Mondialul de handbal. România pierde în fața Rusiei cu scorul 18-27

Publicat: 08 dec. 2019

Naţionala de handbal feminin a României a suferit o nouă rușine, la Mondialul de handbal feminin din Japonia. După 10-10 la pauză, în condițiile în care jucătoarele lui Tomas Ryde au fost conduse în timpul reprizei la o diferenţă de patru goluri, a urmat dezastrul. În minutul 39, România conducea cu 13-13, iar în minutul 41 era egal, însă ceea a a urmat a fost o umilință. Rusia s-a impus cu 27-18.

Duminică se mai dispută meciurile:

Grupa I – Serbia – Coreea de Sud, Olanda – Germania, Norvegia – Danemarca;

Grupa II – Muntenegru – Japonia, Spania – Suedia.

Tot duminică încep şi meciurile pentru clasarea finală pe locurile 13-24, iar între echipele care au ratat grupele principale se numără şi campioana mondială en-titre, Franţa.

Tricolorele vor juca apoi cu Suedia, marţi (ora 13.30), şi cu Japonia, miercuri (ora 11.00).

Primele două clasate în fiecare grupă principală vor juca apoi, încrucişat, semifinalele, în 13 decembrie, iar tot atunci se vor juca şi meciurile pentru clasarea finală pe locul 5 şi pe locul 7.