Momentul adevarului! Pe Simona Halep o asteapta o disputa de foc cu Suarez Navarro

Publicat: 04 sept. 2016
1

Simona Halep e la un meci distanta de o posibila confruntare cu numarul unu mondial, Serena Williams, însa pâna atunci va avea un meci extrem de complicat în optimi, în fata Carlei Suarez Navarro (Spania).

Sportiva noastra s-a calificat în optimile de finala de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului, dupa o victorie dramatica în fata unguroaicei Timea Babos, scor 6-1, 2-6, 6-4. Revenirea superba din decisiv, în ceea ce a fost probabil cel mai bun set din punct de vedere calitativ disputat pe tabloul feminin de la Flushing Meadows anul acesta are darul sa îi ofere un moral excelent sportivei din Constanta.

Totusi, disputa care va avea loc astazi, în fata capului de serie numarul 11 se anunta una extrem de complicata. Carla Suarez-Navarro, care a învins-o tot sambata, în doua seturi, scor 6-4, 6-3, pe rusoaica Elena Vesnina si pare a fi într-o forma excelenta, chiar daca în teorie prefera zgura. Iberica nu a pierdut set la New York, venind totodata dupa un turneu bun la Cincinnati, unde a fost eliminata, dupa set decisiv, de Kerber.

Va fi al 11-lea meci dintre cele doua sportive, pâna în prezent bilantul fiind egal, 5-5. Mai mult, 7 dintre cele 10 partide terminate pe teren (în 2014, la Roma, sportiva din Spania a beneficiat de accidentarea Simonei) s-au încheiat dupa mansa decisiva, astfel ca echilibrul este unul evident. De notat, însa, ca Halep are un avantaj important pe suprafata rapida în fata adversarei care si-a celebrat ieri vârsta de 28 de ani, ea impunându-se în cinci dintre cele sase astfel de dispute.

Specialistii o considera favorita pe Simona, care are o cota de 1,31 pentru victorie (adversara are 3,5), însa foarte multe vor depinde si de modul în care Halep se va recupera dupa confruntarea cu Babos. Daca psihic nu poate fi altfel decât cu moralul ridicat, din punct de vedere fizic ar putea fi probleme: ea a recunoscut dupa partida contra jucatoarei maghiare ca a avut dureri de spate.