18 Decembrie 2017
399 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.7204 RON (-0.0027)
USD: 4.2231 RON (+0.0128)

SSC Napoli, echipa fundasului român Vlad Chiriches, a urcat pe prima pozitie a clasamentului campionatului de fotbal al Italiei, gratie victoriei înregistrate în deplasare, cu scorul de 3-1, în fata formatiei Torino FC, sâmbata, în cadrul etapei a 17-a din Serie A.

Napoletanii s-au impus prin golurile marcate în prima repriza de Kalidou Koulibaly 4, Piotr Zielinski 25 si Marek Hamsik 30, gazdele reducând din handicap în partea a doua a jocului, prin Andrea Belotti 63. Vlad Chiriches a fost rezerva la acest meci.

De mentionat ca Marek Hamsik, capitanul lui Napoli, a înscris cu aceasta ocazie al 115-lea sau gol în tricoul gruparii din sudul Italiei, egalându-l pe legendarul Diego Maradona, cel mai bun marcator din istoria acestui club.

Napoli a acumulat 42 de puncte în urma acestui succes, detronând-o din fotoliul de lider pe Inter Milano, care a ramas cu 40 de puncte dupa esecul surprinzator suferit pe teren propriu în fata formatiei Udinese (1-3).

Inter Milano, liderul campionatului de fotbal al Italiei inaintea acestei runde, a fost învins surprinzator pe teren propriu, cu scorul de 3-1, de formatia Udinese.
Oaspetii au deschis scorul în prima repriza, prin Lasagna (min.14), însa Inter a restabilit egalitatea dupa numai un minut de joc, prin capitanul Mauro Icardi (min.15).

În partea a doua a meciului, Udinese a mai înscris de doua ori, prin De Paul (min.61 din penalty) si Barak (min.77).
Acesta a fost primul esec suferit de Inter în actuala editie din Serie A, dupa 12 victorii si patru egaluri.