pe teren propriu, cu scorul de 4-1 (3-0), echipa Metalurg Donetk, in etapa a 30-a, ultima a campionatului ucrainean si a terminat sezonul pe primul loc, cu 74 de puncte. Practic, in doar 10 zile, Mircea Lucescu a cucerit Ucraina. Pe 7 mai a castigat Cupa, dupa 2-0 in finala cu Dinamo Kiev, iar sambata a triumfat si in campionat. Situatia de la Donetk era lamurita inca de la pauza. Pe un stadion plin, pregatit de sarbatoare, cu patronul Rinat Ahmetov alaturi de ex-premierul ucrainean Viktor Ianukovici in tribuna, Sahtior a facut legea. In fata unui rival lipsit de motivatie, partea leului si-au taiat-o brazilienii. Dupa un gol anulat just lui Fernandinho pentru offside (`9), scorul a fost deschis in minutul 12. A fost o pasa lunga din stanga, Gladki a pasat inapoi, iar Jadson l-a evitat pe Cecer si a trimis in plasa din 7 metri. Rat a incercat fara sansa cateva suturi, apoi l-a servit pe Fernandinho, a carui pasa verticala l-a gasit pe Ilsinho, neiertator din 12 metri: 2-0 (minutul 33). A marcat repede (`38) si Fernandinho, din centrarea lui Srna. Elevii lui Lucescu au evoluat la reluare in special pentru spectatori. Relaxarea din start i-a costat. Kosirin a fost mai iute decat Kravcenko, cel care-l lasase la vestiare pe Rat, si a marcat. Insuficient. Gladki a ratat (`65) penaltiul obtinut de Willian, dar Kravcenko s-a revansat si a facut 4-1 cu un sut de la 22 metri. Emotiile erau definitiv alungate, titlul era al lui Sahtior, cu 3 puncte avans si fiesta putea incepe. Intr-un alt meci din ultima etapa, Dinamo Kiev, la care Tiberiu Ghioane a fost titular, a terminat la egalitate, scor 2-2, cu Metalist Harkov. Echipa din Kiev, care avea sanse la titlu, a terminat campionatul pe pozitia a doua, cu 71 de puncte, dupa ce in urma cu cateva zile pierduse si Cupa Ucrainei, scor 0-2, in fata trupei lui Mircea Lucescu. Cel mai bun antrenor roman al momentului, Mircea Lucescu a ajuns la 6 trofee castigate pe banca tehnica a lui Sahtior, dintre care trei titluri de campioni, in anii 2005, 2006 si 2008.

Chivu, campion

De altfel, la sfarsitul saptamanii s-a incheiat si un alt campionat important din fotbalul international. Olympique Lyon a castigat campionatul Frantei pentru a saptea oara consecutiv, un adevarat record in lumea sportului, dupa ce a invins, cu scorul de 3-1, formatia Auxerre, in ultima etapa din Ligue 1, informeaza Mediafax. Olympique, care avea doua puncte avans fata de Girondins Bordeaux, nu avea nevoie decat de un punct pentru a castiga titlul. In cele din urma, Lyon a castigat cu un avans de patru puncte fata de Girondins, care a remizat, scor 2-2, cu RC Lens. In Italia, Inter Milano, fara Cristi Chivu pe teren a castigat la Parma, scor 2-0 si a reusit sa castige un nou titlu de campioni, in timp ce Fiorentina lui Adrian Mutu (fara Briliant care este suspendat) a terminat sezonul pe locul 4, inaintea Milanului si va juca in preliminariile Ligii Campionilor. In Albion, Portsmouth a castigat Cupa Angliei, sambata, dupa ce a invins in finala, echipa Cardiff City, din liga a doua engleza, cu scorul de 1-0, printr-un gol inscris de Kanu, in minutul 37. In Rusia, formatia TSKA Moscova a castigat Cupa Rusiei pentru a patra oara in istoria clubului, dupa ce a invins, sambata, scor 6-4 (0-0, 2-2, 2-2), dupa executarea loviturilor de departajare, echipa Amkar Perm, in finala competitiei, informeaza Mediafax. La finalul celor 90 de minute de joc, scorul a fost egal, 2-2. Pentru TSKA au marcat Love `65 si Jo `74, iar Amkar Perm a punctat prin Drincici `57 si Duimovici `64. Egalitatea s-a mentinut si dupa cele doua reprize de prelungiri, astfel ca s-a trecut la executarea loviturilor de departajare, unde TSKA s-a impus cu scorul de 4-2. In fine, in Grecia, Olympiakos Pireu a castigat Cupa, dupa ce a invins, sambata, cu scorul de 2-0, formatia Aris Salonic. Golurile au fost marcate de Kovacevici `33 si Zewlakow `53. Prin castigarea Cupei Greciei, Olympiakos Pireu a reusit eventul, dupa ce luna trecuta s-a impus si in campionat.