Mircea Lucescu, la un pas de semifinala UEFA

16 Aprilie 2009
700 Vizualizari | 0 Comentarii
Sahtior Donetk
Astazi sunt programate meciurile retur din sferturile de finala ale Cupei UEFA la fotbal. Ultima editie a acestei competitii (din vara Cupa UEFA va deveni Europa League) pare sa-i priasca lui Mircea Lucescu. Tehnicianul roman a ajuns cu Sahtiorul pana in sferturile de finala si are sanse mari sa ajunga chiar in careul de asi. In meciul tur, disputat la Donetk, Sahtiorul a invins pe Olympique Marseille cu scorul de 2-0. Chiar si asa, Lucescu si-a avertizat elevii sa nu se considere calificati in semifinale, cu atat mai mult cu cat vor infrunta un adversar ranit. "Echipa din Marseille este o echipa foarte buna, care poate reveni in retur. Am facut un joc bun in tur si daca baietii se vor concentra si in retur, vom putea obtine o calificare in semifinale. Trebuie insa sa fim foarte atenti pentru ca in Franta se poate intampla orice", a declarat Mircea Lucescu. Meciul dintre Marseille si Sahtior se va disputa in aceasta seara, de la ora 21.45, in direct pe Pro TV. Razvan Rat are sanse minime sa prinda echipa in acest meci, fiind cunoscut faptul ca relatiile dintre fundasul stanga al nationalei si antrenorul Lucescu sunt tot mai reci. Daca in Franta nu se va intampla un dezastru, Mircea Lucescu ar putea intalni in semifinale chiar pe ucrainenii de la Dinamo Kiev. In meciul tur, echipa lui Tiberiu Ghioane a scos o remiza, scor 0-0, pe terenul lui Paris Saint Germain si o semifinala Sahtior - Dinamo Kiev este tot mai probabila. Si partida dintre PSG si Dinamo Kiev va putea fi urmarita la TV de iubitorii fotbalului din Romania, de la ora 19.30, in direct pe Telesport. Un alt derby din sferturi se va disputa in Anglia, acolo unde Manchester City va primi vizita formatiei Hamburg. In tur, dupa un meci superb, nemtii au castigat cu scorul de 3-1. Manchester a deschis scorul prin Ireland, in minutul 3, dar Mathijsen, Trochowski si Jose Paolo Guerrero au adus o victorie meritata a lui Hamburg. Trupa lui Mark Hughes are ca obiectiv principal castigarea Cupei UEFA astfel ca se anunta un meci pe viata si pe moarte in Albion. Mai mult decat atat, englezii au mers foarte prost in campionat si acum risca sa piarda si calificarea intr-o cupa europeana, daca nu castiga Cupa UEFA. Partida se va disputa cu incepere de la ora 21.45 si va fi transmisa in direct de Telesport. In fine, tot cu 3-1 a trecut si Werder Bremen de Udinese, astfel ca italienii vor avea o misiune infernala in partida din aceasta seara (ora 23.30, inregistrat la Telesport). Programul zilei in Cupa UEFA ora 19.30, Telesport: Dinamo Kiev - Paris Saint Germain (in tur 0-0) ora 21.45, Telesport: Manchester City - Hamburg (in tur 1-3) ora 21.45, Pro TV: Ol. Marseille - Sahtior (in tur 0-2) ora 23.30, inregistrat Telesport: Udinese - Werder Bremen (in tur 1-3)

Page time :0.1593 (s) | 22 queries | Mysql time :0.046533 (s)