Оn fata unui adversar redutabil

5 Septembrie 2005
1269 Vizualizari | 0 Comentarii
Rugbistii ieseni au rezistat doar o repriza

Poli Agro Iasi - Contor Zenner Arad 5-29 (5-3), in etapa a IV-a a Diviziei Nationale de rugby •Iesenii nu au rezistat decat o repriza in fata unei echipe care a castigat toate partidele disputate in acest debut de sezon •Desi la pauza aveau un avantaj minim, de doua puncte, iesenii au pierdut totul in doar zece minute •La finalul partidei, antrenorul Constantin Verives a fost foarte suparat pe proprii jucatori •Etapa viitoare, Poli Agro Iasi se deplaseaza la Birlad, pentru partida cu Rulmentul

Revenita in aceasta vara pe prima scena a rugbiului romanesc, Poli Agro Iasi nu a putut impiedica a doua infrangere consecutiva in Divizia Nationala, in primele patru etape disputate. De aceasta data, echipa pregatita de Constantin Verives a cedat in fata uneia dintre cele mai puternice grupari din esalonul de elita, Contor Zenner Arad, in fata careia s-a inclinat cu scorul de 5-29. In pofida infrangerii la un scor categoric, rugbistii din Agronomie au reusit o prima repriza foarte buna in fata aradenilor, grupare care nu pierduse nici un meci inaintea partidei de la Iasi. Оn prima repriza, foarte echilibrata, Poli a resimtit lipsa din teren a lui Mihai Mocanu, iesenii ratand nu mai putin de 3 lovituri de pedeapsa, toate din pozitii favorabile, prin Zaharia (2) si Drusca (1). In cele din urma, rugbistii lui Verives au reusit sa inscrie singurul eseu, in prelungirile actului intai, prin Pricopie, care a gasit o bresa in defensiva aradeana reusind sa culce balonul in terenul de tinta al oaspetilor. Astfel, la pauza scorul era favorabil Politehnicii, care avea un avantaj minim, 5-3. La reluare insa, au urmat zece minute de dezastru pentru echipa gazda, aradenii, certati serios la pauza de antrenorul Ovidiu Serban, napustindu-se spre buturile iesenilor. In doar zece minute, sportivii din Arad au reusit sa inscrie trei eseuri, toate la centru. In aceste conditii, scorul final, 29-5, a fost favorabil oaspetilor, care au obtinut astfel, cel de-al patrulea succes in campionat, din tot atatea partide.

Nervi

La finalul jocului, tehnicianul iesean era foarte nervos pe proprii jucatori, recunoscand ca dupa rezultatul de la pauza spera intr-un rezultat mai strans. "Sunt foarte suparat pe jucatorii mei. Am pierdut totul in repriza a doua cand aradenii au venit peste noi. Oricum, nu ma asteptam la mare lucru inaintea partidei, pentru ca ardelenii au o echipa foarte buna si super-conditii de pregatire. Pentru ca nu am stiut sa placam la timp, am primit copilareste cateva eseuri. Asta este. Cu acest lot nu cred ca putem face mai multe. Acum trebuie sa ne revenim si sa castigam la Birlad, etapa viitoare", a spus Constantin Verives. Intr-o partida disputata sambata dimineata, in fata a cateva sute de spectatori prezenti pe Stadionul Sandu Ville Gorun, antrenorul iesean a trimis in teren urmatorul cincisprezece: Lazar, Cucuteanu, Lupu - Onica, Bas - Rizea, Drusca, Istrati - Hodoroaba, Popescu - Toma, Manole - Pricopie, Gavrilas - Graur. Pe parcursul meciului au mai evoluat: Formagiu, Calitescu, Andrei Florin si Zaharia. Interesant este ca tehnicianul gruparii din Agronomie l-a putut folosi pe Bas, dupa ce vineri seara a primit prin fax acceptul gruparii franceze de liga secunda la care capitanul iesean va pleca оn curand, de a intra оn acest joc. Dupa aceasta infrangere, rugbystii din Agronomie ocupa locul 7 in clasament, cu 5 puncte acumulate, in primele patru jocuri ale sezonului. Etapa viitoare, programata pe 10 septembrie, Poli Agro Iasi se va deplasa la Birlad pentru confruntarea cu Rulmentul, din localitate, o grupare care a fost in pragul desfiintarii inainte de startul acestui sezon. In afara meciului din Agronomie, in runda a patra a Diviziei Nationale de rugby s-au mai consemnat rezultatele: Steaua Bucuresti - RCJ Farul Constanta 61-3; Universitatea Cluj Napoca - Stiinta Gerom Petrosani 41-22; Bucovina Suceava - Rulmentul Barlad 18-3; CSM Universitatea Remin Baia Mare - Dinamo Bucuresti 15-13.