Motoc a terminat pe locul 14

3 Decembrie 2004
1264 Vizualizari | 0 Comentarii
Ieri, la Kochi, in India, s-a incheiat Campionatul Mondial de sah pentru juniori, care nu au implinit inca varsta de douazeci de ani. La aceasta competitie, cea mai importanta la aceasta categorie de varsta, au participat si doi sahisti romani, Vlad Jianu si ieseanca Alina Motoc. Daca maestrul Jianu a reusit sa termine concursul pe locul sapte, cu 8,5 puncte, dupa ce in ultima runda l-a invins cu piesele albe pe cubanezul Perez Quesada, ieseanca Alina Motoc a terminat Mondialele pe locul 14 cu sapte puncte obtinute. Performanta sportivei din Iasi este merituorie, desi pe parcursul competitiei a ocupat si pozitii mai bune, prin prisma faptului ca la start s-au aliniat 38 de sportive. Campionatul Mondial de Sah s-a disputat in India, dupa sistemul elvetian cu treisprezece runde si s-a incheiat la final cu victoria marelui maestru indian Per Harikrishna, cu 10 puncte din 13 posibile, in timp ce in turneul feminin s-a impus Ekaterina Korbut, din Rusia, care a obtinut 10,5 puncte.